• دوشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۲
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: kordestan-42878

مخاطرات انرژی های فسیلی در برابر مواهب انرژی های نو/ میزان استفاده از انرژی های نو کمتر از 1 درصد است

مخاطرات انرژی های فسیلی در برابر مواهب انرژی های نو/ میزان استفاده از انرژی های نو کمتر از 1 درصد است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، گفت: حدود 85 درصد نیروگاه های ما از سوخت فسیلی استفاده می کنند و کمتر از 15 درصد از نیروگاه های برق آبی، که سدها هستند از آب استفاده می کنند و همچنین میزان انرژی های نو نیز کمتر از یک درصد است، این نشان می دهد که در این عرصه بسیار ضعیف هستیم.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، لهونیان امروز 27 مردادماه در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: حضور رسانه در اطلاع رسانی به مردم ما را در انجام رسالت بهتر خود موفق کرده است و با دانش افزایی برای مردم، نتیجه های مطلوبی گرفته ایم.

وی، با بیان اینکه بررسی شاخص های مصرف در منطقه نشان می دهد که چه وضعیتی داریم تشریح کرد: حدود 85 درصد نیروگاه های ما از سوخت فسیلی استفاده می کنند و کمتر از 15 درصد از نیروگاه های برق آبی، که سدها هستند از آب استفاده می کنند و همچنین میزان انرژی های نو نیز کمتر از یک درصد است، این نشان می دهد که ما در این عرصه بسیار ضعیف هستیم و تا کنون اقدامی اساسی در این راستا صورت نگرفته است.

لهونیان با تاکید بر اینکه ورود به بخش انرژی های نو مستلزم ایجاد زیرساخت های قوی است، گفت: بخش عمده تولید ما از سوخت های فسیلی است و این در حالی می باشد که سوخت های فسیلی رو به پایان بوده و منابع محدودی دارند و استفاده از آن ها اثرات منفی زیادی دارد.

مدیرعامل شرکت برق استان کردستان عنوان کرد: در سال 70 میلیارد متر مکعب گاز، 5 میلیارد لیتر گازوییل و 4 میلیارد لیتر مازوت برای تولید برق استفاده می شود، و مجموع سوخت این منابع در نیروگاه ها تبدیل به برق می شود که فقط حدود 25 درصد برق تولیدی به دست مردم می رسد و 75 درصد آن به فرم های نامطلوب انرژی تبدیل می شود، مصرف بی رویه از این میزان هم به معنی خود زنی است.

وی با اشاره به مصرف افسار گسیخته در تمامی بخش های انرژی  در کشور گفت: در بخش برق 2.8 برابر استانداردهای جهانی، گاز 2.8 برابر، آب 2 برابر و بنزین 6 برابر مصرف داریم که در بخش خانگی مصرف برق نیز 4.8 برابر میانگین کشورهای اروپایی مصرف می کنیم.

لهونیان تاکید کرد: این مهم می تواند با انجام اقدامات ساده و تغییر الگوی مصرف مردم، از جمله کاهش استفاده از وسایل برقی در ساعات اوج مصرف، کاهش یابد.

 وی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم در زمینه صرفه جویی را بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: 20 هزار مگاوات مصرف سیستم سرمایشی کل کشور است که اکنون مصرف کل به 65 هزار مگاوات رسیده است یعنی اگر در این زمینه 20 درصد صرفه جویی کنیم 4 هزار مگاوات صرفه جویی کرده ایم و امسال این اتفاق به واسطه اطلاع رسانی به مردم محقق شده است.

 وی سال 97 را به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و تحریم ها، سالی پر تلاطم به لحاظ تامین منابع برای شرکت برق ذکر کرد و افزود: علی رغم این شرایط سخت شرکت برق توانسته است در بسیاری از شاخص های عملکردی به حد مطلوب خود برسد.

 مدیرعامل شرکت برق استان کردستان، بیان کرد: واگذاری انشعاب به متقاضیان و تامین منابع برای وصل کردن شبکه های مورد نیاز این متقاضیان به شبکه های سراسری از وظایف اصلی شرکت برق است که باید تامین شود.

وی عنوان کرد: طی سال گذشته 3 هزار و 600 پروژه ریز و درشت را در اکثر نقاط استان با 80 میلیارد تومان اعتبار انجام داده ایم که در نوع خود بی نظیر است.

لهونیان، ادامه داد: اکنون بنا داریم زمان پاسخگویی به متقاضیان را کاهش داده و آن را کیفی کنیم، چرا که استقرار اکیپ ها در زمان بحران حتی به لحاظ مکان نیز مهم است و ما باید در کمترین زمان در محل حاضر شویم.

وی، اعلام کرد: هدف گذاری و برنامه ریزی شرکت برق، شروع پروژه هایی کوتاه مدت و 3 ماهه است که در این راستا سال را به 4 دوره سه ماهه تقسیم کرده ایم تا در مدت مورد نظر، پروژه ها به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت برق استان کردستان، در ادامه از واگذاری 19 هزار و 623 انشعاب جدید در سال 97 خبر داد و گفت: با احتساب این تعداد آمار کل مشترکین شرکت برق در سطح استان به 650 هزار عدد رسیده است که برای تامین برق این تعداد مشترک، 16 هزار و 500 کیلومتر شبکه در کل استان وجود دارد.

وی تعداد روستاهای بالای 10 خانوار استان کردستان را یک هزار و 694 روستا اعلام و تصریح کرد: ضریب نفوذ برق در این روستاها 100 درصد است.

لهونیان افزود: حدود 19 روستای زیر 10 خانوار در استان فاقد انرژی برق هستند که برقرسانی به این مناطق نیز در دستور کار شرکت برق است.

وی نصب 514 دستگاه ترانس، اصلاح 209 دستگاه ترانس، احداث 137 کیلومتر شبکه فشار متوسط و اصلاح 50 کیلومتر شبکه فشار متوسط، احداث 200کیلومتر در بخش فشار ضعیف برای تامین برق متقاضیان جدید و اصلاح 150 کیلومتر شبکه در این زمینه را از دیگر اقدامات شرکت برق استان طی سال گذشته عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، عنوان کرد: در مجموع در کل استان علمی رغم اینکه برای احداث شبکه های روشنایی معابر منع شده ایم و این بخش به شهرداری ها سپرده شده است، حدود 20 کیلومتر توسعه روشنایی معابر در سطح استان داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه، در سال 97 با بحران خاموشی روبرو بودیم و این امر تمامی برنامه های شرکت برق را در طول تابستان بر هم زد اعلام کرد: این امر موجب شد تا با برنامه ریزی های دقیق تری عمل کرده و در سال 98 خاموشی نداشته باشیم.