• یکشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94611

ساماندهی 6 محوطه تاریخی استان مرکزی در حال انجام است

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: ساماندهی محوطه تاریخی خورهه محلات، قلعه خَلچان تفرش، سایت موزه تپه سرسختی شازند، محوطه زلف آباد فراهان و تپه سر قلعه مامونیه در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: حفاظت از آثار تاریخی به عنوان اسنادی ماندگار برای داشتن تصویری شفاف از زندگی گذشتگان بسیار با اهمیت است. این آثار در برخی از موارد به دلیل تاریخ ساز بودن منطقه از ارزش مهمی برخوردارند و عدم حفاظت از آنها ممکن است خسارات جبران ناپذیری به پیشینه این منطقه وارد سازد از این رو این اداره کل جهت حفاظت از آثار تاریخی، ساماندهی 6 محوطه تاریخی با ارزش استان را در دستور کار قرار داده است.

وی اظهار کرد: ساماندهی محوطه تاریخی خورهه محلات، تپه قلعه خَلچان تفرش، انجام مطالعات سایت موزه تپه سرسختی شازند، انجام مطالعه ژئوفیزیک محوطه زلف آباد فراهان و همچنین گمانه زنی عرصه و حریم تپه سر قلعه مامونیه زرندیه درحال انجام است.

حسینی گفت: هدف از ساماندهی این محوطه ها حفظ و احیای آثار تاریخی، مستند سازی، کشف اطلاعات جدید و همینطور آماده سازی برای بازدید عموم است زیرا این آثار به غیر از هویت بخش بودنشان دارای جنبه های اقتصادی از مدخل گردشگری هستند تا هم بتوان جوامع محلی اطراف آنها را از این مهم منتفع کرد و هم فازهای جدید کاوش را با آورده های اقتصادی بیشتر در دستور کار قرار داد.

وی با تاکید بر این نکته که حفاظت از آثار تاریخی، حفاظت از هویت ملی جامعه است، گفت: باید قبل از هر مسئله ای به سمت فرهنگ سازی درخصوص ضرورت حفظ آثار تاریخی در میان مردم و مسئولان پیش برویم چرا که اگر به این مهم دست یابیم دیگر با مشکلاتی از قبیل تخریب آثار تاریخی، بی توجهی عمومی نسبت به آنها و عدم حس تعلق اجتماعی نسبت به پیشینه خود روبرو نخواهیم بود آنگاه است که هر فرد جامعه، یک پاسدار میراث ملی خواهد بود.