• دوشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: khalijefars-56366
  • خبرنگار : 50169

روستای لافت قشم، میزبان آیین میراث دریایی هوزار (بادبان)

روستای لافت قشم، میزبان آیین میراث دریایی هوزار (بادبان)

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از برگزاری مراسم آیینی میراث دریایی هوزار (بادبان) در نخستین اکوموزه کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، طاهره شهرکی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این مراسم   با برافراشتن نمادین بادبان لنجی در ساحل روستای لافت، روز دوشنبه ۲۱ مردادماه در هم‌زمانی با عید سعید قربان آغاز شد.

وی افزود: هدف از برگزاری این آیین، احیا و پاسداشت داشته‌های نیاکان این سرزمین و انتقال آن به نسل جدید است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم ادامه داد: اجرای آیین «ازوا» که نوعی طبل زنی توسط افراد محلی است و همچنین آیین «شاواری» که حاکی از شادی ملوانان و خانواده‌های آن‌ها برای آغاز سفری دریایی است، بخش‌هایی از این مراسم بود.

شهرکی به بالا بردن نمادین بادبان‌ها و بالا کشیدن لنگر در این برنامه اشاره کرد و گفت: اجرای مراسم آغاز سفر همراه با آوازهایی به زبان‌های عربی، هندی و آفریقایی و اعلام مقصد سفر توسط ناخدا به ملوانان با صدای بلند، بخش‌های دیگری بود که به‌صورت نمادین اجرا شد تا یادآور رسوم گذشتگان در اعصار گذشته باشد.

به گفته وی، این آیین به همت مدیریت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم و با همکاری شورای اسلامی و دهیاری روستای لافت برگزار شد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در پایان از حضور حدود ۵۰۰ شرکت‌کننده از مردم محلی لافت و سایر مناطق جزیره قشم قدردانی کرد و اظهار کرد: مشارکت و حضور صیادان، ملوانان، ناخدایان و خانواده‌های آن‌ها همراه با سایر اقشار و همچنین اعضای انجمن عکاسان جزیره قشم، مشوق ما برای تداوم اجرای چنین مراسماتی است.

به گزارش ایسنا، آیین میراث دریایی هوزار (بادبان) به میزبانی نخستین اکوموزه کشور واقع در روستای لافت جزیره قشم، عصر روز دوشنبه ۲۱ مردادماه و در هم‌زمانی با عید سعید قربان برگزار شد.