• یکشنبه / ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-74144

عشایری اعلام کرد:

نياز سالانه 25 هزار ميليارد تومان منابع در بافت‌هاي ناكارآمد شهری

نياز سالانه 25 هزار ميليارد تومان منابع در بافت‌هاي ناكارآمد شهری
معاون وزير راه وشهرسازي با بیان اینکه مردم محوري يكي از ويژگي‌هاي خاص برنامه بازآفريني شهري، گفت: سالانه 25 هزار میلیارد تومان منابع در بافت های ناکارآمد شهری برای نوسازی در کشور نیاز داریم.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان و به نقل از اداره کل راه وشهرسازي استان اصفهان، هوشنگ عشايري در دومين روز سفر خود به استان اصفهان برای بازدید از پروژه های بافت هاي ناكارآمد شهري شهرستان هاي برخوار، شاهين شهر و ميمه، خميني شهر و شهرضا، اظهار کرد: اجراي برنامه ملي بازآفريني شهري ايران مبتني بر سه رويكرد تدوين و در19 بهمن 96 از سوی رییس جمهور صادر شد كه اين برنامه ملي براي 141 هزار هكتار از اراضي كه نزديك به 30 درصد جمعيت شهري را شامل مي شود و حدود 20 ميليون نفر در آن ساكن هستند، تدوين شده كه طبق تكليف قانوني سالانه بايد به 270 محله و در 543 شهر ورود پيدا كنيم كه تا سال 1400 بايد 1334 محله را كه نزديك به 10 ميليون جمعيت در آن ساكن هستند، تدوين کنیم. 

وي با بیان اينكه اين برنامه با سه رويكرد محله محوري، مشاركت مردمي و برنامه اقدام مشترك تدوين شده است، اظهار كرد: در گذشته رويكرد بر اين بود كه از بالا به پايين براي محله‌هاي كشور طرح تهيه، تصميم‌گيري و اجرا شود و محور فعاليت‌ها پروژه‌ها بود، اما امروز محور اصلي محله است و طرح بازآفريني شهري محله محور و با مشاركت مردمي است.

وي اضافه كرد: مشاركت مردمي يعني نياز به سليقه و تفكر مردم محله كه شهرداران و برنامه ريزان بايد بر اساس مردم ساكن در آن محله نقشه‌كشي كنند و هرچه اتفاق مي‌افتد بايد خاستگاه مردمي آن محله باشد كه اين تغيير الگو يكي از ويژگي‌هاي خاص اين برنامه است. 

مديرعامل شركت بازآفريني شهري ايران ادامه داد: هر محله يك سازمان اجتماعي است و هر اجتماعي فرهنگ اختصاصي خودش را شامل مي شود و كالبدها بايد مبتني بر فرهنگ حاكم بر آن سازمان اجتماعي به نام محله باشد.

وي با بیان اینکه سالانه 25 هزار ميليارد تومان منابع لازم است كه 10 هزار ميليارد تومان را بخش خصوصي، هفت هزار ميليارد تومان را شهرداري و 8 هزار ميليارد تومان را دولت كمك مي كند، افزود: دولت موظف است در چارچوب اقدام مشترك كه همه دستگاه‌ها سهم خود را پرداخت مي كنند اقدامات لازم را براي برآورده شدن نيازهاي محله‌هاي شهر انجام دهد.

حجت اله غلامي مديركل راه وشهرسازي استان اصفهان نيز خطاب به شهرداران و مسئولان محلي، گفت: در حوزه بازآفريني شهري چهار محور را مي توان در شهرها فعال كرد كه نخستین محور آن بهسازي، نوسازي و مقاوم سازي مسكن در كل بافت هاي فرسوده است و لازم است تا در راستاي صدور پروانه در بافت هاي ناكارآمد شهري فعال باشيم كه هم از تسهيلات ويژه استفاده کنند و هم‌چنین تخفيفات عوارض را دريافت کنند، در سال گذشته 30 ميليارد تومان تخفيف عوارض بين شهرداري ها تقسيم شده است.

کد خبرنگار: 13036