• جمعه / ۱۵ تیر ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۶
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-38080

همکاری مردم و مسؤلان، روند توسعه مناطق کردنشین را شتاب می بخشد

همکاری مردم و مسؤلان، روند توسعه مناطق کردنشین را شتاب می بخشد
اولین همایش ملی «کورد و کوماری اسلامی (کرد و جمهوری اسلامی)» پیش از ظهر امروز با حضور مهمانانی از استان های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان در بانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کردستان ؛در این همایش یک روزه سخنرانان به بیان خدمات متقابل کردها و نظام اسلامی ایران در زمینه های مختلف پرداختند و رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی و عمرانی مناطق کردنشین را مرهون توجه نظام اسلامی ایران ذکر کردند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در اولین همایش ملی کرد و جمهوری اسلامی، با اشاره به سوابق ارزشمند مردم مناطق کردنشین به ویژه مرزداران بانه ای در حمایت از جمهوری اسلامی، تقدیم 847 شهید گلگون کفن، 1450 جانباز از خود گذشته و 95 آزاده سرافراز را از نشانه های بارز تعهد و علاقه مردم بانه به اسلام و انقلاب برشمرد.

 محسن بیگلری در ادامه به توسعه همه جانبه شهرها و روستاهای کردستان پرداخت و تصریح کرد: با همدلی و همکاری مردم و مسؤلان، روند توسعه و پویایی بیشتر مناطق کردنشین، با شتاب بیشتری ادامه خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در همایش ملی کرد و جمهوری اسلامی، استان کردستان و دیگر استان های کردنشین را از ظرفیت های مهم فرهنگی و قومی در غرب کشور نام برد و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم است کمبودها و کاستی ها را از سیمای مهرورزی مردم این مناطق بزداید.

حجت الأسلام احد آزادیخواه با اشاره به دلسوزی ها و اهتمام نمایندگان کرد در مجلس برای پیگیری مطالبات و خواسته های حوزه های انتخابیه شان، از جمهوری اسلامی به عنوان حلقه اتصال همه اقوام و زبان ها در کشور حول محور اسلام و رهبری های خردمندانه رهبر معظم انقلاب یاد کرد.

دکتر رمضانی استاد دانشگاه و محقق برجسته از شهرستان پاوه هم در همایش ملی کرد و جمهوری اسلامی، به بیان تاریخ کردها قبل و بعد از اسلام پرداخت و از شخصیت های صاحب نام کرد از صدر اسلام تاکنون نام برد.

وی با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی و قومی کردها در مناطق مختلف ایران و جهان، نقش جمهوری اسلامی در وحدت آفرینی و دوستی عمیق کردها با دیگر اقوام ایرانی را برجسته خواند.

در پایان اولین همایش ملی کرد و جمهوری اسلامی، با تقدیر از صاحبان بیش از 300 اثر فاخر و مقالات ارسال شده به دبیرخانه، با اهدای لوح یادبود، جایزه نقدی و تندیس همایش، از صاحبان آثار برتر قدردانی شد.