• یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۷
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: golestan-32735
  • خبرنگار : 50049

راهکارهای ترک عادت ناخن جویدن

راهکارهای ترک عادت ناخن جویدن
یک روانشناس و مشاور خانواده گفت: ناخن جویدن یک عادت عصبی و جزو اختلالات کودکان محسوب می شود

محمود رضا نوروزی در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان اظهار کرد: ناخن جویدن می تواند از کودکی تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه پیدا کند. بر اساس آمارها، یک سوم کودکان دبستانی و نیمی از نوجوانان ناخن می جوند. همچنین حدود یک چهارم نوجوانان ما دچار این عادت ناپسند هستند.

وی با اشاره به راهکارهای ترک این عادت، تصریح کرد: از کودک بخواهیم دهان و آرواره های خود را به آرامی فشار دهد و دهان خود را بسته نگه دارد و لبخند بزند و نفس عمیق بکشد.

نوروزی بیان کرد: کودک باید دستهایش را شل و رها کند تا بتواند به صورت ناگهانی آن را منقبض و رها کند تا جلوی فشاری که می خواهد دستهایش را به سمت دهان ببرد، گرفته شود.

این روانشناس و مشاور خانواده افزود: کودک را از سیمای زشت ناخن جویدن مطلع کنیم. برای این کار از کودک بخواهیم دست هایش را با دست های کودکان دیگر مقایسه کند.

وی ادامه داد: کودک را از وضعیت ظاهری اش آگاه کنیم. از کودک بخواهیم جلوی آینه برود و ببیند در صورت ناخن جویدن چه شرایطی برای دست های او ایجاد می شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارهایی که می تواند انجام داد ایجاد مشغولیت ذهنی فرعی برای کودک است. برخی کودکان وقتی بیکار هستند از دستشان برای ناخن جویدن استفاده می کنند.

این روانشناس و مشاور خانواده اضافه کرد: برای این کار می توان اشیاء کوچک و قابل حمل مانند سنگ کوچک، توپ و خمیر بازی را در اختیار آنها قرار داد.

وی در ادامه با بیان اینکه شاید یکی از علت این عادت وجود اختلالات اضطرابی در کودک باشد، گفت: باید به یک روانشناس مراجعه کرد و مسائل اضطرابی کودک مورد بررسی قرار گیرد. رفتن به مدرسه و قرار گرفتن در موقعیت جدید و رخ دادن اتفاق های جدید در خانواده از جمله عواملی هستند که ممکن است موجب اضطراب در کودک شود.

این روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه ناخن جویدن با انگشت مکیدن متفاوت است، اظهار کرد: ناخن جویدن ریشه های اضطرابی دارد ولی انگشت مکیدن ریشه های احساسی و عاطفی دارد.