• پنجشنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۷ / ۲۲:۰۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-78810

امیر کبیر یکی از بزرگترین فداکاران توسعه ایران بوده است

امیر کبیر یکی از بزرگترین فداکاران توسعه ایران بوده است
رییس پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: بیش از دو قرن است که مفهوم توسعه در این کشور با تلاش ها و مفاهیم  متفاوت شکل گرفته است و حرکت‌های بسیاری آغاز شده است و به یقین یکی از بزرگترین فداکاران توسعه ایران، امیر کبیر بوده است.

 به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، عباس عصاری در آیین روز ملی توسعه در باغ فین کاشان، اظهار کرد: در مسیر توسعه این کشور طی دو قرن گذشته، تلاش‌ها و فداکاری‌های زیادی انجام و جان‌های بسیاری فدا شد که به یقین بزرگترین آنها جوانمردی و حرکت میرزا محمد تقی خان فراهانی است.

وی افزود: امیر کبیر در این 200 سال نقطه آغازین حرکت توسعه، همچنان آثار اقدام‌هایش بر تارک کشور می‌درخشد هرچند بیش از دو قرن از تولد امیر و 167 سال از شهادت امیرکبیر می گذرد، اما آثار بلند دوره سه ساله صدارت امیر بر تارک کشور مثل خورشید فروزان می تابد.

این پژوهشگر حوزه توسعه و برنامه ریزی تصریح کرد: امروزه به ویژه در دهه آخر قرن ۲۱ ، مفهوم دارایی ، دانش و تجلی آن در انسان توسط تمامی عالمان توسعه به عنوان محور توسعه معرفی و قرار داده شده و سایر گزینه ها به حاشیه رفته است.

وی تاکید کرد: دانایی و دانش که در انسان تجلی پیدا می‌کند به خلاقیت منجر می‌شود و تمدن جدید را به وجود آورده و توسعه ایجاد می‌کند .ایجاد شرایط ظهور نبوغ انسانی، محور توسعه است. ایجاد بستر و بستر سازی در زمینه ظهور و بروز خلاقیت های بشری محور توسعه است.   

رییس پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: توسعه بر محور نبوغ انسان را امیر کبیر ۲۰۰ سال پیش درک کرده بود و برای بزرگی امیرکبیر فقط تأسیس دارالفنون کافی است و همه می دانیم که بیش از ۸۹ نفر از فارغ التحصیلان دارالفنون به صدارت رسیدند و ۲۸ نفر آنها وزیر آموزش و پرورش شدند و این نهالی است که او ایجاد کرد.

وی بااشاره به نقش مرحوم حسین عظیمی در طرح دیدگاه توسعه افزود: مرحوم عظیمی در سال‌های پایانی عمر دغدغه بزرگی داشت و آن تاسیس مرکزی بود که بتواند انباشت سرمایه های فکری دانشمندان حوزه توسعه را به راههای عملیاتی در مسیر پیشرفت کشور تبدیل کند و در این مسیر تلاش های زیادی کرد اما شرایط فرصت ادامه کار را نداد.

عصاری تصریح کرد: دغدغه عظیمی این بود که علم اقتصاد به عنوان علم اجتماعی بتواند مسیری برای کمک به مردم نیازمند پیدا کند و پویش فکری توسعه جریانی است که گفت وگوهای توسعه را طرح ریزی می کند.

به گزارش ایسنا، آیین روز ملی توسعه همزمان با سالروز شهادت امیرکبیر با حضور پژوهشگران توسعه از دانشگاه‌های تهران، اصفهان وکاشان در باغ فین کاشان برگزار شد. رونمایی لوح و تمبر یادبود روز ملی توسعه و گرامیداشت یاد زنده یاد حسین عظیمی به عنوان شخصیت توسعه سال از جمله برنامه های این آیین بود.