• یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۰
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-37996

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

80 درصد کالاهای آرایشی- بهداشتی موجود در بازار قاچاق هستند

80 درصد کالاهای آرایشی- بهداشتی موجود در بازار قاچاق هستند
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: 80 درصد کالاهای آرایشی- بهداشتی موجود در بازار قاچاق و بیش از نصفی از آن تقلبی است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کامبیز حسن زاده امروز یکشنبه(10 تیر) در نشست خبری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همراه روسای کارگروه‌ها با اصحاب رسانه کردستان، اظهار کرد: کالاهای سلامت محور با سایر محصولات قاچاق متفاوت است و هر آنچه را که با سلامت انسان سروکار داشته باشد، می‌توان کالای سلامت محور تلقی کرد.

وی افزود: محصولات سلامت محور دارو، غذا، محصولات آرایشی- بهداشتی و تجهیزات پزشکی را شامل می‌شود که کارگروه سلامت مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با آنها را در اولویت کاری خود قرار داده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: توجه به اصالت کالاهای بهداشتی از جمله ضروریاتی است که باید نسبت به آگاه سازی در این زمینه اقدام کرد چراکه محصول مصرفی باید امکان رهگیری داشته باشد و این امر از طریق کالای بااصالت موجود است.

وی اعلام کرد: 80 درصد کالاهای آرایشی- بهداشتی موجود در بازار قاچاق و بیش از نصفی از آن تقلبی است.

حسن زاده با اشاره به اینکه تولید کنندگان داخلی در این زمینه کم هستند، آن را علت نپرداختن زیاد به این حوزه دانست.

وی آموزش و اطلاع رسانی را اولویت علوم پزشکی و کارگروه سلامت دانست و گفت: با توجه به پایین آمدن سن استفاده از وسایل آرایشی بهداشتی، مصرف محصولات تقلبی و قاچاق می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

وی عنوان کرد: در راستای انجام ماموریت آموزش و اطلاع رسانی، سال گذشته همایشی منطقه‌ای برگزار شد که در کشور بی بدیل بود و دستاوردهای زیادی داشته است.

حسن زاده ادامه داد: علاوه بر این، آموزش در مدارس را نیز آغاز کرده‌ایم که در مدارس پسرانه، آموزش در خصوص مصرف مکمل‌های ورزشی و در مدارس دخترانه نیز مصرف لوازم آرایشی- بهداشتی قاچاق و تقلبی ارائه شده است.

وی به ارائه آمار کشفیات قاچاق محصولات سلامت محور در سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: 5 هزار و 384 قلم لوازم آرایشی بهداشتی سال گذشته کشف شده که ارزش ریالی آن نیز 33 میلیون و 19 هزار ریال بوده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان همچنین از کشف 4 هزار و 462 قلم مواد غذایی، 39 مورد مکمل ورزشی قاچاق نیز سال گذشته طی بازرسی‌های این کارگروه کشف شده است.