• یکشنبه / ۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۲:۴۸
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-56086

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى:

بی‌توجهی به فرهنگ و هنر، بی‌توجهی به روح افراد جامعه است/ سینما امید در هرمزگان ساخته می‌شود

بی‌توجهی به فرهنگ و هنر، بی‌توجهی به روح افراد جامعه است/ سینما امید در هرمزگان ساخته می‌شود

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى گفت: فرهنگ و هنر هويت و شناسنامه  ايران و ايرانى است، اگر فرهنگ را از دست دهیم، هويتمان نيز از دست می‌رود.

به گزارش ايسنا، منطقه خلیج‌فارس، سيدعباس صالحى در نشستی با اهالى فرهنگ و هنر و رسانه استان هرمزگان عنوان كرد: برخى از جوامع چنين نسبتى با فرهنگ و هنر ندارند، اما هنر و فرهنگ روح ايران است، بی‌توجهی به اين حوزه بی‌توجهی به روح افراد جامعه است.

وى با اشاره به اینکه ساير حوزه‌های اجتماعى بيش از گذشته به فرهنگ و هنر نیازمندند، ادامه داد: فعالیت‌های فرهنگى و هنرى در جامعه نشاط را به ارمغان می‌آورد.

صالحی بيان كرد: طبق چشم‌اندازی كه براى صنعت گردشگرى برنامه‌ریزی شده، ورود ١٠ميليون نفر گردشگر به‌صورت سالانه به استان هرمزگان پیش‌بینی شده است، تحقق اين چشم‌انداز بدون توجه به فرهنگ و هنر امکان‌پذیر نيست.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى تصريح كرد: هرچه افق پيش روى كشور براى گردشگرى بيشتر باشد، توجه بيشتر به فرهنگ و هنر ضرورى است.

وى با بيان اینکه فرهنگ و هنر به دليل كمك به اشتغال‌زایی در جامعه توجه بيشترى می‌طلبد، خاطرنشان كرد: اين حوزه بايد توسط مسئولان حكومتى جدى گرفته شود، براى مثال یک‌میلیون و ٥٠٠ هزار نفر فارغ‌التحصیل بيكار در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، ما مديون فرهنگ و هنر هستيم اما شرايط خوبى براى فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها نداريم.

صالحى با اشاره به اينكه حوزه فرهنگى، حوزه اقتصادى نيز به شمار می‌آید، افزود: اقتصاد و فرهنگ در كنار يكديگر براى جامعه بسيار ضرورى است.

وى با بيان اینکه توليد محتوای صنعتى در جهان قابل‌توجه است، ادامه داد: براى مثال طبق اشاره رئيس انجمن مد و لباس استان هرمزگان حدود ٥٠٠ هزار نفر در حوزه مد و لباس مشغول به کار هستند، ٦٧درصد صنعت مد خلاق به حوزه فرهنگى مربوط است.

صالحى با اشاره به اینکه فرصت‌های شغلى مناسبى در استان هرمزگان وجود دارد، خاطرنشان كرد: طى اين سفر فراهم آورى شرايط براى پيشرفت زیرساخت‌های فرهنگى و هنرى صورت گرفت، هرمزگان با توانمندى و قابليت و همچنين توجه ويژه استاندار خود می‌تواند قدم‌های خوبى در راستاى فعالیت‌های فرهنگى و هنرى بردارد.

وى افزود: مقررشده که تعدادى از بانک‌ها و نيز صندوق كارآفرينى اميد وام‌هایی را براى فعالان هنر و فرهنگ اختصاص دهند.

صالحى با بيان اینکه ايده شبكه شهرهاى خلاق شكل گرفته است، عنوان كرد: با تقويت نگاه فرهنگ و هنر هم‌افزایی در اين حوزه افزايش می‌یابد.

اين مقام مسئول اظهار كرد: استان هرمزگان سيزدهمين استانى است كه براى امضاى تفاهم‌نامه توسعه فرهنگى به آن سفر کرده‌ام كه در ١٢ استان پيشين مبلغ ٨٠٠ ميليارد تومان اعتبار براى توسعه فرهنگ آن‌ها تخصيص يافت.

وى با اشاره به اینکه تمام توان خود را به كار می‌گیریم كه ديگر شهر بدون سينما نداشته باشيم، ابراز كرد: طى اين سفر نيز مقرر شد سينما اميد استان ايجاد شود.

صالحى با بيان اینکه بازاريابى فرهنگ و هنر بسيار اهميت دارد، ادامه داد: متأسفانه در برخى از انجمن‌ها براى اهالى فرهنگ و هنر حتى میز و صندلى نيز كم است، همچنين تقويت کسب‌وکارهای فرهنگى سبب ايجاد همدلى خواهد شد، همدلى در خصوص دغدغه‌های مشترك موجود در چنين شرايطى لازم و ضرورى است.

وى در پايان خاطرنشان کرد: به دليل فرهنگ غنى و رنگارنگ موجود در استان هرمزگان حفظ آن بسيار اهميت دارد.

به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى در این نشست ضمن ارائه پاره‌ای از توضيحات در خصوص مشكلات موجود در عرصه فرهنگ و هنر و رسانه به برخى از سؤالات حضار پاسخ داد. همچنين لازم به ذكر است در پايان اين نشست از استاد منصور نعيمى و استاد حسين پريش، پيشكسوتان فرهنگ و هنر استان هرمزگان قدردانى شد.