• چهارشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۴
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: lorestan-78030

یک متخصص بیماری‌های عفونی تأکید کرد:

اجتناب از مصرف آب‌های مشکوک و چشمه‌ای

اجتناب از مصرف آب‌های مشکوک و چشمه‌ای
یک متخصص بیماری‌های عفونی  بر اجتناب از مصرف آب‌های مشکوک و چشمه‌ای تأکید کرد.

محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با اشاره به اینکه آب غیربهداشتی عامل خیلی از بیماری‌ها ازجمله وباست، افزود: عواملی هم می‌تواند عفونت‌های اسهالی، ریوی، مغزی ایجاد کند، برای مثال کسانی که در آب‌های آلوده به ادرار حیوانات و دام‌ها شنا می‌کنند ممکن است دچار عفونت لپتواسپیروز ‌شوند که عفونت بسیار شدید، کشنده و همراه با زردی است.

وی اضافه کرد: آمیب‌های آزاد در آب‌های آلوده منجر به  بروز عفونت‌های مغزی خطرناک می‌شود که این مهم به‌سختی به درمان جواب می‌دهند.

ناظر با اشاره به اینکه لژیونلا عفونت‌هایی هستند که در کنار برکه‌ها و آبشارها بوده و فرد را دچار عفونت‌های ریوی می‌کند و این مهم بخصوص در افراد سن بالا بسیار کشنده باشد، گفت: این عفونت‌ها ممکن است با شنا کردن در افراد ایجاد شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه فردی که آب آلوده می‌خورد دچار عفونت حصبه و وبا شده و خوردن آب آلوده، اسهال‌های خونی در آب ایجاد شود.
وی گفت:  عفونت‌های انگلی هم می‌تواند در اثر آب آلوده ایجاد شود.

ناظر با بیان اینکه خوردن آب از چشمه‌ها  برخی اوقات زالوهای کوچک در حلق افراد گیر می‌کند  و چون خون می‌مکند و بزرگ می‌شود، فرد دچار خفگی می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه آب آلوده طیف وسیعی از عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و انگلی می‌تواند ایجاد می‌کند، بیان کرد: برخی اوقات  افراد آب چشمه‌ها را می‌خورند و متوجه وجود زالو نمی‌شوند.

وی تصریح کرد: چنانچه  به مکانی رفتید که هیچ آبی در دسترس نداشتند آن را بجوشانید و یا از کلر مادر استفاده کنید.

این متخصص تصریح کرد:  باید طرز استفاده از کلر مادر را یاد بگیرید و آن را از مراکز بهداشتی تهیه کنید.

ناظر تأکید کرد: از مصرف آب‌های مشکوک و چشمه‌ای اجتناب شود  و شنا در جاهایی که دام تماس دارند انجام نشود چرا که منجر به عفونت‌های مغزی، ریوی، زردی، اسهال می‌شود.