• یکشنبه / ۲۵ دی ۱۳۹۰ / ۰۹:۱۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-7421

/گزارش/

900 کوره آجرپزی نفس کویر را به شماره انداخته‌اند

کوره آجرپزی2

کوره‌های آجرپزی دستی که از گذشته در دل کویر واقع شده بودند امروز با گسترش شهرها در میان خانه‌ها جا خوش کرده و به یکی از آلاینده‌ترين مراكز تبديل شده‌اند.
 
 فعاليت كوره‌هاي آجرپزی دستی علاوه بر آلایندگی هوا در طول زمان سبب فرسایش خاک  نيز مي‌شود.

اکنون فعالیت 900کوره آجرپزی در جاده قدیم شهرآران وبیدگل- کاشان به دلیل مجاورت با منطقه شهری تهدیدی جدی برای محیط زیست شهرستان کویری آران و بیدگل محسوب می‌شود. 
   
**كوره داران از روش‌های صنعتی به جای سنتی در آجرپزی استفاده خواهند کرد

شهردار شهرستان آران و بیدگل با بيان اينكه در حال حاضر900 كوره فخاری واقع در محدوده جاده قدیم شهر آران و بیدگل  فعاليت مي كند، اظهار كرد: در حال حاضر زمینی به وسعت 300هکتار در منطقه فیض آباد آران و بیدگل جهت انتقال کوره های آجرپزی در نظر گرفته شده است.

مهدی عموزاده بیدگلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در آران و بيدگل، اظهارکرد: علی رغم پیش بینی این محدوده برای كوره داران شهرستان آران و بیدگل هنوز اقدامی جدی جهت استقرار كوره های آجرپزی درمکان پیش بینی شده انجام نشده است.
 
وي با تاکید براینکه درحال حاضر پیگیری ها برای بازپس گیری زمین های واگذار شده بلا استفاده و همچنین واگذاری زمین های جدید به كوره داران این شهرستان در حال انجام است، افزود: در محدوده جدید در نظر گرفته شده برای استقرار این واحدها قرار بر این است كه كوره داران از روش های صنعتی به جای سنتی در آجرپزی استفاده كنند تا شاهد بروز مشكلات زیست محیطی برای منطقه نباشیم.
 
  **کوره های آجرپزی سلامت انسان را تهدید می کند

هم چنین کارشناس اداره محیط زیست شهرستان آران و بیدگل نيز با اشاره به خطر گازهای دی اکسید گوگرد (so2) و اکسید ازت حاصل از كوره هاي آجرپزي به خبرنگار ایسنا گفت: این گازها با تحریک مخاط و دستگاه تنفسی سلامت انسان را به طور جدي تهديد مي كند .
 
ایمان صائمی ادامه داد:در محیط زیست  وقتی so2 موجود در هوا با آب ترکیب می شود تبدیل به اسید سولفوریک شده و PH خاک و آبهای سطحی و زیرزمینی را تغییر می دهد و در کل این آلودگی ها نه تنها بر سلامتی انسان بلکه بر ابنیه و آثار تاریخی و سایر اجزای محیط مانند آب و خاک آثار و عوارض منفی بسیاری را برجای می گذارد . 
   
**50درصد آجر کشور در استان اصفهان تولید می شود

هم چنین مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان اصفهان نيز با اشاره به فعاليت كوره هاي آجرپزي دستي در شهرستان آران  و بيدگل گفت: فعالیت کوره های آجرپزی سنتی موجب افزایش آمار واحدهای آلاینده در استان اصفهان شده است.
 
احمد رضا لاهیجان زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهارکرد:تا زمانی که روش فعالیت‌ کوره‌های آجرپزی از سنتی به صنعتی تغییر نکند این واحدها همچنان آلاینده باقی می‌مانند.
 
لاهیجان‌زاده با اشاره به مصوبه هیئت دولت در مورد فعالیت‌ کوره‌های سنتی آجرپزی و جابه‌جایی آن‌ها از اطراف شهرها خاطرنشان کرد: 50درصد آجر کشور در استان اصفهان تولید می شود و اين حجم  توليد سبب آلوده شدن  آب، خاک و هوای استان اصفهان شده است . 
 
وی درادامه توجه بیشتر مسؤولان شهرستان آران وبیدگل را جهت انتقال کوره های آجرپزی سنتی خواستار شد و تاکید کرد: فعالیت  کوره های  آجرپزی سنتی در حوزه شهرستان های کاشان و آران و بیدگل عامل اصلی آلودگی و افزایش واحدهای آلاینده در استان هستند. 
  
 گزارش از:  فاطمه مهرآبادی آرانی ، خبرنگار ايسنا –منطقه اصفهان