• جمعه / ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: mazandaran-53029
  • خبرنگار : 50201

وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد

3600 طرح صنعتی در حال اجرا در مازندران/ فعاليت معادن منافاتی با رعايت مبانی محيط زيست ندارد

3600 طرح صنعتی در حال اجرا در مازندران/ فعاليت معادن منافاتی با رعايت مبانی محيط زيست ندارد

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر مازندران 3 هزار و ۶۰۰ طرح صنعتی در حال اجرا داشته كه 700 طرح بالای 60درصد پيشرفت داشته و 20 هزار شغل ايجاد می كند.

به گزارش ايسنا مازندران، رضا رحمانی در كارگروه ستاد تسهيل و رفع موانع توليد مازندران كه در سالن بيمارستان تامين اجتماعی چالوس برگزار شد، بعد از بازديد از شهرک صنعتی مرزن آباد، شركت های تعطيل شده شن و ماسه دشت نظير كجور و كارخانه نساجی ميشايی بی بافت كلاردشت در جمع توليدكنندگان و صنعتگران، اظهار كرد: فعاليت معادن هيچ منافاتی با رعايت مبانی منابع طبيعی و محيط زيست ندارد اما به شرط آن كه مسائل زيست محيطی رعايت شود.

وی با اشاره به نقش مهم علم و تكنولوژی در حوزه صنعت، تصریح کرد: در حال حاضر با كمک جوانان نخبه و متخصصان اين حوزه اتفاقات خوبی در بخش صنايع و كارخانجات مختلف روی داده كه قابل قياس با دهه های گذشته نيست و اين امر نشان دهنده حركت در مسير رونق توليد كه از تاكيدات مقام معظم رهبری است.

وزير صنعت معدن و تجارت با تاكيد بر رعايت موازين زيست محيطی توسط خود صنعتگران گفت: در حوزه ذخاير معدنی و دسترسی به آن اقدامات خوبی صورت گرفته كه اين موضوع نشان می دهد با محيط زيست مشكلی نخواهيم داشت.

رحمانی با اشاره بر اينكه امر توسعه نمی تواند در مازندران متوقف شود، افزود: عدم فعاليت شركت های شن و ماسه در این استان با حضور منابع طبيعی و محيط زيست نیاز است و همه اين مشكلات راه حل دارد.

وی با ابراز گلايه از عملكرد برخی بانک ها در برخورد با توليدكنندگان، گفت: كارخانه ميشايی بی بافت كلاردشت مشكل سرمايه در گردش دارد كه توليد آن متوقف شده است و اگر من جای بانک ها بودم خودم وارد عمل شده و مشكل را برطرف می كردم که اين كار جهادی می شود.

وزير صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: انتظار من از بانک ها اين است كه در برابر مشكلات توليد كنندگان خودشان وارد عمل شوند زيرا سياست دولت رونق توليد است و مقام معظم رهبری نيز بر اين موضوع متمركز شده اند.

رحمانی با بيان اينكه امسال در اين وزارتخانه هفت محور با 35 برنامه در راس برنامه ها قرار گرفته است، تصريح كرد: توسعه صادرات، رونق توليد، معادن، فناوری، بازار، مباحث مالی و بهبود فضای كسب و كار از محورهای اصلی است كه بر اين اساس فرمايشات مقام رهبری جدی گرفته شده است.

وی با اشاره به مشكل غرب مازندران در خصوص نداشتن بانک صنعت و معدن، گفت: بانک مركزی صادركننده مجوز اين بانک ها است اما با اين حال رايزينی لازم از سوی اين وزارتخانه صورت می گيرد.

وزير صنعت معدن و تجارت با مثبت ارزيابی كردن وضعيت صادرات مازندران به كشورهای حاشيه دريای خزر بخصوص روسيه و تركمنستان، ابراز كرد: اين استان يكی از قطب های خوب صادرات است بنابراین نياز بوده تا موانع توليد برطرف شود.

رحمانی با اشاره به محوريت صادرات امسال بر صادرات غير نفتی افزود: با توجه به وضعيتی كه در كشور وجود دارد توليدكنندگان، صنعتگران و كسانی كه در امر صادرات هستند بايد به سراغ مازاد توليدات كشور بروند.

وی با تاکید بر اهميت و مهم بودن  بازار داخلی، خاطر نشان كرد: حوزه بسته بندی يكی از معضلات بخش صادرات كشور است كه بايد در اين خصوص به سمت سورتينگ و بسته بندی رفت و درباره محصولی همچون برنج نيز برند سازی شود.

وزير صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر مازندران 3 هزار و ۶۰۰ طرح صنعتی در حال اجرا داشته كه 700 طرح بالای 60درصد پيشرفت داشته و 20 هزار شغل ايجاد می كند، تصریح کرد: استاندار مازندران بايد به اتمام اين طرح ها بخصوص آنهايی كه بالای 60 درصد پيشرفت داشته است، توجه كند.