• شنبه / ۲۶ آذر ۱۳۹۰ / ۱۸:۵۱
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-24691

مدیر پایگاه طاق بستان به ایسنا خبر داد؛

در راستای ثبت جهانی شدن طاق بستان، درخت کهنسال این مجموعه ساماندهی می شود

مدیر پایگاه میراث جهانی طاق بستان، گفت: در راستای ثبت جهانی شدن طاق بستان، درخت کهنسال این مجموعه ساماندهی می شود.

 

علیرضا مرادی بیستونی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه با بیان مطلب فوق، اظهار داشت: درخت کهنسال طاق بستان که بیش از 600 سال قدمت دارد، یک درخت چنار است که در ادبیات عامه آن را به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می دهند.

 

وی افزود: در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده است که، این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری می کارد.

 

مرادی بیستونی خاطرنشان کرد: اما بر اساس بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان منابع طبیعی سن این درخت بیش از 600 سال تخمین زده شده است.

 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی طاق بستان، گفت: این درخت در طول تاریخ به نامهای مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده است.

 

وی افزود: این درخت در گذشته آسیب هایی دیده بود اما با حفاظت هایی که در سالهای اخیر از آن به عمل آمد در سال 1388 به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.

 

مرادی بیستونی تصریح کرد: در شرایط کنونی که پرونده ثبت جهانی شدن طاق بستان در دست بررسی و اجراست، این درخت کهنسال نیز از جمله اصلی ترین ویژگیهای مجموعه برای ثبت جهانی شدن به شمار می آید.