• یکشنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۰
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-52539
  • خبرنگار : 50031

معاون شهرداری شیراز:

خیابان غذا در شیراز راه‌اندازی می‌شود/ اجازه فعالیت به دستفروشان نمی‌دهیم

خیابان غذا در شیراز راه‌اندازی می‌شود/
اجازه فعالیت به دستفروشان نمی‌دهیم

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه خیابانی در این کلانشهر به نام خیابان غذا راه‌اندازی می‌شود، گفت: این خیابان مکانی برای ساماندهی بارفروشان و دست‌فروشان تحت نظارت شهرداری خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، محمد حسن‌پور در آیین تکریم رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری و معارفه سرپرست جدید این سازمان افزایش مشاغل کاذب و مزاحم! را از عوارض افزایش مهاجرت ارزیابی کرد.

وی در عین‌حالیکه تصریح کرد شهرداری مسئول ایجاد اشتغال نیست، گفت: اجازه نمی‌دهیم در هر گوشه از شهر دستفروشان و بارفروشان حضور داشته باشند چون کلانشهر شیراز متعلق به حدود دو میلیون شهروند شیرازی است و نباید سلامت و امنیت آنها به دلیل وجود مشاغل مزاحم! با خطر مواجه شود.

حسن‌پور از در نظر داشتن اقداماتی برای ساماندهی دستفروشان، بارفروشان، کودکان کار، متکدیان و ... خبر داد و با نقد ایجاد میادین میوه و تره‌بار در نقاط مختلف شهر، گفت: ایجاد این میادین نه تنها ایجاد اشتغال و افزایش درآمد شهرداری را به‌دنبال نداشته بلکه مانع ورود سرمایه‌گذار برای ایجاد مجتمع‌های بزرگ است و سیما و منظر شهری را خدشه‌دار می‌کند.

معاون شهرداری شیراز به اتمام طراحی توسعه‌ی میدان مرکزی میوه و تره‌بار کنونی شیراز اشاره و با بیان اینکه مرحله‌ی اجرایی طی یکماه آتی آغاز می‌شود، گفت: مقرر شده است عرصه‌ای ۴۰۰ هکتاری از ملکی با وسعت ۵۰۰ هکتار واقع در ورودی شرقی شیراز(جنب منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی و فرودگاه شیراز)، به ساماندهی مشاغل اختصاص یابد.

او این اقدام را در کشور بی‌نظیر و انقلابی در حوزه‌ی ساماندهی مشاغل و منجر به افزایش درآمد پایدار شهرداری شیراز ارزیابی و اضافه کرد: به تحول در حوزه‌ی خدمات شهری اعتقاد داریم و در این مسیر با برنامه‌ریزی قدم گذاشته‌ایم.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه مشاغل آلاینده و مزاحم شهری آسیب بسیاری به چهره شیراز وارد کرده است، گفت: ساماندهی این مشاغل علاوه بر رفع نازیبایی‌ها از چهره شهر، منجر به افزایش اشتغال و درآمد در شیراز می‌شود .

علی ناصری تعیین تکلیف کارخانه‌های آلاینده و سایت ساماندهی مشاغل مزاحم همچون آهن فروشان و سنگ فروشان را الزامی دانست و افزود: حفظ پاکی هوای شیراز و سلامت شهروندان از موضوعات مورد توجه مجموعه مدیریت شهری در شیراز است .

وی با تاکید بر اینکه باید از جنبه های کیفیت، نحوه دسترسی شهروندان و سلامت بر فرآورده‌های کشاورزی که در میادین و بازارچه های خدماتی توزیع می‌شود نظارت کرد، گفت: راه اندازی میادین مرکزی میوه و تره بار در شمال، جنوب، غرب و شرق شیراز می‌تواند در اشتغالزایی و دسترسی هر چه بهتر شهروندان به مایحتاج خود نقشی مهم ایفا کند .

رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز نیز به ظرفیت‌های سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی اشاره و اضافه کرد: این سازمان می‌تواند با خلق ایده‌های نو و ایجاد بازارهای تخصصی بر جذب سرمایه گذار تاثیرگذار باشد .

سولماز دهقانی با اشاره به وجود مشاغل مزاحم که موجب آشفتگی بصری ورودی شیراز شده است، گفت: با توجه به اینکه ورودی شهر، ویترین آن محسوب می شود، لازم است این ورودی ها ساماندهی شود .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: ازدحام برخی مشاغل در معابر علاوه بر آشفتگی منظر شهری، ترافیک و بروز مشکل در تردد ایمن و آسان شهروندان و گردشگران را به‌دنبال داشته و باید برای حل آن تدبیری اندیشید.

دهقانی بارفروشان و دستفروشان را از معضلات شیراز دانست و خواستار ساماندهی آنها شد .

در این مراسم ضمن قدردانی از شهرام منصوری، رییس پیشین، رسول عباسی به‌عنوان سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری شیراز معرفی شد.