• پنجشنبه / ۱۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۲۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-55910
  • خبرنگار : 50051

علل افزایش گرایش به مصرف مواد صنعتی گل

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان
علت افزایش گرایش به مصرف مواد صنعتی گل را سهولت کشت، حمل و نقل و مصرف آن نسبت به سایر موادمخدر دانست و گفت: این موضوع فقط مربوط به همدان نیست و در تمام کشورها گرایش به سوء مصرف این نوع مخدر وجود دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدرسول حسینی امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه این استان در زمینه مصرف مواد مخدر رتبه 22 کشور را دارد، افزود: سن اعتیاد در بین بانوان و آقایان استان همدان بر اساس طرح شیوع‌شناسی 29 سال است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان با تأکید بر اینکه این به معنای آن نیست که افراد زیر 29 سال معتاد نشده اند، یادآور شد: به عنوان مثال متاسفانه پسری 15 ساله در یکی از شهرستان‌های استان 10 سال است که مواد مخدر مصرف می‌کند یعنی از پنج سالگی آغاز کرده است، حتی ممکن است از رحم مادر مواد مخدر به نوزاد منتقل شود.

حسینی با اشاره به وضعیت معتادان متجاهر در استان و با تاکید به اینکه معتاد متجاهر تعریفی دارد یعنی معتادی که جایی برای نگهداری نداشته باشد، افزود: مرکز ماده 16 برای نگهداری از معتادان متجاهر و فاقد سرپناه و مکان مناسب راه اندازی شده و معتادان به مدت سه ماه در این مرکز تحت درمان قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: در این زمینه با مشکل مواجه هستیم و این به معنای آن نیست که نمی‌توانیم ساماندهی کنیم بلکه تعداد معتادان متجاهر استان همدان در 30 شهر و یک‌هزار و 73 روستا و 9 شهرستان، کمتر از 150 نفر است و 50 درصد شاکیان آن هم خصوصی تکراری هستند که والدین و اعضای خانواده‌ را شامل می‌شوند.

وی اظهار کرد: نقاط آلوده را به تفکیک شهری و روستایی در شهرستان‌های استان در این زمینه شناسایی کرده‌ایم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بیان اینکه 97 درصد جمعیت استان در حوزه آسیب‌های اجتماعی پاک هستند و باید برای بانوان معتاد در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد ورود کرده و اقدامات خاصی انجام دهیم، خاطرنشان کرد: باید دانشگاه عاری از مواد دخانی را اجرا کنیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان گفت: شمار معتادان متجاهر این استان کمتر از 150 تن برآورد شده است و بیشتر شاکیان این افراد خانواده هایشان هستند.

حسینی تاکید کرد: حمایت از بهبود یافتگان یکی از دغدغه اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است که در این زمینه باید آئین نامه مراقبت بعد از خروج که متولی آن معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری است، اجرایی شود.

وی فراهم نبودن بستر آموزش بهبود یافتگان را از دیگر مشکلات دانست و از انعقاد تفاهم نامه با سازمان آموزش فنی حرفه ای برای افراد آسیب دیده حتی ساکن در دورترین نقاط این استان خبر داد.

حسینی با بیان اینکه متاسفانه بستر آموزش را برای افراد فراهم نکرده‌ایم، گفت: در قالب تفاهم‌نامه با اداره‌کل فنی حرفه‌ای استان قراردادی منعقد شده که بهبودیافتگان، افراد در معرض خطر و خانواده‌های آسیب دیده به صورت رایگان آموزش ببینند.

وی با اشاره به اینکه این آموزش را حداقل برای پنج نفر در دورافتاده‌ترین نقطه روستایی در نظر گرفته شده که تیم آموزشی را برای این منظور اعزام خواهیم کرد، افزود: تسهیلات تا 15 میلیون تومان را در اختیار این افراد قرار می‌دهیم اما تدابیر باید درست باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان افزود: بهبودیافتگان از دامن اعتیاد در صورت یادگیری حرفه ای در مرکز آموزش و فنی و حرفه ای می توانند از تسهیلات 100 تا 150 میلیون ریالی با کارمزد 2 درصد بهره مند شوند.

حسینی اضافه کرد: همچنین کارفرمایانی که اقدام به ایجاد اشتغال برای افراد بهبود یافته و خانواده آنان می کنند از 50 درصد تخفیف مالیاتی برخوردار می شوند.