• شنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-97178
  • خبرنگار : 50204

رییس جهاد کشاورزی استان خبر داد:

بهره برداری از 89 پروژه کشاورزی در دهه فجر/صدور 84 میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان مرکزی

بهره برداری از 89 پروژه کشاورزی در دهه فجر/صدور 84 میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان مرکزی

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه 89 پروژه در ایام‌الله دهه فجر افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد، گفت: اطلس کشاورزی که دربرگیرنده تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش کشاورزی است در این ایام رونمایی خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مجید آنجفی در نشستی در خصوص بررسی برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و برگزاری دستاوردها و توانمندی‌های 40 ساله انقلاب اسلامی، اظهار کرد: رویکرد بخش کشاورزی در سال‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با یکدیگر متفاوت است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی تکلیف بر این بود که به یک ضریب قابل اطمینان از خودکفایی برسیم که بر این اساس حجم تولیدات بخش کشاورزی افزایش داشته است.

 

وی افزود: در حال حاضر سالیانه بیش از سه میلیون تن محصولات بخش کشاورزی در استان مرکزی تولید می شود که از این نظر جزو استان‌های پیشرو هستیم. در حوزه صادرات در سال گذشته دو هزار و 829 تن محصول با ارزش 84 میلیون دلار از استان مرکزی صادر شده و این در حالی است که سال 57 در این بخش این میزان برابر با صفر بود.

 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از اشتغال کشور متعلق به حوزه کشاورزی است، گفت: سال گذشته بیش از هزار و 172 شغل در این بخش ایجاد شده است. در تولیدات گندم از 87 هزار تن تولید در سال 57 به 320 هزار تن تولید در سال زراعی 96-97 و در بخش گندم آبی از 70 هزار هکتار سطح زیر کشت به 47 هزار هکتار رسیده‌ایم.

 

آنجفی بیان کرد: در حوزه تولید گوشت قرمز استان مرکزی رتبه سوم را به خود اختصاص داده  و70 درصد تولیدات این استان مازاد نیاز استان بوده و به استان‌های دیگر صادر می‌شود اما در سال 57 تنها 20 تن تولیدات در این بخش وجود داشته است.

 

وی با اشاره به اینکه سال‌های گذشته تعداد زیادی از واحدهای تولیدی دامی به سقف ظرفیت اسمی نمی‌رسیدند اما اکنون در بخش دام تمام واحدها با وجود مشکلات فعال هستند، گفت: در تولید شیرخام از 125هزار تن تولید در سال 57 به 329 هزار تن تولید رسیده‌ایم که به همین نسبت سرانه مصرف شیر نیز افزایش داشته است.

 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: در حوزه تولید تخم مرغ از 17هزار تن تولید در سال 57 به بیش از 32 هزار تن تولید و در تولید گوشت مرغ از 19هزار تن در سال 57 به بیش از 60 هزار تن گوشت رسیده‌ایم به طوری که گوشت مرغ به استان‌ها و کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود.

 

آنجفی خاطرنشان کرد: در زمینه تولید محصولات باغی در سال 57 تنها 45هزار تن تولیدات داشته‌ایم اما امروز دارای رتبه برتر کشوری بوده و بیش از 450هزار تن تولیدات در این بخش را شاهد هستیم، همچنین در تولیدات زراعی از 480هزارتن تولید در سال 57 به یک میلیون و 800هزار تن تولید در سال رسیده‌ایم.

 

وی اضافه کرد: در سیستم‌های نوین آبیاری از عدد صفر به بیش از 60 هزار هکتار رسیده‌ایم، در روش‌های زیرسطحی و قطره‌ای 90 درصد ارتقا و افزایش راندمان کارایی مصرف را داریم. در احداث کانال‌های آبیاری سال 57 تنها در 20 کیلومتر از کانال‌ها عملیات ایزولاسیون انجام گرفته بود اما در حال حاضر بیش از هزار و 180 کیلومتر از کانال‌های آبیاری استان تحت پوشش این عملیات قرار دارند.

 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: به ازای اجرای سیست مهای نوین در هر هکتار از اراضی کشاورزی حدود 5500 مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

 

آنجفی بیان کرد: اجلاسیه سنگرسازان بی سنگر یکی از اجلاسیه‌های کنگره 6300 شهید استان مرکزی است که در 19 دی ماه جاری به مسئولیت جهادکشاورزی در شهرستان فراهان با نام و یاد شهید حاج اسدالله هاشمی برگزار خواهد شد، همچنین در 24 یا 25 دی ماه جاری نیز مراسم تجلیل از نمونه‌های بخش کشاورزی نیز برگزار می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه 89 پروژه در ایام‌الله دهه فجر افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد، گفت: اطلس کشاورزی که دربرگیرنده تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش کشاورزی است در این ایام رونمایی خواهد شد.

 

رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی بیان کرد: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نمایشگاهی از دساوردها و توانمندی‌های 64 دستگاه اجرایی برگزار خواهد شد که یکی از دستگاه‌های حاضر در این نمایشگاه جهاد کشاورزی است.

   

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی نیز اظهار کرد: تحقیقات در استان مرکزی زائیده انقلاب است، مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی در سال 62 و مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سال 72 به بهره برداری رسیده که با ادغام وزارتخانه های کشاورزی و جهاد سازندگی در سال 79 با عنوان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی سپس در سال 94 با ادغام مراکز آموزش جهاد کشاورزی استان ها این مرکز با نام مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فعالیت کرد.

وی تصریح کرد: این مرکز دارای هفت ایستگاه تحقیقاتی است که بستر مناسبی برای اجرای طرح های تحقیقاتی فراهم کرده است.

گودرزی با اشاره به اینکه تا به امروز بیش از هزار و 450 گونه گیاهی در استان جمع‌آوری و شناسایی  شده، گفت: ایجاد ایستگاه‌های تحقیقاتی، معرفی اقلام مختلف، ارائه آموزش‌های مختلف از سال 94 ، انتقال دانش فنی و تولید نهال و بذر با اصالت از دیگر اقدامات انجام گرفته در این مرکز است.

به گزارش ایسنا، رئیس موسسه تحقیقات تولید واکسن و سرم‌سازی رازی نیز در این جلسه، گفت: مرکز سرم سازی رازی قدمت 95 ساله در کشور دارد، علاوه بر ستاد اصلی که در کرج قرار دارد 6 مرکز دیگر در کشور احداث شده  که در این بین مرکز واکسن و سرم سازی اراک در سال 85 راه‌اندازی شده است.

سیدشمس‌الدین قائم مقامی افزود: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در چند سال اخیر این مرکز موفق به دستیابی به دانش فنی کیت‌های تشخیصی بیماری‌های دام و طیور شده است. یکی از کیت‌های تشخیصی تولید شده در اراک تنها در سه کشور سوئیس، فرانسه و آمریکا تولید می‌شده که در حال حاضر ایران نیز به جمع سازندگان این کیت در کنار این کشورها قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: آنتی‌ژن تشخیصی در خصوص بیماری دام و انسان نیز در این مرکز در ستاد کرج تولید شده که برای تشخیص بیماری در انسان موفق عمل کرده که شعبه مرکزی نیز نمونه آزمایشی این آنتی‌ژن را آغاز کرده و قرار است در نمایشگاه دستاوردهای 40 ساله انقلاب به نمایش گذاشته شود.

به گزارش ایسنا، معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: یکی از مهمترین فعالیت‌های شرکت غله خرید تضمینی گندم از کشاورزان است که در این 40 ساله انقلاب به طور میانگین سالی 220 هزارتن گندم از کشاورزان در قالب خرید تضمینی خریداری شده است.

حامد احمدی ادامه داد: در راستای کیفی سازی خرید تضمینی 183 هزارتن سیلوی دولتی در اراک و ساوه و 600هزارتن سیلو توسط بخش خصوصی در اغلب شهرستان‌ها احداث شده است.

وی افزود: با همکاری سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای استان مرکزی 150 هزار ساعت  کلاس آموزشی برای خبازان برگزار کرده و در خصوص بهسازی نانوایی‌ها 500 واحد اعطای تسهیلات کم بهره  نیز پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا، مدیر آب و خاک جهادکشاورزی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: رسالت اصلی مدیریت آب و خاک افزایش راندمان آبیاری و بهره‌وری از طریق یکپارچه سازی اراضی، حفظ خاک، اصلاح انتقال آب و اصلاح شبکه‌های آبیاری و زهکشی است.

عباس صالحی با اشاره به شاخص‌ترین کارهای انجام شده در این بخش، خاطرنشان کرد: اصلاح روش‌های آبیاری که امروز با نام سامانه‌های نوین آبیاری شناخته می‌شود شاخص‌ترین اقدام در این بخش بوده که در این راستا از 161هزار هکتار اراضی که قابلیت اجرای این سیستم را دارند تاکنون 63هزار هکتار تحت پوشش این سامانه قرار گرفته است و از نظر سطح اجرا شده در کشور رتبه هفتم به استان مرکزی اختصاص پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته بیش از 80 درصد لوله و لوازم آبیاری وارداتی بوده‌اند اما در حال حاضر حدود هشت کارخانه در تولید لوله و لوازم در استان مرکزی فعالیت دارد که بالغ بر 90درصد نیاز این سامانه‌ها در داخل کشور تولید می‌شود.

صالحی تصریح کرد: استارت این موضوع در استان مرکزی از سال 69 زده شد و پیش از آن تمام روش‌ها سنتی بوده است.در این استان سه هزار و 606 رشته قنات دارای حریم وجود دارد  که تا از ابتدای انقلاب تا به امروز 2700رشته از این قنات‌ها کار شده و در حال حاضر 2400 رشته قنات دایر بوده و آبدهی دارند.