• شنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: fars-59017
  • خبرنگار : 50031

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس:

شناساندن ظرفیت‌های فرهنگی از نشانه‌های شهر خلاق است

شناساندن ظرفیت‌های فرهنگی از نشانه‌های شهر خلاق است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: از ویژگی های شهر خلاق فرهنگی و هنری این است که با شناسایی و استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان، در شناساندن و پیشرفت آن ها تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی ارشاد فارس، صابر سهرابی در نشست فصلی روسای اداره‌های فرهنگ و ارشاد شهرستان‌های فارس، گفت: در یک سال گذشته، روند و سیاست گذاری های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس رو به رشد بوده است .

سهرابی ادامه داد: طرح شهر خلاق فرهنگی و هنری و شهر و روستای دوستدار کتاب از طرح های جامع کشوری است که با مشارکت همه دستگاه های اجرایی با محوریت اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر فارس، دنبال می شود تا امسال بتوانیم رتبه های بهتری را نسبت به سال گذشته کسب کنیم؛ این مهم تنها با همت و تلاش شما روسای شهرستانی فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان پذیر خواهد بود .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس تأکید کرد: یکی از ویژگی های شهر خلاق فرهنگی و هنری این است که با شناسایی و استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان خود، در شناساندن و پیشرفت آن ها تلاش کنید .

او خاطرنشان کرد: بر اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هاست که با شناسایی ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان خود، اصحاب فرهنگ و هنر را ترغیب کنند تا برای فعالیت های خود، از این اداره مجوز بگیرند؛ ما نیز پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد تا این مجوزها هر چه سریعتر و آسان تر صادر شوند .

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر فارس، بیش از آن چیزی که در رسانه ها نشان داده می شود، فعالیت دارند؛ که از این اداره های می خواهم که در رسانه ای کردن فعالیت خود ابایی نداشته باشند .

فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها متولی صدور مجوزهای فرهنگی و هنری است

سهرابی ضمن تذکر به برخی دستگاه های اجرایی، ارگان ها و بخش خصوصی مبنی بر برگزاری کلاس های فرهنگی و هنری بدون کسب مجوز از فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأکید کرد: هیچ دستگاه اجرایی و ارگانی حق برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه های فرهنگی و هنری را ندارد مگر آن که از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازم را گرفته باشد؛ در غیر این صورت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند برای تعطیلی آن کلاس ها اقدامات قانونی را انجام دهد .

غلامرضا یوسفی نژاد معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست گفت: تمام واگذاری ها و خریدهای این اداره طبق قانون از طریق سامانه تدارکات انجام می شود و نمی توانیم خارج از این روند، حرکت کنیم .

مهدی رنجبر معاون هنری ارشاد فارس نیز گفت: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که جشنواره ها و نمایشگاه های بزرگ را تا حد امکان تجمیع کند و تلاش دارد تا این جشنواره ها را به شهرهای کوچک ببرد .

رنجبر ادامه داد: هدف از طرح شهر خلاق فرهنگی، ادبی و هنری هم حمایت از اجرای طرح های خلاق حوزه فرهنگ و هنر در شهرستان های کوچک است .

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: همچنان که می دانیم گاه اخبار اشتباه و دروغی راجع به فعالیت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود و بر ماست تا با در جریان قرار دادن جامعه، از متشنج شدن فضای جامعه جلوگیری کنیم؛ پس لازم است به محض آگاهی از انتشار خبر دروغ نسبت به شفاف سازی اقدام کنیم .

وی با اشاره به انجمن سینمای جوان در شهرستان ها نیز خاطرنشان کرد: انجمن سینمای جوان در شهرستان ها باعث قوی تر شدن فیلم سازان آن شهر خواهد شد. ضمن این که خود این انجمن می تواند مرجع صدور مجوز تولید فیلم و بوجود آمدن سینمای سیار در شهرستان ها شود .

رنجبر تأکید کرد: تا کنون ٥ شهرستان فارس شرایط راه اندازی این انجمن را دارند که ٢ شهرستان برای گرفتن مجوز اقدام کرده اند .

او گفت: همچنان که باید مرّ قانون را رعایت کنیم باید این نکته را نیز بدانیم که به هر قیمتی نیز نباید فعالیتی انجام داد یا جلوی فعالیتی را گرفت. اگر طبق قانون مراحل اخذ مجوز طی شد، دیگر باید محکم پای آن مجوز بایستیم .

 

مهدی امیدبخش، معاونت فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز گفت: امسال را سال شهرستان ها باید بنامیم چرا که نگاه ما برای برنامه های امسال بیشتر به سمت و سوی شهرستان هاست .

امیدبخش ادامه داد: شهرستان های فارس امسال به شکل جدی بحث شهرها و روستاهای دوستدار کتاب در دستور کار خود قرار داده اند .

براساس این گزارش، قدردانی از مهدی امیدبخش، یوسفی‌نژاد و محدث و اهدای لوح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنان، بخشی از این نشست بود.