• پنجشنبه / ۱۴ تیر ۱۳۹۷ / ۲۳:۱۶
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-50438
  • خبرنگار : 50319

عصر پرکار وزیر ارتباطات در مازندران؛

از «نشست با فعالان حوزه فناوری اطلاعات مازندران» تا «حضور در جمع مدیران و فعالان اقتصادی نور و محمودآباد»

از «نشست با فعالان حوزه فناوری اطلاعات مازندران» تا «حضور در جمع مدیران و فعالان اقتصادی نور و محمودآباد»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر پرکاری را در مازندران سپری کرد به طوریکه نشست با فعالان حوزه فناوری اطلاعات مازندران، حضور در جمع مدیران و فعالان اقتصادی نور و محمودآباد، حضور در جمع مسئولان بابل و شرکت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین آنها بود.

به گزارش ایسنا مازندران، محمدجواد آذری جهرمی عصر پنجشنبه در حاشیه نشست با فعالان حوزه فناوری استان مازندران در جمع خبرنگاران، با اشاره به  اینکه نظام یکپارچه املاک کشور یکی از زیرپروژه های دولت الکترونیک است، اظهار کرد: نظام یکپارچه املاک کشور به شفاف سازی در نظام معاملات و نقل انتقال املاک در کشور کمک می کند.

وی افزود: در پروژه نظام یکپارچه املاک کشور ۱۸ دستگاه فعال در حوزه نقل و انتقال، ثبت، احراز مالکیت و کاربری املاک متصل شده و با تعامل بین سازمانی علاوه برکاهش مراجعات مردم به دستگاه ها، تعارضات و تنقاضات در آمار و اطلاعات را حل و امکان تبانی و فساد را در نظام املاک کشور برطرف می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: نظام یکپارچه املاک کشور در چهار استان و مازندران اجرا شد و بهره برداری از فاز سوم شامل استعلامات هوشمند بین دستگاهی در دهیاری های استان مازندران آغاز می شود.

آذری جهرمی ادامه داد: در سه استان دیگر تاکنون سه فاز یکپارچه سازی نظام املاک کشور اجرا شده و مازندران استان چهارمی است که وارد فاز چهارم می شود و این پروژه دردسرها و نارسایی های مردم را در حوزه املاک و کاربری ها کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه پروژه ریجستری تلفن همراه تاثیر مثبتی در ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه داشت، افزود: پروژه سیماک نیز همان نقش را در کنترل فساد و ایجاد شفافیت در نظام املاک کشور خواهد داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در سازمان فناوری اطلاعات، پروژه دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات را در دست اجرا بوده و شرکت ارتباطات نیز توسعه زیرساخت های شبکه ملی ارتباطات در دستور کار دارد و پیگیری امنیت فضای مجازی نیز در فناوری اطلاعات انجام می شود.

آذری جهرمی ادامه داد: رشد اقتصادی و ۲.۵ برابر کردن بازار آی سی تی کشور از دیگر پروژه هایی است که در سازمان تنظیم مقررات پیگیری و کسب و کار و توسعه زیرساخت های اشتغال نیز در سازمان فناوری اطلاعات اجرایی شده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی را از مهم ترین وظایف بوده و تا پایان برنامه ششم ۹۰ درصد روستاها و مناطق کمتر برخوردار باید به ظرفیت های ارتباطی متصل شودو هرکدام از این پروژه ها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

رتبه نخست توسعه ارتباطات روستایی مازندران در حوزه تلفن ثابت در کشور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع مسئولان شهرستان بابل نیز با اشاره به اینکه دولت، منتخب ملت است، اظهارکرد: آب، برق و ارتباطات از نیازهای ضروری نسل امروز است و ظرفیت ارتباط استان باید به حدی برسد که با افزایش جمعیت و مسافرین پاسخگو باشد.

وی گفت: در حوزه توسعه روستایی بیش از ۶۰ درصد روستاهای مازندران به خدمات پهن باند متصل و ۳۵ درصد روستاها در ۹ ماه گذشته به این خدمات متصل شده اند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه از گذشته، مرکزیت توسعه زیرساخت‌های ارتباطی استان مازندران برای مطالعات جغرافیایی در شهرستان بابل بود، افزود: امروز هم با همین نگاه و با توجه به نگاه اقتصادی توسعه پیدا می‌کند.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: نگاه اقتصادی و موازی ‌کاری در انجام پروژه‌ها وجود نداشته و امروز دیگر ارتباطات نمی‌تواند قطع شود و عقل سلیم ایجاب می‌کند که در همه ظرفیت‌های کشور، به‌اندازه مورد نیاز و به‌ صورت یک به علاوه یک طراحی انجام شود و اینها موازی ‌کاری نبوده بلکه ذخیره‌سازی است که در صورت قطع یک سرویس، سرویس دیگری ایجاد شود.

وی گفت: برخلاف برخی نگاه‌ها، هزینه در توسعه فیبرها و ایجاد زیرساخت‌ها در مخابرات امری بهینه بوده و در واقع  امروز با قطع فیبر یک شهر، زندگی در آن فلج می‌شود و قطعا باید یک ذخیره در کنارش باشد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: ما به استان مازندران از ابتدا نگاه ویژه داشتیم و این استان در موضوع تلفن ثابت و در حوزه زیرساخت‌های اطلاعاتی پیشرو بوده و در حال حاضر هم در توسعه ارتباطات روستایی در حوزه ثابت مخابرات مازندران جزء استان‌های رتبه اول در کشور است.

آذری جهرمی تصریح کرد: وجود نگاه مبنی بر اهمیت توسعه ارتباطی در استان در گذشته بوده اما در سال‌هایی شاید توجه لازم برای توسعه زیرساخت‌ها انجام نشده است و لازمه اصلی ارتباطات موبایل پهن‌باند در طول جاده‌ها، روستاها و شهرها توسعه ظرفیت فیبرهای نوری در درون شهرها و بین شهرها است.

وی با بیان اینکه اولویت ما توسعه زیرساخت‌های ارتباطی است، افزود: در این راستا، شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات توسعه خود را انجام داده است و ۱۰ مسیر در حوزه فیبر نوری و مسیرهای آن جدید بین شهری انجام شده و در مخابرات توسعه فیبر نوری و ظرفیت انتقال را داشته‌ایم بطوریکه میزان هزینه مخابرات در ایجاد زیرساخت برای همه اپراتورها در طی ۹ ماه گذشته، ۵۲ میلیارد تومان و در این ۹ ماه، همراه اول ۲۵ میلیارد تومان و ایرانسل ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده و یکسان نبودن سرمایه‌گذاری اپراتورها ناشی از سرمایه‌گذاری همراه اول در سال‌های گذشته است.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: وجود موانعی در استان برای نصب تجهیزات مخابراتی وجود داشته که نیازمند بر لزوم همکاری بیشتر شهرداری‌های مازندران است و بیش از ۵۰ میلیارد تومان تجهیزات ارتباطاتی در استان نصب شده و آماده ارائه خدمات بوده و توسعه فناوری در کشور یک فرهنگ است.

جهرمی با اشاره به مشکلات جدی در حوزه روستایی، به‌ویژه در شهرهای جنوبی استان، گفت: بابل مشکل حادی در توسعه روستایی ندارد اما کار در شهرهای جنوبی - کوهستانی استان متفاوت است و در برخی نقاط برق و جاده وجود ندارد و نقطه احداث دکل با سختی‌های خاصی مواجه است اما علی‌رغم همه اینها امید داریم تا پایان سال جهش قابل توجهی در کیفیت ارتباطات استان رخ دهد.

وی توسعه ارتباطات را موثر در توسعه سایر زیرساخت‌ها همچون اشتغال و گردشگری دانست و ابراز امیدواری کرد: در حوزه ارتباطات پهن باند، مازندران به جایگاه خوبی که تا قبل از تغییر تکنولوژی از صوت به دیتا داشت برسد و بجایی در جهان برسیم که بجای تأثیر پذیری تأثیرگذار باشیم.

به گزارش ایسنا مازندران، حضور در جمع مدیران و فعالان اقتصادی نور و محمودآباد در دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان نور، یکی دیگر از برنامه‌هایی بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن حاضر شد.