• چهارشنبه / ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۲۱:۲۱
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-136502
  • خبرنگار : gilan-22

استاندار گیلان عنوان کرد:

حمایت 25 میلیارد تومانی از پرورش ماهی در قفس

48014

استاندار گیلان گفت: در سفر رئیس جمهور به گیلان 25 میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای پرورش ماهی در قفس تصویب شد که 50 درصد آن امسال اختصاص می یابد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان، ارسلان زارع در دیدار با رئیس سازمان شیلات کشور، با اشاره به اینکه استان گیلان به عنوان یک رکن مهم در تولید خاویار در کشور است، اظهار کرد: تولید خاویار یک فرصت خوب و ارزآور و اشتغالزا محسوب می‌شود و بر این اساس باید هدف‌گذاری کنیم تا تولید گیلان در سال 1400 از مرز چهار تن گذر کند.

وی جایگاه گیلان را در بازسازی ذخایری ماهیان رتبه نخست کشور عنوان کرد گفت: یکصد میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان سال گذشته تولید و رهاسازی شد که این میزان برای اولین بار اتفاق افتاده است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه قانون برنامه ششم توسعه سهم خوبی را برای گیلان در زمینه اشتغال آبزی‌پروری دیده است، افزود: تا پایان برنامه، تولید 200 هزار تن انواع ماهی در قفس پیش بینی شده است که سهم استان گیلان بیش از 80 هزار تن می باشد.

زارع با اشاره به درخواست‌ها و پیشنهاداتی که در سفر رئیس جمهور به گیلان درخصوص توسعه تولید ماهی در قفس به عنوان یک پروژه اولویت‌دار استان مطرح و تصویب شد، عنوان کرد: در این سفر 25 میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای پرورش ماهی در قفس تصویب شد که 50 درصد آن امسال اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خوب دولت تدبیر و امید در عرصه شیلات افزایش و تقویت سهم آبزی‌پروری و کاهش فشار بر روی دریا و افزایش درآمد صیادان است. با مشارکت صیادان، مردم و آموزش می‌توان کمک بیشتری برای تولید ماهی در قفس انجام داد.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید از اکوسیستم دریا بیشتر محافظت کنیم، گفت: می‌بایست با نگاه  توسعه پایدار و رویکرد حفظ محیط زیست به اقتصاد دریامحور توجه کنیم.

نماینده عالی دولت گفت: علاوه بر بازسازی ذخایر با اعتبارات دولتی و مشارکت مردم بر حفاظتی که توسط یگان حفاظت اتفاق می افتد واقعا به همراهی مردم بیش از پیش نیاز داریم.

وی با بیان اینکه می‌توان از ظرفیت خوب آب بندان‌ها و آب شیرین در آبزی‌پروری استفاده کرد، متذکر شد: در استان 9 هزار هکتار آب بندان وجود دارد و با توجه به محدودیت اراضی بیش از سه هزار هکتار آن ظرفیت آبزی‌پروری دارد که می‌توان از این ظرفیت با رویکرد تولید و اشتغال استفاده بیشتری کرد.

استاندار گیلان به استفاده از ظرفیت تولید آبزی‌پروری در روستاها در مقیاس کوچک اشاره و خاطرنشان کرد: آب منطقه‌ای با همکاری و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی و با حمایت‌های شیلات و جهاد کشاورزی، این ظرفیت ها را شکوفا کنند.

زارع استان گیلان را دارای سابقه‌ای طولانی در بخش شیلات به عنوان کانون اشتغال صید و صیادی کشور دانست و بیان کرد: فعالیت های شیلاتی در بخش آبزی پروری و صیادی گیلان در کشور یک نقطه قوت محسوب می شود، ولی باید کوشش کنیم این سهم را بیشتر و میزان تولید را تقویت کنیم.

نبی اله خون میرزایی، معاون وزیر کشاورزی و رئیس شیلات کشور نیز، با اشاره به کارآزمودگی مردم استان گیلان به فعالیت‌های شیلات و کشاورزی، گفت: سرمایه‌گذاری و پشتیبانی‌ در این حوزه خیلی زود تبدیل به تولید و اشتغال پایدار در استان می‌شود.

وی یادآور شد: از 6 تن خاویار کشور 2.5 تن آن توسط گیلان تامین می‌شود که قطب اصلی کشور محسوب می‌شود.