• شنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۹:۰۹
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: kerman-61830
  • خبرنگار : 50186

نماینده ولی فقیه در استان کرمان:

دیانت، مصلحت، شجاعت و دقت باید از ویژگی‌های خبرنگاران باشد/ خبرنگار واقعی نقطه امید مظلومان است

دیانت، مصلحت، شجاعت و دقت باید از ویژگی‌های خبرنگاران باشد/ خبرنگار واقعی نقطه امید مظلومان است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: اگر در خبرنگاری دیانت، مصلحت، شجاعت و دقت با هم دیده شود، یکی از شریف ترین شغل هاست.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"حسن علیدادی‌سلیمانی" عصر امروز 19 مردادماه در نشست صمیمی با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگاران، جامعه ای ارزشمند، دلسوز و وظیفه‌محور هستند و کسی که وارد این عرصه می شود، یکسری دغدغه ها و علاقمندی هایی دارد.
 
وی افزود: ما به عنوان انسان نسبت به جامعه اطرافمان مسئولیت ها و ماموریت هایی داریم که در شغل خبرنگاری این مسئولیت ها می تواند به بهترین نحو ممکن انجام و از آن دفاع بشود. لذا هر چه مسئولیت ها در این شغل نادیده گرفته شود، همان اندازه از جایگاه واقعی فاصله می گیرد.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: نخستین ویژگی یک خبرنگار، دیانت است و باید فقط به رضایت خداوند توجه کند و زمانی که در همه حوزه ها فقط به رضایت خداوند توجه کند، قلم و زبان او کارآمد می شود.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه خبر درجات مختلفی دارد، بیان کرد: خبرنگار باید شجاع، پرجرات و پرتوان باشد و جرات نقل یک خبر واقعی را همان طور که هست، داشته باشد.

وی افزود: یک خبرنگار شجاع باید اخبار را آنطور که هست و واقعیت دارد منتقل کند و خبر خلاف واقع نباشد و البته شجاعت این نیست که هر خبری برای هر مخاطبی بیان شود.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: شرط دیگر کار خبر، مصلحت است و حقایقی وجود دارد که نمی تانیم آن را اطلاع رسانی کنیم زیرا مصالحی در آن وجود دارد که باید رعایت شود.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: مسئله مهم دیگر دقت لازم در خبر است و اگر اینگونه نباشد، گاهی اوقات خبر درست به خبری تبدیل می شود که خلاف واقع است.

وی افزود: اگر در خبرنگاری دیانت، مصلحت، شجاعت و دقت با هم دیده شود، یکی از شریف ترین شغل هاست.

علیدادی سلیمانی در ادامه اظهار کرد: شما خبرنگاران رقبایی دارید که خیلی بی رحمانه هر چه می خواهند بیان کرده و اخبار خلاف واقع را به صورت واقعی جلوه می دهد و رقبایی دارید که دشمن همه شما هستند.

وی تصریح کرد: اینکه بخواهید ظلم ستیز و تکلیف محور باشید، دشمنان شما در همان تخصصی که دارید بیشتر شده و با همان تخصص به جنگ شما می آیند.

امام جمعه کرمان گفت: نه تنها شما یک کار انسانی به اسم خبرنگار انجام می دهید، در واقع در یک جنگ نابربر با کسانی هستید که این اعتقادات، روش و اخلاق شما را نمی پسندند و به صورت جدی با شما می جنگند.

وی افزود: خبرنگار واقعی نقطه امید برای انسان هایی است که حقشان ضایع شده و مظلوم واقع شده اند و نمونه این مسئله در عهدنامه مالک اشتر دیده می شود.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: شما خبرنگاران با قلم و بیان خود خیلی از راه ها را می توانید با حفظ شئونات هموار کنید و با کارتان از مظلومان و یتیمان دفاع کنید.

وی بیان کرد: قدرت شما حوزه نفوذ شماست و این قدرت کمی نیست و می توانید در جهتی به کار بگیرید علاوه بر اینکه در این دنیا خوشنام باشید، برای آخرت نیز با کارتان ذخیره کنید.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: از نظر بنده خبرگاری شغل بسیار مهم و فوق العاده حساسی است و بی نهایت می تواند به جامعه خدمت کند و هم شغلی است که اگر کسی خوب از پس آن بربیاید، دنیای آبرومند و آخرت آبادی برای خود درست می کند.

وی تصریح کرد: باید حب و بغض های غیرواقعی از حوزه ماموریت خبرنگاری رخت برببندد.

امام جمعه کرمان در ادامه در پاسخ به برخی سوالات خبرنگاران گفت: قرارگاه فرهنگی استان کرمان به نحو خوبی شکل گرفته و ۷ شخصیت حقوقی نیز در قرارگاه حضور دارند.

وی افزود: در بحث قرارگاه هنوز سراغ بودجه نرفته ایم و ۹۰ درصد ساز و کارها مشخص شده و امیدوارم در آینده نزدیک کار آغاز شود.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: خطبه های نماز جمعه یکی از رسانه هایی است که هر هفته با مردم ارتباط دارد و اگر همکاری رسانه ها باشد، میتواند موثرتر باشد و تبدیل به گفتمان شود.