• دوشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۳۵
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-50464
  • خبرنگار : 50319

استاندار مازندران مطرح کرد

بندر اميرآباد دروازه كريدور شمال و جنوب

بندر اميرآباد دروازه كريدور شمال و جنوب

استاندار مازندران گفت: امير آباد دروازده كريدور شمال و جنوب بوده و توسعه زيرساخت های آن بايد مورد توجه جدی قرار گيرد.

به گزارش ایسنا مازندران، محمد اسلامی در نشست با مسئولان منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد اظهار کرد: اميرآباد دروازه كريدور شمال و جنوب بوده و توسعه زيرساخت هاي آن بايد مورد توجه جدي قرار گيردتا رونق همه جانبه اي از مسير دريا براي مازندران فراهم شود .

وي تاكيد كرد : منطقه ويژه اقتصادي با پس كرانه مناسب و قابليت اتصال به راه آهن ظرفيت بالايي براي تبادلات اقتصادي دارد. 

اسلامي دريانوردي را مقصد گردشگري دانست و گفت: اقتصاد دريا محور بايد تقويت شود و بندر اميرآباد آماده جلب و جذب سرمايه گذاري است

مقام عالي دولت در استان رشد 59 درصدي تخليه و بارگيري بندراميرآباد در سال جاري رااميدبخش دانست و تصریح کرد :افزايش سهم بار براي بندر با تيم موجود شدني است.

استاندار مازندران با اشاره به آغاز عمليات برقي شدن خط آهن گرمسار - اينچه برون یادآور شد: با برقي شدن اين خط آهن ظرفيت انتقال بار از 2.5 ميليون تن به بيش از 10 ميليون تن و سرعت از 60 كيلومتر به 120 كيلومتر خواهد رسيد كه بندر اميرآباد هم در اين زمينه سهم بسزايي خواهد داشت.

وی همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یک فرصت مناسب جهت معرفی ظرفیت ها و توانایی های بنادر شمالی جهت افزایش صادرات با مشارکتمسئولین، شرکت ها، سرمایه گذاران و صاحبان کالا عنوان و بر حضور تمامی مسئولین مرتبط با صادرات در این همایش تأکید کرد.

*امیرآباد تنها بندر نسل سوم کشور

در اين نشست سیاوش رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با ارائه گزارشي به امکانات و پتانسیل های موجود در بندر اشاره کرد و گفت : بندر امیرآباد به عنوان سومین بندر به لحاظ وسعت و تنها بندر نسل سوم کشور بوده که با قابلیت پهلودهی کشتی  با تناز 6هزار 500 تن از ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری 7.5 میلیون تن در سال با ۱۵ پست اسکله برخوردار است .

وی با یادآوری سفر  رئیس جمهور به منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در بهار سال گذشته، اظهار کرد:در این سفرفاز دوم بندر با  ۶ پست اسکله جدید، حوضچه شماره دو، دیوار حفاظت ساحلی و هم چنین پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی شامل کارخانه تولید انواع کاغذ، کارخانه تولید محصولات فولادی، مخازن نگهداری روغن خوراکی و سیلوهای نگهداری غلات  توسط دکتر روحانی افتتاح شد.

* سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران

رضوانی با اشاره به سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران خاطر نشان کرد:  ۶۱ درصد از صادرات کالا دربنادر شمال کشور از این بندر انجام می شود .

مدیر بندرامیرآباد سرمایه گذاری ایجاد شده در این بندر را در  بخش دولتی ۶ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری بخش خصوصی را ۱۲ هزارو ۴۷۹ میلیارد ریال عنوان کرد و سیمان، کلینکر، کالای ساختمانی ، مواد معدنی ، غلات، فلزات ،کالاهای کانتینری و مواد نفتی را از مهم ترین کالاهای نام برد که در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.  

رضوانی با اشاره به میزان یک میلیون  تخلیه و بارگیری کالا در بندرامیرآباد و رشد ۵۹ درصدیتخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل در این بندر ، از  رتبه نخست تخلیه و بارگیری در بین بنادرشمال کشور با سهم  ۵۸ درصدی خبر داد.

وی همچنینبا یادآوری سهم ۶۱ درصدی بندرامیرآباد در  صادرات کالا در بنادر شمالی کشور، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۲۸ هزار تن کالا از طريق بندرامیرآباد صادر شده است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

مدیر بندرامیرآباد همچنین از برگزاری همایش بین المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در ۲۰ تیرماه سال جاری به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد خبر داد و آن را فرصت مغتنمی جهت معرفی ظرفیت  بنادر مازندران به سرمایه گذاران و صاحبان کالا برای صادرات کالا از مقصد مازندران به کشورهای حاشیه دریای خزر دانست.