• شنبه / ۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-73397

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان خبر داد:

خطر بزهكاري در کمین كودكان خياباني/ خیریه‌ها وارد شوند

خطر بزهكاري در کمین كودكان خياباني/ خیریه‌ها وارد شوند
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گفت: کودکانی که به دلیل اختلافات و طلاق والدینشان و یا مشکلات دیگر به کار در خیابان رو می‌آورند بیشتر از هر کسی در معرض بزهکاری قرار دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری پلیس، جهانگير كريمي معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان اصفهان گفت: نداشتن پدر و سرپرست، بالای سر فرزندان و نبود نظارت و کنترل کافی از سوی مادر به علت مشغله کاری زیاد در بروز رفتارهای ناهنجاري آنان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

وي افزود: بچه ها از لحاظ ارتباطی افرادی بسیار ضعیف هستند و روانشناسان معتقدند که مهارت ارتباطی یک نوع مهارت رفتاری آموختنی است که ارتباط نزدیکی با الگوی تربیتی انسان‌ها دارد و نداشتن مهارت‌های ارتباطی لازم، میزان سازگاری با محیط و شرایط را از افراد سلب کرده و آمادگی بیشتری برای ارتکاب رفتار بزهکارانه یا بروز جرم در آن‌ها به وجود می‌آورد.

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان با بيان اينكه كودكان خياباني بیشتر از هر کسی در معرض خطر بزهكاري قرار دارند ادامه داد: کودکانی كه به دليل طلاق و يا فوت يكي از زوجين و مشكلات ديگر به كار در خيابان رو می‌آورند بيشتر از هر كس ديگر در معرض خطر بزهکاری و افتادن در دام باندهاي تبهكاری و مجرمانه قرار داردند.

وي ورود كودكان خياباني به چرخه بزهكاري را ناشي از آشفتگي خانوادگي، نبود سرپرست و عدم نظارت كافي والدين عنوان كرد و افزود: بايد در اين زمينه سازمان‌هاي حمايتي و تشکل‌های مردمي و خیریه‌ها وارد عمل شوند و از بزهكاري اين گونه افراد جلوگيري کنند، چراکه قطعاً ثواب و اجر نجات يك كودك یا نوجوان از ورطه نابودي و بزهكاري بسيار بيشتر از هر ثوابي است و با اين كار می‌توان يك جامعه را از مشكلات و ناهنجاری‌ها نجات داد.

کریمی بر نظارت بیشتر والدین بر رفت و آمدهای کودکان و نوجوانان و مدیریت اوقات فراغت آنان در فصل تابستان تاکید کرد و افزود: در اين خصوص توصیه می‌کنیم، خانواده‌ها نظارت غیر مستقیم مستمر و مداوم بر رفتارهای فرزندان خود داشته باشند، امکان سرگرمی و شرکت در کلاس‌های ورزشی و فرهنگی را برای فرزندانشان فراهم کنند و ارتباط عاطفی میان اعضای خانواده را افزايش دهند.

وی یکی از عوامل بروز پدیده کودکان خیابانی را شاخص‌های محیط مسکونی عنوان كرد و گفت: اگر محیط مسکونی در منطقه‌ای باشد که افراد ناسالم در آن تردد دارند اين موضوع در سوق دادن فرزندان به سمت جرم نقش بسزایی دارد كه در اين زمينه افراد بايد به محيط سكونت خود نیز توجه ويژه‌اي داشته باشند.

معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان، حاشیه‌نشینی را بستر ساز بروز جرم و بزهكاري عنوان كرد و افزود: در برخی از محلات حاشیه‌نشین که کانون رفت و آمد مجرمان و خلافکاران تبدیل شده، زمینه بروز پدیده کودکان خیابانی را فراهم می‌کند که بايستی دستگاه‌های مربوطه براي ساماندهي اين گونه مکان‌ها برنامه‌ریزی اساسي کرده و تصمیمات جدی اتخاذ کنند.