• یکشنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۷ / ۲۱:۵۵
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-94773

آیت الله اراکی:

اروپایی ها عملا ثابت کنند که منافع ایران را مد نظر قرار می دهند

اروپایی ها عملا ثابت کنند که منافع ایران را مد نظر قرار می دهند
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه در بحث برجام با اروپایی ها باید قرص و محکم برخورد کنیم، گفت: کشورهای اروپایی باید عملا ثابت کنند که در بحث برجام منافع کشور ما را مد نظر قرار می دهند.

 

آیت الله محسن اراکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: امروز بعد 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، برای ما در تمامی عرصه ها دانش و تجربه عملی به دست آمده است و تجربه نشان می دهد که نباید به اروپا و آمریکا اعتماد کرد.

 

وی با بیان اینکه اساس اعتماد به آمریکا و کشورهای اروپایی غلط است، گفت: بر اساس تجربه تاریخی، این کشورها نیت ها بد خود را به کشور ما نشان داده اند،  در سال های قبل و بعد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجربه اعتماد به این کشورها، تجربه ناموفقی بوده است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب تصریح کرد: باید به قوانین عقلایی و شرعی در رابطه با پیمان ها پایبند باشیم، قرآن کریم می فرماید اگر از کسی که با او پیمان می بندید، خیانتی دیدید یا ترسیدید خیانتی کند، شما باید مقابله به مثل کنید. این قاعده، قاعده عقلایی است، ما باید مقابله به مثل کنیم هر نوع کوتاه آمدن دشمن را جری می کند.

 

اراکی با بیان اینکه در بحث برجام با اروپایی ها باید قرص و محکم برخورد کنیم، گفت: کشورهای اروپایی باید عملا ثابت کنند که در بحث برجام منافع کشور ما را مد نظر قرار می دهند.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پایان بیان کرد: کشور اگر بخواهد در بحث ماندن اروپا در برجام امتیاز بدهد، ولی امتیاز نگیرد کاری عقلایی نیست، مسلما وقتی باید امتیاز بدهیم که در برابرش برای کشور امتیازاتی دریافت کنیم. اینکه بتوانیم برجام را تبدیل به معامله برد برد کنیم برای کشور ما به صرفه است و گرنه باید براساس مصالح نظام تصمیم بگیریم.