• یکشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۸:۱۰
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94443

نمایشگاه فناوری پیشرفته در استان مرکزی برگزار می‌شود

نمایشگاه فناوری پیشرفته در استان مرکزی برگزار می‌شود

نمایشگاه فناوری پیشرفته در اول آذرماه در استان مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقا زاده در اولین کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان با اشاره به اهمیت برگزاری دومین نمایشگاه فناوری پیشرفته در استان گفت: توان پژوهش و تحقیقات استان مرکزی بالاست و برگزاری این نمایشگاه تبلور توان پژوهشی، تحقیقاتی و استعدادهای استان است.

وی ادامه داد: ظرفیت پژوهشی و تحقیقاتی بزرگی همچون دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، مرکز تحقیقات واحدهای صنعتی و... در استان وجود دارد که باید در این نمایشگاه از توان آنها استفاده شود.

به گزارش ایسنا، سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه هنوز مفهوم دقیقی از شهرک‌های فناوری‌های پیشرفته وجود ندارد، گفت: باید قبل از تاسیس این شهرک مفهوم سازی درستی از آن صورت گیرد، هر چند 15 استان از کشور دارای شهرک‌های علم و فناوری بوده و یکی از نیازهای استان راه اندازی این شهرک است ولی باید کارکرد‌های آن به درستی بررسی شود.

وی در ادامه گفت: پیشنهاد می‌شود در قالب کارگروهی که شامل استانداری مرکزی، سازمان برنامه ریزی و بودجه، پارک علم و فناوری، سازمان صنعت و معدن، شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی، دانشگاه های اراک و صنعتی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک است، جلساتی تشکیل شود و به به دنبال بررسی کارکردهای این مکان و اهمیت آن باشیم.

فرخی‌ با اشاره به اولویت بندی برنامه پژوهشی دستگاه اجرایی استان گفت: قبل از اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برنامه های پژوهشی استان را در سال 97 احصا کند و بخواهد یک درصد از اعتبارات کل استان را به کلیه طرح‌های مورد تایید اختصاص دهد، اولویت های پژوهشی مهم استان را شناسایی کند تا بتواند بر اساس آن به جای اینکه به کلیه طرح ها اعتبارات تاخصیص یابد فقط به چند طرح بر اساس اولویت بندی اعتبار تخصیص دهد.

به گزارش ایسنا، رقیه یادگاری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی نیز در ادامه جلسه با اشاره به اینکه شهرک‌های علم و فناوری همچون پارک های علم و فناوری نیاز به یک متولی دولتی دارند، گفت: بر این اساس، دستور العمل‌های اجرایی، اجازه تخصیص اعتبار استانی برای راه اندازی شهرک های علم و فناوری را نمی دهد.

وی با اشاره به یکی از مواد برنامه توسعه ششم مدیریت منابع اعتبارات پژوهشی و فناوری است، گفت: بر اساس بند ب ماده 64 برنامه ششم باید یک درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به مقوله پژوهش و فناوری اختصاص یابد، ولی با توجه به این یک درصد اعتبارات مختص به دستگاه‌های با ردیف اعتبارات استانی است، این اعتبار در بعضی مواقع بسیار ناچیز بود که خوشبختانه در قانون برنامه و بودجه سال 97 این مشکل رفع و قرار شد یک درصد از مجموع اعتبارات هزینه‌های استان به این امر اختصاص یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی ادامه داد: سال گذشته مبلغ این اعتبارات در استان 629 میلیون تومان بود که امسال با توجه به یک درصد اعتبارات هزینه‌ای استان این رقم به 800 میلیون تومان خواهد رسید که بصورت گلوبال در شورای برنامه ریزی استان به انجام این کار اختصاص خواهد یافت.

یادگاری با اشاره به اینکه این اعتبارات به طرح ها و برنامه پژوهشی که اولویت استان است اختصاص خواهد یافت، گفت: تاکنون 96 طرح پیشنهادی از سوی دستگاه های استان برای تایید به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال شده است. این طرح ها در قالب کمیته ای مورد ارزیابی قرار می گیرد و چنانچه طرح با اولویت های پژوهشی استان همسو باشد،  مورد تایید قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه متاسفانه طرح های پژوهشی که دستگاه‌ها برای جذب اعتبارات ارسال می‌کنند، به اولویت های پژوهشی استان نپرداخته و بیشتر به رفع مشکلات داخلی دستگاه‌ها پرداخته است، گفت: از مجموع 629میلیون اعتبارات سال گذشته،391 میلیون معادل 70 درصد از آن توسط دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح های پژوهشی هزینه شد که دستگاه‌هایی نظیر استانداری، پزشک قانونی، اداره کل اوقاف، امورعشایر جهاد کشاورزی یک درصد از اعتبارات دستگاه خود را به این امر اختصاص دادند و دستگاه‌هایی نظیر اداره کل زندان ها، بهزیستی، سازمان تبلیغات اسلامی، دامپزشکی و غیره یک درصد اعتبارات خود را در این راستا هزینه نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، اولین نمایشگاه نمایشگاه فناوری پیشرفته اردیبهشت ماه 94 در اراک شروع به کار کرد و قرار است دومین دوره این نمایشگاه نیمه اول آذرماه سال 97 همزمان با هفته پژوهش در قالب کمیته‌های علمی، اجرایی، جذب و سرمایه گذاری و اطلاع رسانی تبلیغات در محل نمایشگاه بین المللی استان آغاز به کار کند.