• سه‌شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-57723
  • خبرنگار : 50031

معاون جهاد کشاورزی فارس خبر داد:

آغاز پرداخت تسهیلات به کشاورزان خسارت‌دیده از سیل

آغاز پرداخت تسهیلات به کشاورزان خسارت‌دیده از سیل

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اختصاص 700 میلیارد ریال کمک بلاعوض و 650 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به خسارت دیدگان کشاورزی استان فارس، از آغاز پرداخت این تسهیلات خبر داد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس جعفر صبوری‌پور سه‌شنبه اول مرداد در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون پنجاه درصد از اعتبارات کمک بلاعوش به استان ارسال و کل اعتبارات مربوط به تسهیلات ارزان قیمت نیز به بانک‌های فارس واصل شده است.

وی در ارتباط با شیوه پرداخت تسهیلات گفت: در خواست خسارت دیدگانی که در سامانه سجاد وزارت کشور ثبت ‎‌ نام کرده‌اند پس از بررسی اولیه و تایید توسط کمیته تخصصی شهرستان با تائید فرماندار هر شهرستان در سامانه ثبت و سپس این درخواست‌ها در کارگروه استانی بررسی خسارت استان، بررسی و در سامانه سجاد ثبت می شود.

به گفته وی میزان غرامت پرداختی در قالب کمک بلاعوض و تسهیلات بر اساس درصد خسارت و در قالب نُرم‌های مصوب هیئت وزیران تعیین خواهد شد.

او گفت: تاکنون بیش از 319 میلیارد ریال کمک بلاعوض به تائید کمیته تخصصی شهرستان رسیده و قریب 152 میلیارد ریال پس از تائید کارگروه استانی در سامانه سجاد ثبت شده و آماده پرداخت به خسارت دیدگان است که پس از مبادله موافقتنامه و دریافت وجه از خزانه این امر اجرایی می‌شود.

صبوری‌پور افزود: در بخش تسهیلات ارزان قیمت خسارت دیدگان پس از ابلاغ 650 میلیارد ریال سهم استان، توزیع شهرستانی - بانکی انجام شد تا با تائید خسارت در کمیته های تخصصی شهرستان و ثبت در سامانه سجاد، معرفی متقاضیان به سیستم بانکی توسط مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان آغاز شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: تاکنون 3 هزا رو 379 بهره بردار خسارت دیده با اعتباری بالغ بر 280 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت قرض الحسنه با سود 4 درصد به سیستم بانکی معرفی شده است.

این مقام مسئول افزود: متقاضیان این تسهیلات بدون در نظر گرفتن بدهی قبلی آن‌ها به سیستم بانکی و با ضمانت زنجیره ای به سیستم بانکی معرفی می‌شوند.

به گفته وی هفته گذشته تسهیلات 60 نفر از خسارت دیدگان به مبلغ 5 هزار و 600 میلیون ریال در بانک کشاورزی پرداخت شده است .

صبوری پورضمن تشکر از عوامل اجرائی به خصوص اداره کل مدیریت بحران استانداری، فرمانداران استان، همکاران مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و سیستم بانکی، تاکید کرد: بهره برداران خسارت دیده برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی شده، مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا و براساس اعلام جهادکشاورزی فارس سیل فروردین 98 در استان فارس بیش از 3 هزار و 560 میلیارد ریال خسارت به اراضی زراعی، باغی، واحدهای دامی و شیلات، تاسیسات و ابنیه، جاده بین باغ‌ها و مزارع و جاده های عشایری وارد کرده که از این میزان خسارت 1140 میلیارد ریال خسارت عمومی (عمرانی) و 2420 میلیارد ریال نیز خسارات غیرعمرانی (مشمول کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت) است.

دولت در راستای حمایت از خسارت دیدگان 25 هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت و بیش از 26 هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض به خسارت های غیرعمرانی در سطح کشور اختصاص داده و اعتبارات مورد نیاز ترمیم خسارت های عمومی در دستور کار هیئت محترم وزیران قرار دارد .