• جمعه / ۱۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-73698

حفظ منابع آبی، مسئله حیات و ممات مردم است

حفظ منابع آبی، مسئله حیات و ممات مردم است
فرماندار کاشان گفت: مدیریت مصرف آب و حفظ منابع آبی، مسئله حیات و ممات مردم است و در حال حاضر آب، مرز و محدوده جغرافیایی نمی‌شناسد، اگر توانستیم به صورت صحیح و کارشناسی منابع آب را مدیریت نماییم، برنده و موفق هستیم.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، حمیدرضا مومنیان در شورای مشترک حفاظت از منابع آب شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل اظهار کرد: امروز موضوع آب فقط مأموریت جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و امور آب نیست؛ بلکه مساله مردم است و یکی از مهم‌ترین وظایف ما حفظ منابع آب برای آیندگان بسیار دور است.

وی افزود: اینکه مرز کجاست و چاه آب در کجا قرار گرفته، تفاوتی در اصل موضوع بحران آب ندارد. اصل موضوع این است که دیگر آبی نیست، اینکه برخی بر اساس تحقیقات پیش بینی می‌کنند که تا چند سال دیگر ممکن است مهاجرت اتفاق بیافتد یک واقعیت علمی بوده و نمی‌توان به آن نگاه سیاسی داشت.

وی ضمن اظهار تأسف از برخورد سطحی با برخی نظرات علمی و کارشناسی، تصریح کرد: ما موظف هستیم بر اساس مسئولیتی که پذیرفته‌ایم اقدامات لازم در راستای حفظ منافع مردم انجام دهیم و هر کس که فکر می‌کند نمی‌تواند همراهی کند باید کنار برود.

رییس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان تاکید کرد: برای مدیریت صحیح منابع آب، نباید جهت گیری از دست ما خارج شود، جهت گیری ما این است که مصرف آب خود را کاهش دهیم و نه اینکه مصرف نداشته باشیم و کمیته سازگاری با آب در کشور به همین منظور شکل گرفته است.

فرماندار کاشان تصریح کرد: دولت در برخی دوره‌ها، بدون مجوز، مردم را به حفر چاه و استخراج آب از آن توصیه کرد که منجر به بحران آب در کشور شد و امروز باید این مصیبت‌ها را مدیریت کنیم، چون بحث بسیار جدی است.

مومنیان با اشاره به طرح‌های آبخیزداری در کاشان گفت: در سیل‌های اردیبهشت ماه شاهد بودیم که اگر بندهای ساخته شده در بالادست اتوبان وجود نداشت و آب حاصل از سیل ذخیره نمی‌شد، خسارت‌های سنگینی را متحمل می‌شدیم.
وی ادامه داد: اگرچه آبخیزداری از جمله طرح‌های اصلی بوده اما تنها راه حل نیست و باید از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تغییر الگوی کشت در منطقه بزرگ کاشان استفاده کنیم.

وی با تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشت در کشاورزی، افزود: کاشت یک هکتار جو و گندم در حدود 80 میلیون ریال درآمدزایی دارد در حالی که یک هکتار زعفران بیش از 300 میلیون ریال درآمدزایی دارد و نیاز آبی آن نیز در فصل تابستان نیست.

رییس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان تاکید کرد: وقتی صحبت از تغییر الگوی کشت می‌شود نباید کشاورزان ضرر کنند یا منافع آن‌ها تأمین نشود، بلکه برعکس هدف ما این است که کشاورزان سرمایه خود را حفظ کرده و درآمد بیشتری را کسب کنند.

مومنیان خطاب به مدیران شهرستان، گفت: اگر پذیرفته‌اید که مدیر این دولت باشید باید تصمیمات دولت را پیگیری و اجرایی کنید و نظرات خود را صریح، کارشناسانه و مستند به آمار ارائه دهید اما در نهایت باید تابع تصمیمات مراجع قانونی بوده و هر چه به نفع مردم است را دنبال کنید.