• چهارشنبه / ۲۶ دی ۱۳۹۷ / ۲۲:۳۰
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-40549

نماینده ولی فقیه در کردستان:

دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی باید مکمل هم باشند

دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی باید مکمل هم باشند

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی باید مکمل هم باشند و با شناسایی مسائل و مشکلات اقتصادی ناشی از بعضی فرهنگ‌های حاکم بر جامعه در جهت نهادینه کردن فرهنگ درست حرکت کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، در نودوچهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان، با اشاره به اینکه مسئله امروز کشور مسائل اقتصادی است، اظهار کرد: نهادهای مختلف با توجه به وظیفه ای که دارند باید به این مسئله بپردازند و لازم است از ابعاد مختلف به آن توجه و برای آن راهکار ارائه کنند .

وی افزود: تا وقتی که نگاه به مسائل عوض نشود و باورها درست نشود، رفتارها نیز تغییر نمی کند .

نماینده ولی فقیه در کردستان در ادامه، با اظهار تاسف از اینکه در جامعه امروز در فرهنگ عامه جنس خارجی بر جنس ایرانی ترجیح داده می شود، اضافه کرد: تا وقتی به ایرانی بودن کالاها افتخار نشود و جنس ایرانی برای ما ارزشمند نباشد، فرهنگ تغییر نمی‌کند .

وی با بیان اینکه بعضی رفتارها مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد تاثیرگذار است، عنوان کرد: در شرایط اقتصادی امروز وقتی جنس و کالای در جامعه کم می‌شود، تقاضا و نیاز برای خرید آن افزایش می‌یابد و این در حالی است که از نظر فرهنگی باید تقاضا برای خرید آن کالا کاهش یابد و در صورت ضرورت تهیه شود .

رئیس شورای فرهنگ عمومی کردستان تاکید کرد: فرهنگ عمومی جامعه باید به این سمت و سو هدایت شود که جنس ایرانی ارزش شود و آحاد جامعه با افتخار نسبت به خرید کالا ملی و ایرانی اقدام کنند .

نماینده ولی فقیه در کردستان، شورای فرهنگ عمومی را مجلس قانون گذاری معرفی کرد و افزود: دستگاه های دولتی و سازمان‌ها بایستی برای تهیه ملزومات خود به هیچ وجه از جنس خارجی استفاده نکنند و با یک الزام قانونی از کالای ایرانی و ملی و استانی بهره بگیرند تا این فرهنگ در جامعه حاکم شود و مردم از تولید داخلی استفاده کنند .

آیت الله شاهرودی با تاکید بر فرهنگ سازی مسائل اقتصادی در جامعه تصریح کرد: دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی باید مکمل هم باشند و با شناسایی مسائل و مشکلات اقتصادی ناشی از بعضی فرهنگ‌های حاکم بر جامعه در جهت نهادینه کردن فرهنگ درست حرکت کنند .

وی به آداب و فرهنگ کسب و کار در گذشته اشاره و بیان کرد: فرهنگ کسب و کار حلال، انصاف، فرهنگ فروش، فرهنگ کار از جمله مواردی که در گذر زمان دچار تغییراتی شده است که جامعه را به سمت فرهنگ غلط پیش برده است .

رئیس شورای فرهنگ عمومی کردستان خاطرنشان کرد: شورای فرهنگ عمومی با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه امروز، بایستی مسائل این حوزه را دقیق تر و عمیق تر بررسی و با قانون گذاری، اولویت سنجی و رفتارشناسی فرهنگی در جهت تغییر باور و ارزش های درست تغییر وضعیت دهد .

وی با بیان اینکه فرهنگ را می‌توان تغییر و رشد داد، یادآور شد: شورای فرهنگ عمومی می تواند با کار کردن در بخش های اقناعی، وضع قوانین و مقررات، استاندارددانی، استانداردسازی و استانداردمانی نسبت به تغییر فرهنگ جامعه اهتمام ورزد.