• شنبه / ۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۳
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94681

95 درصد اراضی ملی استان مرکزی سنددار شده است

95 درصد اراضی ملی استان مرکزی سنددار شده است

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی گفت: برای یک میلیون و 950 هکتار معادل 95 درصد اراضی ملی استان صدور سند مالکیت انجام شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدرضا صدری در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای در خصوص الکترونیکی شدن ثبت در کشور صورت گرفته است، افزود: در سال‌های گذشته کلیه اقدامات در سازمان اسناد و املاک به صورت دستی صورت می‌گرفت ولی خوشبختانه در چهار سال اخیر اقدامات مناسبی برای الکترونیکی کردن اقدامات این سازمان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: تاسیس سایت ثبت الکترونیک وقایع ازدواج و طلاق یکی از اقداماتی بوده که این سازمان برای الکترونیکی کردن اقدامات انجام داده است که خوشبختانه با تاسیس این سایت ارتباط بر خط با کلیه پایگاه‌های ثبت احوال در کشور وجود دارد.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان با اشاره به سامانه مدیریت املاک کشوری "کاداستر"، گفت: در حال حاضر در اداره کل ثبت اسناد اطلاعات کلیه پلاک‌های ثبتی به دست آمده است. استان مرکزی دارای 500 هزار پلاک ثبتی است که از این تعداد 120 هزار پلاک متعلق به اراک و 180 هزار پلاک باقی مانده در سطح شهرستان‌های استان است.

وی گفت: اطلاعات کلیه پلاک‌هایی که در سطح استان منجر به صدور سند مالکیت شده است، در سامانه کاداستر نگهداری می‌شود که اگر مرجع قضایی از اداره کل ثبت اسناد استعلام درباره مالکیت پلاک فردی داشته باشد، به صورت آنلاین و همان لحظه به مرجع قضایی پاسخ داده خواهد شد.

صدری بیان کرد: سایت تعیین تکلیف اراضی یکی دیگر از سایت‌های این سازمان است. افراد زیادی در کشور وجود دارند که به صورت عادی و قولنامه ای پلاک‌هایی را خریداری کرده‌اند که در این چند سال اخیر در این سایت 25 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند و از مجموع تعداد پرونده‌هایی که در این سایت تشکیل شده است، نزدیک به 23 هزار پرونده رسیدگی شده است و دو هزار پرونده باقی مانده، پرونده‌های جاری است که در حال رسیدگی است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان با اشاره به اینکه کلیه اقدامات در سایت تعیین تکلیف اراضی به صورت الکترونیک انجام می شود، گفت: پورتال ایجاد اسناد رسمی یکی دیگر از سایت‌های تحت فعالیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. در گذشته یکی از مشکلات این سازمان مربوط به ممنوع الخروج کردن یا رفع ممنوع الخروجی افراد بوده است، که بصورت مکاتبه‌ای صورت می‌گرفته است، در واقع یک سیکل گسترده ای باید انجام می‌گرفت تا فرد ممنوع خروج شود. ولی هم اکنون به کمک این پرتال همان لحظه فرد را ممنوع الخروج و یا رفع ممنوع الخروج کنیم.

وی گفت: استان مرکزی دارای 21 هزار شرکت و موسسه است که هم اکنون کلیه پرونده‌ها و اطلاعات آنان به صورت الکترونیکی نگهداری می‌شود. در گذشته کلیه اقدامات در خصوص تغییرات، کاهش سرمایه، افزایش سرمایه، تغییر آدرس و ... به صورت دستی انجام می‌گرفت ولی خوشبختانه این اقدامات امروزه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. ثبت دفاتر آگهی منتفی شده که همین امر باعث کاهش متقاضی در اداره کل ثبت اسناد شده است.

صدری با اشاره به اینکه کلیه ادارات کل ثبت اسناد به صورت آنلاین به روزنامه‌های رسمی دسترسی دارند و همچنین در حال حاضر این امکان وجود دارد که بدهکاران مالیاتی مورد رصد قرار گیرند، گفت: پلمب دفاتر تجاری شرکت‌ها هم اکنون بصورت اینترنتی انجام می‌گیرد. اگر قرار باشد در دفترخانه اسناد رسمی معامله ای انجام شود استعلام مورد نیاز به صورت الکترونیکی از این اداره پرسش خواهد شد و اداره کل ثبت اسناد موظف است استعلام‌ها را ظرف مدت 48 ساعت پاسخ دهد. در سال گذشته نزدیک به 96 درصد استعلام‌ها در استان را در کمتر چهل و هشت ساعت پاسخ دهیم.

وی در ادامه گفت: در سال 96 نزدیک به 45 هزار فقره استعلام از دفاتر اسناد رسمی در استان صورت گرفته است که بالغ بر 96 درصد از استعلام ها در کمتر از 48 ساعت پاسخ داده شده است. هم اکنون کلیه دفاتر ثبت اسناد و املاک در استان به حسگر اثر انگشت، کارتخوان کارت ملی و توکن امضا مجهز شده است. در حاضر به دلیل دریافت اثر انگشتر متقاضی و اتصال بر خط به پایگاه اطلاعاتی ثبت احوال کشور، به هیچ عنوان امکان جعل در دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

صدری گفت: از دی ماه 95 تاکنون کلیه ارتباطات و مکاتبات بین سازمان ثبت اسناد و املاک با مراجع قضایی در کشور بصورت الکترونیک صورت می‌گیرد. اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی تاکنون توانسته نزدیک به 200 هزار استعلام مراجع قضایی را به شکل الکترونیک پاسخ دهد.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان با بیان اینکه در حال حاضر ثبت دفتر املاک وجود ندارد، گفت: در گذشته در هر معامله‌ای که انجام می شد کلیه مشخصات متعاملین، خریدار، نوع سند و غیره می‌بایست در دفترخانه اسناد رسمی ثبت می‌شد که هم اکنون با آمدن سیستم الکترونیکی نیاز به ثبت این اسناد وجود ندارد.

صدری ادامه داد: هم اکنون اسناد مالکیت با دقت عمل 100 درصدی صادر می‌شود و تقریبا امکان اشتباه، تعارض و ... در این مورد از دست رفته است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان با اشاره به مکلف کردن ادارات ثبت اسناد کشور توسط مجلس شورای اسلامی درخصوص اجرای طرح کادستر در کشور طی پنج سال، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سال های قبل تر این کار را شروع کرده است. هم اکنون 85 درصد الی 90 درصد کاداستر شهر‌ها در کشور تهیه شده است. اگر این طرح بطور کامل انجام شود امکان اختلاف، تعارض و ارجاعات دادگاهی به شدت کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه در طرح کاداستر برای هر واحد ثبتی جانمایی صورت گرفته است، گفت: یکی از سیاست‌های سازمان ثبت، اسکن اوراق ثبتی است که در استان در سال گذشته موفق شدیم آرشیو الکترونیک پرونده‌های ثبتی را در اراک به پایان برسانیم. در سال گذشته بالغ بر 4 میلیون و 100 هزار اوراق پرونده ثبتی را در مرکز استان اسکن و آرشیو آنها را کامل کردیم و در سال جاری مقدمات اسکن پرونده های املاک ثبتی در شهر ساوه شروع شده است. قرار است تا پایان سال 98 در کلیه شهرستان‌های استان اسکن به پایان برسد.

صدری بیان کرد: 150 پلاکی که بالای 200 هکتار در استان بود، اسکن شده است. در سطح استان مرکزی قریب به 2 میلیون هکتار اراضی ملی وجود دارد که از این مقدار تا پایان سال گذشته، موفق شدیم برای یک میلیون و 950 هکتار معادل 95 درصد اراضی ملی استان صدور سند مالکیت انجام دهیم. در واقع می توان گفت استان مرکزی رتبه اول اتمام صدور سند مالکیت اراضی ملی را در کشور دارد.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان در پایان بیان کرد: استان مرکزی دارای 5 هزار و 300 رقبه وقفی است که تا پایان سال 96 اسناد مالکیت نزدیک به 4 هزار و 500 رقبه وقفی به پایان رسیده و جزو پنج استان اول کشور در این بحث شناخته شده ایم.