• یکشنبه / ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: hamedan-62515
  • خبرنگار : 50037

یک نماینده مطرح کرد

هدررفت سالانه 70 درصد از آب استان همدان

هدررفت سالانه 70 درصد از آب استان همدان
نماینده اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: میانگین حق آبه شهرهای پایین دستی در کشور 45 درصد است که هم اکنون سالانه 70 درصد آب از سطح استان خارج می شود که باید با ساخت سدهای تغذیه مصنوعی جلو هدررفت آب گرفته شود.

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، خروجی آب از شهرستان اسدآباد بود و حتی استان را از میانگین کشوری بالاتر دانست و افزود: در بارندگی های امسال 25 میلیون مترمکعب آب از شهرستان خارج شد که حدود 70 درصد بود.

وی اظهار کرد: در شهرستان اسدآباد سه رودخانه اصلی و هفت رودخانه فرعی وجود دارد که در زمان بارندگی از نقش مهمی در هدایت آبهای سطحی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه متأسفانه به علت عدم لایروبی رودخانه و سیلابی شدن آنها در فروردین امسال خسارت بسیاری به کشاورزان و دشت اسدآباد وارد شد، افزود: هم اکنون اعتبارات لازم برای لایروبی هر 10 رودخانه لحاظ شده و باید به سرعت این کار انجام شود و نگرانی های کشاورزان برای زمستان و فصل بارش به حداقل برسد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی توجه به لایروبی رودخانه ها و آبخیزداری و ایجاد سدهای تغذیه مصنوعی را راهی به سوی تقویت آبهای زیر زمینی و رونق کشاورزی در شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: هم اکنون تنها سد تغذیه مصنوعی خنداب سالانه بیش از چهار میلیون مترمکعب آب ذخیره می کند که با تکمیل سد نعمت آباد و ساخت دو سد تغذیه ای در روستای هلور و شهر آجین ذخیره سازی آب به سه برابر می رسد.