• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۲۸
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: khouzestan-109146
  • خبرنگار : 50227

مدیرعامل آبفا کشور در خرمشهر:

از مردم آبادان و خرمشهر عذرخواهی می‌کنم

از مردم آبادان و خرمشهر عذرخواهی می‌کنم

معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در حال حاضر 34میلیون نفر در سطح کشور در شهرها و روستاها با تنش آبی مواجه هستند، گفت: بابت مشکلاتی که در اثر شوری آب برای مردم شهرهای خرمشهر و آبادان به وجود آمده است، از مردم عذر خواهی می کنم.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، حمیدرضا جانباز در نشست بررسی مشکلات تامین آب شهرستان های آبادان و خرمشهر که امروز 5تیرماه در فرمانداری خرمشهر برگزار شد، اظهار کرد: بابت مشکلاتی که در اثر شوری آب برای مردم شهرهای خرمشهر و آبادان به وجود آمده است، از مردم عذرخواهی می کنم.

وی با تشکر از صبر و تحمل مردم شهرهای آبادان و خرمشهر افزود: باید به این نکته توجه شود که وضعیت بارش ها در کشور یک وضعیت خاص است و تقریبا طی 50 سال گذشته این حجم از کاهش بارش را شاهد نبوده ایم. در حال حاضر 34میلیون نفر در سطح کشور در شهرها و روستاها با تنش آبی مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه تنش آبی در حوضه آبریز کارون بزرگ نیز اتفاق افتاده است، تصریح کرد: مجموعه سدها در حوضه آبریز کارون بزرگ نسبت به سال های گذشته دارای کمترین حجم آب هستند و به همین این علت نمی توان مانند سال های گذشته آب را از سدها رهاسازی کرد و این موضوع باعث می شود تا مساله شوری آب در پایین دست شکل بگیرد.

جانباز عنوان کرد: سال گذشته قرار بود تا بخش های مختلف طرح غدیر در خوزستان عملیاتی شود. اتفاق بزرگی که در این زمینه رخ داد، تصمیم دولت در خصوص اختصاص حدود 10هزار میلیارد تومان به پروژه های مربوط به استان خوزستان بود که این کار، یک کار بی نظیر بود و اکنون نیز در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اعتباراتی که قرار است به بخش تامین آب اضطراری تخصیص داده شود، گفت: امسال 105 میلیارد تومان تا کنون به طرح غدیر اختصاص پیدا کرده و در این زمینه 135درصد تخصیص برای اجرای این طرح به خوزستان داده شده است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در سطح کشور یک هزار و 195 پروژه کاهش تنش آب در حال اجرا است، اظهار کرد: بیش از 300پروزه فقط در بخش آب رسانی در استان خوزستان در حال اجرا است. در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم تا به مقابله با تغییرات اقلیمی بپردازیم. ما باید خودمان را با موضوع کم آبی سازگار کنیم و در این خصوص برنامه ریزی های منسجمی داشته باشیم تا مردم دچار مشکل نشوند.

جانباز ادامه داد: خوشبختانه در طرح غدیر برنامه ریزی های منسجمی انجام گرفته است و ابتدا از نزدیک ترین منبع نسبت به تامین آب اقدام شد و اکنون گام به گام و با هدفگداری سال 1425 به شیوه ای کار می کنیم تا مردم کوچکترین مشکلی را در جنوب استان خوزستان و به ویژه منطقه آبادان و خرمشهر نداشته باشند. در این زمینه همه روستاهایی نیز که در مسیر این خط قرار دارند، از این نعمت بهره مند خواهند شد.

وی گفت: چندین جلسه در مرکز در خصوص پایداری آب خرمشهر و آبادان برگزار کرده ایم. در این زمینه مجوز برگزاری مناقصه 12هزار و 500 متر مکعب آب شیرین کن را صادر کرده ایم و این قول را می دهیم که شهرهای آبادان، خرمشهر، مینو شهر، اروند و چوئبده از طرح های اضطراری آب شیرین کن بهره مند شوند.