• یکشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-56024
  • خبرنگار : 50035

نخستین نشست کمیته حافظه جهانی در همدان برگزار می‌شود

همزمان با انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 و با هدف شناسایی، معرفی و ثبت آثار در حافظه ملی و جهانی سازمان یونسکو به عنوان میراث معنوی و مکتوب ایران زمین، دومین کارگاه آموزشی تخصصی و نخستین جلسه کمیته حافظه جهانی استان از سوی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور به مرکزیت همدان، با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و فعالان این حوزه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اعلام این خبر افزود: با توجه به مسئولیتی که از سوی دولت به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای شناسایی و پیگیری ثبت میراث معنوی و مکتوب کشور در حافظه ملی و حافظه جهانی سازمان یونسکو واگذار شده، پیگیری این موضوع مهم در منطقه غرب کشور در دستور کار این مدیریت قرار گرفته است.

علیرضا تکلو ادامه داد: در بهمن‌ماه سال گذشته و پس از برگزاری جلسات هماهنگی در حوزه معاونت سیاسی و امنیتی استانداری همدان و با پیگیری‌های اداره‌کل امور اجتماعی استانداری استان، نخستین کارگاه آموزشی حافظه جهانی ویژه مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط در استانداری همدان برگزار و اهداف و چشم‌انداز این اقدام برای مدیران استان تشریح شد.

وی اضافه کرد: در همین راستا، دومین کارگاه آموزشی و نخستین جلسه کمیته حافظه جهانی استان با حضور کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، شخصیت‌های مرتبط و اصحاب رسانه در روزهای 27 و 28 تیرماه سالجاری با حضور دکتر نظری دبیر کمیته حافظه جهانی ایران، دکتر اصیلی عضو کمیته حافظه جهانی و هیئت همراه در مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی برگزار می‌شود.

تکلو تصریح کرد: مدرسان این کارگاه با ارائه آموزش‌های کاربردی به صورت تئوری و با بازدید حاضران از برخی مراکز نگهداری اسناد و کتب خطی و نادر استان، به صورت عملی، شرکت‌کنندگان را برای شناسایی، معرفی و ثبت آثار موجود، در حافظه ملی و جهانی آموزش خواهد داد.

وی افزود: به طور حتم آثار قابل‌توجهی در استان وجود دارد که می‌تواند در فهرست میراث معنوی جهانی ثبت و سند محکمی برای فرهنگ و تاریخ این کشور باشد.

تکلو خاطرنشان کرد: ثبت این آثار موجب انتقال آن از مراکز دولتی یا مجموعه خصوصی مجموعه‌داران نخواهد شد و حتی در صورت ثبت آثار، درباره نگهداری اصولی آثار ثبت شده مشاوره و کمک‌هایی نیز ارائه خواهد شد بنابراین صاحبان حقیقی و حقوقی آثار نباید از ثبت آنها در فهرست جهانی نگران باشند.