• سه‌شنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: markazi-99812
  • خبرنگار : 50204

معاون وزیر عنوان کرد:

سهم 50 درصدی صنایع کوچک از ایجاد اشتغال در کشور/ثبت 70 کنسرسیوم صادراتی طی دو سال اخیر

سهم 50 درصدی صنایع کوچک از ایجاد اشتغال در کشور/ثبت 70 کنسرسیوم صادراتی طی دو سال اخیر

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه توجه به مقوله صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه کشور تاثیرگزار است، گفت: قریب به 50 درصد اشتغال کشور در حوزه صنایع کوچک محقق شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، اصغر مصاحب در مراسم گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک در اراک، اظهار کرد: بیش از 6 دهه از زمان اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در سطح کشور می‌گذرد، در حقیقت در برنامه‌های توسعه اول و دوم 7 ساله پیش از انقلاب توجه به مقوله صنعتی شدن بسیار پایین و نگاه‌ها بیشتر زیرساختی بود چراکه کشور در ابعاد مختلف هنوز حرکتی را آغاز نکرده بود. در برنامه سوم توسعه پیش از انقلاب توجه دولت به این مقوله معطوف شد.

وی افزود: پس از برنامه چهارم، سازمان نواحی صنعتی در ایران شکل گرفت و برنامه‌های بعدی پیش رفت و نواحی، صنایع کوچک و نواحی صنعتی شکل گرفتند. در سال 84 سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی شکل گرفت و در سال 90 به عنوان دستگاه توسعه‌ای معرفی شد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: صنایع کوچک و متوسط بخش عمده‌ای از مسیر توسعه کشورها را آماده کرده و به رشد و تسعه اقتصادی کمک می کنند. به این معنا که از طریق مولفه‌هایی نظیر پویایی صنعتی، ایجاد اشتغال پایدار و ایجاد درآمد، رشد اقتصادی در سطح کشورها اتفاق می افتد.

مصاحب با بیان اینکه قریب به 50 درصد اشتغال کشور در حوزه صنایع کوچک است، گفت: توجه به مقوله صنایع کوچک و متوسط در مسیر توسعه کشور تاثیرگزار است و از این بابت سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی علاوه بر مباحث زیرساختی، بیشتر رویکرد توسعه‌ ای و حمایت را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر رویکرد صنایع کوچ و متوسط بیشتر بر مبنای توجه به کلینیک‌های کسب و کار و استفاده از ظرفیت‌ واحدهای فناور و دانش بنیان است. وزارت صمت به صورت عام و سازمان صنایع کوچک به صورت خاص به دنبال قرابت شرکت های دانش بنیان و صنعت است و در تلاش است که بتواند اقتصاد دانش بنیان داشته باشد و این مسیر در صورتی محقق خواهد شد که رویکردی دوطرفه در این زمینه وجود داشته باشد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها باید مسیر را از دانشگاه آموزشی به پژوهشی و در نهایت به کارآفرین طی کنند تا در اشل جهانی قرار گیرند. امروز دانشگاه برای کارآفرین شدن باید در خدمت صنعتی باشد که می‌خواهد مسیر انقلاب چهارم صنعتی را طی کند.

مصاحب خاطرنشان کرد: امسال 6 واحد صنعتی از بین شهرک‌های صنعتی استان مرکزی آمادگی دریافت مجوز دانش بنیان دارند که 3 واحد مجوز را دریافت کرده‌اند همچنین در کشور 530 شرکت در حال حاضر شناسایی و به بیش از 280 واحد تولیدی برای دریافت مجوز دانش بنیان کمک شده است.

وی افزود: طی دو سال اخیر حدود 70 کنسرسیوم صادراتی در کشور ثبت و بیش از 68 شرکت مدیریت صادرات راه‌اندازی شده است. با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و صاحب نظران این حوزه لایحه حمایت از کنسرسیوم َآماده و از طریق بخش خصوصی به مجلس ارائه خواهد شد تا ظرف مدت 45 روز تصمیم لازم اتخاذ شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: یکی از گره‌های اصلی کار صنایع در کشور در حاضر بحث تامین مالی و زنجیره تامین است. یک مدل تامین مالی از مهر ماه سال 97 آغاز شده و در 29 استان دوره آزمایشی آن برگزار و سامانه سکوک در این راستا در کشور پیاده سازی شده است.

مصاحب در خصوص ورود واحدهای کوچک و متوسط در بورس بیان کرد: 280 شرکت کوچک و متوسط در بورس جهت عرضه سهام تشکیل پرونده داده و 17 شرکت تا الان وارد بورس شده‌اند.

وی اضافه کرد: اگر قرار است رونق تولید رخ دهد باید بخش خصوصی، دولت و مردم در کنار هم بوده و نگاه ویژه‌ای به صنایع کوچک و متوسط ایجاد شود.