• سه‌شنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۰
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-42760

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان:

مشکل سیستم گرمایشی مدارس کردستان رفع می‌شود

مشکل سیستم گرمایشی مدارس کردستان رفع می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان گفت: در تلاشیم تا در سال جاری مشکل سیستم گرمایشی مدارس را نداشته باشیم و قبل از آغاز مدارس با کمک خیرین بتوانیم این مشکل مدارس را مرتفع کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، رشید قربانی در بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان که امروز ۱۵ خردادماه در کتابخانه امام خامنه‌ای برگزار شد،  با بیان اینکه یک سوم ساختمان‌های مدارس از استاندارد لازم برخوردار نیست، اظهار کرد کرد: از این تعداد مدارسی که دارای استاندارد لازم نیستند ۳۰ درصد دارای مشکل حاد هستند و در طول شش ماه گذشته، توسط تیم فنی آموزش و پرورش و نوسازی مدارس استان ، وضعیت این فضاها مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این راستا باید ضمن تخلیه مدارس ناایمن نسبت به سازماندهی دانش‌آموزان در مکان های مناسب با ایجاد نوبت دوم و بهره گیری از فضاهای جایگزین  اقدام شده است .

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با تأکید بر اینکه برای تخریب و بازسازی ۲۰۰ مدرسه دارای شرایط نامناسب برنامه‌ریزی شده است، بیان کرد: تعداد ۳۰ مدرسه از محل اعتبارات پیشرفت و آبادانی احداث می‌شود .

وی اعلام کرد: تعداد ۱۰۰ کلاس در قالب ۲۵ مدرسه توسط خیرین مدرسه ساز، بانک‌ها و بنیاد برکت و علوی احداث و با پیگیری‌های صورت گرفته تعداد ۲۵ مدرسه شامل ۱۰۰ کلاس درس نیز از محل اعتبارات ملی توسط نوسازی مدارس در استان ساخته می‌شود.

قربانی با بیان اینکه با اعلام مسئولان در مرحله اول و ظرف یکی دو سال مدارس دارای وضعیت بحرانی از گردونه خارج شدند، افزود: همچنین اعتبارات خاصی در سال ۹۸ توسط مجلس و دولت به مدرسه اختصاص یافت که این اعتبارات در بخش احداث فضا و تجهیز سیستم‌های گرمایشی هزینه خواهد شد.

وی عنوان کرد: تمام مدارس دارای علمک گاز به سیستم گرمایشی مجهز و مدارسی که گاز ندارند، سیستم گرمایشی استاندارد تعبیه و مدارس خشتی و گلی از گردونه فعالیت خارج و از مهر ماه امسال نیز خارج شدن مدارس سنگ و چوبی در دستور کار قرار دارد و امیدواریم با برنامه ریزی و همت خیرین، مدارس نا ایمن تخریب و بازسازی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: در مجموع و با اختصاص اعتبارات استانی و ملی و هم چنین کمک خیرین در سال 98 تعداد ۱۵۰ کلاس احداث و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود هدف از برگزاری این مراسم را بهره‌گیری از مشارکت خیرین و تقدیر از زحمات آنان عنوان و ابراز امیدواری کرد: با مشارکت بخش‌های مختلف و احداث فضاهای جدید، تغییری در چهره فضاهای آموزشی استان ایجاد شود.

قربانی با بیان اینکه در 20 سال فعالیت مجمع خیرین به همت خیرین نیک اندیش مدارس زیادی احداث شده است، یادآور شد: با وجود اختصاص اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین، متاسفانه مدارس غیر استاندارد در استان وجود دارد و برای تخریب و بازسازی این فضاها نیازمند مشارکت و همت والای خیرین هستیم.

نماینده ولی فقیه در کردستان نیز در این مراسم طی سخنانی کوتاه اظهار کرد: مدرسه سازی کاری بزرگ و باقیات و صالحاتی برای خیرین نیک اندیش است.

آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینکه تعلیم و تربیت و ساختن انسان ها از همه چیز مهم تر است، گفت: تربیت انسان و آموزش علم باعث می شود فرد هم خود و دیگران را از گمراهی نجات دهد.

وی بخشش مال را باعث دوری از بخل نفس دانست و اظهار کرد: با بذل مال و بکارگیری آن در راه خیر، خداوند چندین برابر آن را به عنوان حسنه در دنیا و آخرت به انسان خیر اعطا می کند و پاداش الهی نامحدود و بدون حساب است.

آیت الله حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه انسان توانمند و خیر تا زمانی که در قید حیات است باید از مال و مکنت خود در راه خیر و مقدس ببخشد، خاطرنشان کرد: عمل خیر و بخشش مال باعث پاکی انسان شده و در جهان آخرت و بهشت دارای جایگاه والایی خواهد بود.

گفتنی است، در این مراسم از 22 نفر از خیرین مدرسه ساز استان که در سال گذشته در امر مقدس مدرسه سازی مشارکت داشتند با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.