• یکشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۹
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-50108
  • خبرنگار : 50173

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

حساسیت حفاظت از طبیعت در هرمزگان ستودنی است

حساسیت حفاظت از طبیعت در هرمزگان ستودنی است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان   گفت: استان هرمزگان با بیش از هفت میلیون و دویست هزار هکتار وسعت و با رتبه هفتم مساحت اراضی ملی و منابع طبیعی و رتبه چهارم از نظر وسعت جنگل‌های طبیعی و با تنوع نزدیک به هزار گونه گیاهی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

امید ذاکری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: علاوه بر تجهیز یگان حفاظت از منابع طبیعی و هدفمند نمودن گشت و مراقبت از منابع طبیعی استان با توجه خاص به نقاط بحرانی، با عنایت به کمبود نیروهای انسانی و امکانات دولتی که در تمام نقاط دنیا عمومیت دارد برای حفاظت از منابع طبیعی همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند فرهنگ منابع طبیعی می‌بایست به معارف عمومی تبدیل شود.

وی اظهار کرد: همچنین رهنمود ارائه‌شده توسط مقام معظم رهبری در بند یک سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که فرموده‌اند مشارکت مردم می‌بایست به حداکثر رسانده شود، این اداره کل با اقدام‌هایی مبادرت به فرهنگ‌سازی و  گسترش مشارکت‌های مردمی نموده است.

ذاکری خاطرنشان کرد: اولین اقدام در این خصوص، اطلاع‌رسانی و ترویج سامانه تلفنی ۱۵۰۴ که آماده دریافت گزارش‌های مردمی در خصوص هرگونه تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان   اظهار کرد: حفاظت مشارکتی از دو میلیون هکتار از مراتع استان  با آموزش، مبادله تفاهم‌نامه و صدور کارت مرتعبانی توسط مرتع‌داران هرمزگانی گامی مهم و پیشرو در کشور در حفاظت از رویشگاه‌های مرتعی استان است.

وی ادامه داد: افزایش جلب همیاران طبیعت از ۵۰۰ نفر به بیش از 23 هزار نفر در دو سال اخیر همراه با آموزش و ارائه بسته‌های ترویجی و صدور کارت شناسایی به همیاران طبیعت نیز از اقدامات مؤثر در این زمینه بوده که باعث شده در سال ۹۶ این اداره کل از این نظر حائز رتبه اول کشور گردد.

ذاکری اضافه کرد: تأسیس اولین مجمع خیرین منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در مهرماه سال ۱۳۹۴ در استان هرمزگان از دیگر فعالیت‌های ترویجی و فرهنگ‌سازی برای جلب مشارکت مردم برای حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی استان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان   در خصوص اتفاقات برداشت غیرمجاز معدن در جزیره هرمز و ورود رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی، عنوان کرد: خدا را سپاس می‌گوییم و  بسیار خوشحال و مسرور هستیم و افتخار می‌کنیم که اهمیت حفاظت و صیانت از منابع طبیعی به موضوع روز عموم مردم و رسانه‌ها و به  دغدغه‌های اصلی آنان تبدیل‌شده است.

وی اضافه کرد: امیدواریم هرروزه شاهد گسترش این موضوع شده و مشارکت حداکثری مردم را شاهد باشیم و خادمان ملت و سربازان نظام را در یگان حفاظت از منابع طبیعی اداره کل در حفظ و صیانت از منابع طبیعی استان کمک کنند چراکه این موضوع باعث شد در کمتر از چند ساعت این برداشت غیرمجاز را متوقف کنیم.

ذاکری در پایان گفت: از کلیه رسانه‌های استان از جمله خبرگزاری‌ها، صداوسیما، رسانه‌های مکتوب، کانال‌های اطلاع‌رسانی در فضای مجازی و همچنین همیاران طبیعت که در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در ترویج فرهنگ منابع طبیعی ما را تاکنون همراهی کردند تقدیر و تشکر می‌کنیم و تقاضا و  انتظار داریم سایر رسانه‌هایی که تاکنون ورود جدی به این موضوعات نداشته‌اند ما را در این راه خطیر یاری رسانند.