• دوشنبه / ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ / ۱۶:۳۸
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: gilan-61107

ساختمان چوبی گمرک آستارا ثبت ملی می شود

ساختمان چوبی گمرک آستارا ثبت ملی می شود

مدیرکل گمرک آستارا از ثبت ملی ساختمان چوبی گمرک زمینی این اداره کل در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

دکتر جهانگیر بخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: با توجه به قدمت بیش از 130 ساله بنای ساختمان گمرک در آستارا، این بنا پس از ثبت ملی به موزه گمرک کشور تبدیل می شود.

وی توضیح داد: در اقدام اولیه بازدیدی از سوی مسئولان این اداره کل با مسئولان دفتر میراث فرهنگی شهرستان و کارشناسان استانی اداره کل میراث فرهنگی به عمل آمد که نتایج مثبتی داشته است.

مدیر کل گمرک آستارا قدمت بنا و پیروی از معماری اصیل و قدیمی منطقه را مهمترین ویژگی های این ساختمان بیان و اظهار کرد: کل مساحت ساختمان 400 متر مربع در دو طبقه به ارتفاع 7 متر احداث شده و در کل استان گیلان بی نظیر است.

وی افزود: استفاده از چوب نراد روسی در کل دیواره ها و کف بنا و سقف سفالین بومی منطقه آستارا جلوه ای منحصر به فرد به این اثر تاریخی بخشیده است که نمی شود از آن چشم پوشی کرد.

دکتر بخشی از تاخیر در اقدام جهت ثبت ملی این اثر ابراز تاسف کرد و وعده داد: همه تلاش خود را در راستای ثبت ملی انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: پس از ثبت ملی این بنای زیبا، کار مرمت، بازسازی و ایجاد موزه گمرک در برنامه ها گنجانده می شود.

مدیر کل گمرک آستارا در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: ایجاد موزه گمرک در آستارا به منظور آشنایی هموطنان با سابقه فعالیتی این مرکز مهم اقتصادی در غربی ترین بندر مرزی گیلان صورت می پذیرد.

وی توضیح داد: در محوطه اداره کل گمرک آستارا علاوه بر این ساختمان که به عنوان مهمانسرا استفاده می شد، ساختمان قدیمی دیگری است که پس از مرمت، به عنوان ساختمان آموزش مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، ساختمان چوبی گمرک آستارا در دو طبقه به شکل دوبلکس است که طبقه اول دارای 7 اتاق، شامل 5 اتاق اداری، 2 سالن بزرگ، بالکن در دور ساختمان، سرویس بهداشتی و آشپزخانه است و در طبقه دوم، 5 اتاق اداری دیگر به همراه سرویس بهداشتی و انبار زیر شیروانی وجود دارد.