• سه‌شنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۱
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-59553
  • خبرنگار : 50051

یادگاران انقلاب

«دیباج» در ساده‌زیستی و نداشتن تشریفات در زندگی نمونه بود

photo_2019-02-04_20-38-08
شرح و وصف حماسه انقلاب اسلامی و فداکاری خداجویان و عدالت طلبانی که شورانگیزترین سرود رهایی را سر دادند و با خون سرخشان لرزه به پیکر طاغوتیان انداختند و انقلابی که بازتاب آن دنیا را متوجه حقایقی کرده، غیر قابل انکار کرد.

انقلابی حسینی به رهبری امام خمینی (ره) که ریشه در نهضت عاشورا داشت و انتقال لحظه لحظه جلوه های شورانگیز آن به آیندگان از عهده قلم و بیان خارج است اما دانستن این حقیقت رفع مسئولیت نمی کند و در وسع توان باید کوشید تا یادها و خاطرات انقلاب و دلاور مردانمان زنده بماند.

سال های مبارزه مردم ایران با حکومت پهلوی با فرار و نشیب های بسیاری همراه بود و مردم ایران به ویژه جوانان و نوجوانان، نقش بسزایی در پیروزی جریان ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی داشتند.

جوانانی که جوانمردانه پا به عرصه مبارزه گذاشتند و لحظه ای رهبر و مقتدای خود را تنها نگذاشتند و از هیچ چیز و هیچ کس نترسیدند و تنها به پیروزی در مبارزه فی سبیل الله و جهاد برای اعتلای ایران و اسلام فکر می کردند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، شهید «سیدرضا دیباج» در سال 1327 در خانواده مذهبی و روحانی در همدان متولد شد و پس از طی مراحل طفولیت و تحصیل در دبستان علمی همدان از دوران دبیرستان فعالیت های سیاسی خود را آغاز کرد.

سیدرضا از اوایل جوانی سعی در تقویت روحیه خود از منبع سرشار الهی به منظور کسب مدارج عالیه کرد و از هیچ کوششی در جهت تقویت آن کوتاهی نکرد به طوریکه در ابتدای کودکی در بین مدارس دولتی به کمک پدرش که شخصی الهی و روحانی بود، مدرسه علمی را که در آن زمان تحت مدیریت مذهبی در بین سایر مدارس برخوردار بود، انتخاب و در کنار تربیت خانوادگی به کسب اخلاق و تهذیب نفس و مبارزه با القا هرگونه فرهنگ منحط منحرفی که انسان را از مسیر الهی خارج می کند، پرداخت.

طی سال های 1341 تا 1347 که برای شکل گیری نهضت شکوهمند اسلامی مقطع سرنوشت سازی بود، سید رضا با اعتقادات راسخ با مجاهدت های مبارز اصیل آن زمان یعنی روح الله موسوی خمینی(ره) در تبیین حکومت اسلامی و ولایت فقیه آشنا شد.

مطالعات خود را گسترش داد و با همراهی دوستانش به مطالعه کتب نفیس و معتبر در سطح وسیع و خلاصه کردن آنها می پرداخت به طوریکه پس از مدتی توانست متون عربی و انگلیسی را به راحتی ترجمه، تایپ و در اختیار دیگران قرار دهد.

علاوه بر انتقال دانسته های خود به دوستان و همکلاسی هایش، اقدام به مشارکت و همراهی در ایجاد یک هسته مبارزاتی در قالب تشکیل جلسات منظم در سطح همدان کرد و با برگزاری کلاس های آموزش انگلیسی و عربی در دوران تحصیل برای هم قطاران خود و تشکیل گروه های مطالعاتی، علمی و نمایشی(تئاتر) برای رسیدن به اهداف پیدا و پنهان خود بسیار کوشید.

قسمتی از این جلسات، ضبط نمایشنامه هایی بود که مستمعین 30-20 دقیقه به آن گوش فرامی دادند و رضا سعی می کرد در آن به روش های مختلف، رژیم ستمشاهی را رسوا کرده و اذهان را نسبت به جنایات و ظلم طاغوتی آشنا کند و برخی مواقع با افشاگری و سخنرانی خود به این محافل رونق خاصی می بخشید.

همچنین در آن موقع که نام فلسطین بارقه امیدی برای جوانان سلحشور و مردم مستضعف بود، اخبار رادیو فلسطین را گوش می داد و کتاب هایی که درباره جنبش های آزادیبخش آمریکا، شوروی و ضد صهیونیستی بود را ترجمه و آنها را در اختیار دوستان قرار می داد.

سیدرضا پس از اخذ دیپلم ریاضی در سال 47 در رشته روانشناسی دانشگاه شیراز پذیرفته شد. او که همواره خود را در دریای متلاطم اسلام شناور می دید لحظه ای از شوق کسب مفاهیم اصیل اسلامی و انقلابی خسته نمی شد بنابراین به نظرش رسید که با روحانیت مبارز آن زمان ارتباط پیدا کند که علاوه بر شرکت در مسجد و استماع سخنان شهید محراب آیت الله دستغیب، به روش های مختلف با آیت الله حائری شیرازی و آیت الله انصاری شیرازی مرتبط شد و بدین وسیله ارتباط بسیار قوی و نزدیکی را با ایشان بر قرار کرد به طوریکه ایشان به وی بسیار علاقمند شده بودند و دائما او را به عنوان یک دانشجوی مبارز، متقی، سالم و در عین حال بی آلایش خطاب می کردند.

سیدرضا بسیار با تقوا و با ایمان بود به طوریکه در هنگام نماز چه در دانشگاه و چه در خارج از محیط دانشگاه، دیگران او را امام جماعت خود انتخاب می کردند. او بسیار صبور، نجیب و آرام بود و آشنایی به مسائل فرهنگی و مطالعه کتب مختلف و معاشرت با بزرگان را بسیار دوست داشت و سعی می کرد حداکثر استفاده را از آنان ببرد. احترام به پدر و مادر و ابراز محبت به آنان را وظیفه خود می دانست. در ساده زیستی و نداشتن تشریفات در زندگی نمونه بود و همواره مقاومت و پایداری در مقابل شدائد و سختی ها را در خود تمرین و تقویت می کرد.

ایمان و اعتقاد کامل به امام خمینی(ره)، تبلیغ افکار و منش مبارزاتی ایشان در مواجه با ابر قدرت ها و طاغوت های زمان، تکثیر و پخش اعلامیه ها و سخنان و بیانیه های حضرت امام(ره) از دیگر فعالیت های سیدرضا بود.

در سال 51 و در شرایطی که فعالیت های مبارزاتی آنان به اوج خود رسیده بود ساواک هسته مربوطه را شناسایی و افراد را یکی پس از دیگری در شیراز دستگیر می کرد و به دنبال آن سیدرضا در ظهر، تیر ماه 51 در منزل پدرش در همدان دستگیر و بلافاصله به شیراز محل فعالیت آنان انتقال داده شد.

از آنجا که ساواک در شیراز و همدان مدرکی علیه او به دست نیاورد، برای اقرار و افشای فعالیت هایش او را به شدت مورد حمله قرار داد و تحت سخت ترین شکنجه ها قرار داد.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی طی مدارک به دست آمده معلوم شد که سیدرضا پس از حدود یک ماه از دستگیری در زندان عادل آباد شیراز در اثر حملات وحشیانه در زیر شکنجه های مداوم به شهادت رسیده و جسد او به ساواک تهران منتقل و به صورت مخفیانه در قطعه 33، بهشت زهرا به خاک سپرده می شود.