• شنبه / ۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۳۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: kermanshah-83129

6 روستای اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد

6 روستای اورامانات کرمانشاه ثبت ملی شد
مدیرپایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات از ثبت بافت تاریخی شش روستای اورامانات کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبرداد.

پویا طالب نیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه دراین باره اظهارکرد: بهمن سال گذشته پرونده هفت روستای تاریخی هجیج، داریان، نجار، شرکان، نروی، کم دره و بش ناوخاص منطقه اورامانات کرمانشاه برای ثبت در فهرست آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارسال شد.

وی افزود: پس از تشکیل جلسه شورای ثبت آثار ملی، سازمان میراث فرهنگی ایراداتی در پرونده این روستاها عنوان و قرار براین شد تا پس از رفع نواقص، مجدد در این شورا ثبت ملی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرپایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات تصریح کرد: از اردیبهشت امسال که مسئولیت پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورمانات را بدست گرفتم، رفع نواقص این پرونده ها را در دستورکار قرار داده و مجددا آنها را به شواری ثبت آثار سازمان ارسال کردیم که خوشبختانه جلسه بررسی آنها هفته گذشته برگزار شد و توانستیم شش روستا را ثبت ملی کنیم.

وی تصریح کرد: شماره ثبت ملی این شش روستا شامل روستاهای هجیج، داریان، نجار، شرکان، نروی در شهرستان پاوه و بش ناو خاص در شهرستان ثلاث باباجانی را از شواری ثبت آثار گرفته و بزودی حکم ثبت آنها در فهرست آثار ملی به استاندار کرمانشاه ابلاغ خواهد شد.

طالب نیا یادآورشد: درحال حاضر پرونده شش روستای دیگر این منطقه را برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل کرده ایم و قرار است تا پایان این ماه پرونده آنها نیز در شورای ثبت آثار سازمان مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه بابیان اینکه پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات با شتاب خوبی پیش می رود، عنوان کرد: البته تا پایان مهلت ارسال پرونده ثبت جهانی منطقه اورامانات به سازمان میراث فرهنگی زمان زیادی نداریم، اما کارهای مهمی همچون تهیه نقشه از روستاهای منطقه مانده که با سرعت درحال تهیه آنها هستیم.