• یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۵:۴۶
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-50195
  • خبرنگار : 50169

عضو هیئت‌رئیسه مجلس:

آهنگ رشد بهبود شاخص‌های کشاورزی هرمزگان کند است

آهنگ رشد بهبود شاخص‌های کشاورزی هرمزگان کند است

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما به سمت بهبود شاخص‌ها در بخش کشاورزی رفته‌ایم و از این بابت قدردان مدیران و کشاورزان هستیم اما متأسفانه آهنگ رشد کند است.

به گزارش ایسنا، در منطقه خلیج‌فارس، محمد آشوری صبح امروز در همایش تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی هرمزگان اظهار کرد: من یک کشاورز زاده هستم و از درون خانواده کشاورز رشد کرده‌ام، همه ما در مجمع نمایندگان درد و دغدغه‌های کشاورزان را می‌دانیم.

وی افزود: ما در بحث کشاورزی اگر به یک سری سؤالات پاسخ درخوری دهیم حتماً می‌توانیم موانع توسعه‌نیافتگی کشاورزی را واکاوی کنیم و در جهت التیام این دردها گام برداریم و هرکدام در کسوتی که داریم پاسخگوی مطالبات کشاورزان باشیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما به سمت بهبود شاخص‌ها در بخش کشاورزی رفته‌ایم و از این بابت قدردان مدیران و کشاورزان هستیم اما متأسفانه آهنگ رشد کند است، آیا ساختارها، قوانین، برنامه‌ها و رویه‌های اجرایی موجود پاسخگوی مطالبات کشاورزان هستند؟ نحوه تعامل و مشارکت جامعه کشاورزی با بدنه اصلی حکومت،دولت و مجلس به چه نحوی بوده است؟ با تکیه‌بر هدف اصلی قانون برنامه که امنیت غذایی جزء ضروری‌ترین مؤلفه‌های ماست چه مقدار بهره‌وری را افزایش داده‌ایم که هم کشاورزان تأمین و هم مصرف‌کنندگان راضی شوند؟

آشوری تصریح کرد: ساختارها و رویه‌ها باید تأمین‌کننده نیازهای اساسی جامعه تولیدکنندگان باشد، ما در مسیر رشد تلاش‌های ارزشمندی را انجام داده‌ایم، تولید 120 میلیون تن محصولات دال بر این مدعاست.

وی عنوان کرد: ما از این 120 میلیون تولید چه مقدار نیاز را برطرف می‌کنیم، چه میزان ضایعات داریم و چه مقدار توانسته‌ایم صادر کنیم؟ صادرات ما مطابق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چه مقدار در اقتصاد ملی و خانوار کشاورزی نقش داشته است؟

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: ضایعات ما در بخش کشاورزی فوق‌العاده بالاست، اگر توجه ما به حل موانع صادرات باشد احساس امنیتی در تولیدکنندگان ایجاد شود.

آشوری افزود: ما با 15 کشور همسایه‌ایم و باید در خصوص تأمین نیازهای همسایگان خودمان قدم برداریم، باید ببینیم چه میزان از این ظرفیت استفاده کردیم که محصولات ما وارد روسیه شود؟ ما در صادرات محصولات کشاورزی در چند بحث دچار مشکلات جدی هستیم، برای مثال صنعت بسته‌بندی، کیفیت محصولات تولیدی، توان تولید محصولات ارگانیک ما بسیار ضعیف است و این در حالی است که دنیا به سمت مصرف محصولات ارگانیک رفته است، روس‌ها ابتدا از تعامل با ما استقبال کردند اما کالای ما که به روسیه رفت نمره کافی را نگرفت، مشکل کار کجاست؟ آیا نداشتن الگوی مناسبی که متولی اصلی حمایت از این بخش آن را تعیین کند دلیل آن است؟

وی ابراز کرد: مجلس قوانین خوبی را در ادوار مختلف تصویب کرده است، یکی از این قوانین در خصوص آبیاری نوین بود، قریب به 80 درصد آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، شاید به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید اما باید در این زمینه حرکت‌هایی انجام داده و در صیانت از آب اقدامات اساسی انجام دهیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من اولین توصیه را به پدر خودم کردم، هدف این قانون صرفه‌جویی در منابع آب بود اما کشاورزان سطح زیر کشت خود را افزایش دادند و موجب بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضا شدند، ما کشور خشکی هستیم اما بهترین محصولات و اقلیم چهارگانه را یکجا داریم.

آشوری افزود: کشور ما کشوری است که تولیدکننده محصولات کشاورزی است اما به دلیل بدسلیقگی و رفتار غلط و ضعف مشارکت مشکلات بسیاری در این زمینه دارد؛ باید در همه حوزه‌های کشاورزی، دامداری، طیور، صید، شیلات و ... منابع را بررسی کنیم و بدانیم موانع را با تدبیر می‌توان حل کرد.

وی با بیان اینکه باید یک کارگروه ویژه رفع موانع تولیدات کشاورزی را راه‌اندازی کره تا بتوانیم روان‌تر گره‌گشایی کنیم، اضافه کرد: وقتی کشاورز امنیت شغلی ندارد ماندگاری‌اش در این بخش تنها از روی فداکاری است که قابل‌ستایش است، امروز نیازمند افزایش بهره‌وری هستیم ما در مجلس و در استان حاضریم عضو این کارگروه باشیم تا حرکت خود را با سرعت بیشتری دنبال کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اشکال بانک‌ها پابرجاست، حتماً وقتی قانون‌گذار قانونی تصویب و دولت بخشنامه‌ای صادر می‌کند بانک موظف است پیروی کند.