• دوشنبه / ۱۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-37623
  • خبرنگار : 50061

استاندار قزوین:

1300 نوع محصول صنعتی در قزوین تولید می‌شود

1300 نوع محصول صنعتی در قزوین تولید می‌شود
استاندار قزوین گفت: تنوع تولید با هزار و 300 محصول در قزوین حضور سرمایه‌گذاران و هیئت‌های تجاری را در قزوین توجیه می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
عبدالمحمد زاهدی در کارگروه صادرات غیرنفتی در نشست با هیئت تجاری سلیمانیه عراق اظهار کرد: تفاوت عمده قزوین با سایر استان‌ها داشتن زمینه‌ها و ظرفیت‌های مختلف اقتصادی است که آن را به یکی از مراکز صنعتی کشور با تنوع محصولات صنعتی و تولیدی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: تنوع تولید با هزار و 300 محصول در قزوین حضور سرمایه‌گذاران و هیئت‌های تجاری را در قزوین توجیه می‌کند.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: محصولات برخی از برندهای مشهور دنیا در قزوین تولید و عرضه می‌شود و می‌توان گفت قزوین علاوه بر ظرفیت صنعتی یکی از مراکز مهم کشاورزی ایران است.

وی افزود: قزوین یک درصد مساحت کشور را دارد ولی 5 درصد محصولات کشاورزی ایران را تولید می‌کند و دشت قزوین یکی از دشت‌های مهم کشاورزی کشور است که از گذشته‌های دور برنامه‌های وسیعی برای توسعه آن طراحی‌شده است.

زاهدی با اشاره به اینکه قزوین سابقه چند هزار ساله تمدن فرهنگی دارد و در زمان صفویه پایتخت ایران بوده است، تصریح کرد: با توجه به این ظرفیت‌ها امیدواریم مذاکرات لازم برای انعقاد تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و تجاری در زمینه‌های کشاورزی و صنعتی صورت گیرد و از ظرفیت‌های هر دو استان بهره‌برداری بیشتری شود.

وی ابراز کرد: حتماً مسئولان اتاق بازرگانی قزوین و سلیمانیه فردی را برای ارتباط مستمر مشخص کرده تا تفاهم‌نامه‌های منعقدشده توسط فرد رابط مورد پیگیری قرار گیرد.

استاندار افزود: فعالان تجاری استان درخواست دارند که یک مرکز تجاری و صنعتی را برای عرضه محصولات و تسریع در پیگیری تفاهم‌نامه‌ها داشته باشند که امیدواریم یک نمایشگاه را برای عرضه محصولات در این استان برگزار کنند.

وی گفت: سرمایه‌گذاران و بازرگانان در صورت برگزاری این نمایشگاه‌ها با توانمندی‌های یکدیگر آشنا شده و زمینه توسعه روابط بیشتر فراهم می‌شود.

زاهدی عنوان کرد: برای کار، صادرات و سرمایه‌گذاری مشترک مشکلاتی ممکن است به وجود آید که در صورت همکاری هر دو طرف قابل‌رفع هستند.

این مسئول ابراز کرد: مشکل صرافی‌ها و مشکلات دیگر که اتاق بازرگانی ایران و عراق گزارش دادند را از مسئولان مربوطه پیگیری خواهیم کرد و برای رفع آن‌ها اقدام می‌کنیم.

استاندار در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: سال‌های زیادی در کشور عراق حضور داشته‌ام و مهربان‌تر از کُردها ندیده‌ام چون ریشه و منافع مشترکی را با ایران از دیرباز داشته‌اند.

زاهدی گفت: کُردها در طول دوران حاکمیت صدام برای برگزاری جشن‌های نوروز شهید هم داده‌اند و همان‌طور که ایران در سال‌های دفاع مقدس از جنایات صدام آسیب دید این عزیزان نیز شهدای بسیاری را در دوران حاکمیت رژیم بعثی تقدیم کردند و گورهای دسته‌جمعی و نسل‌کشی نسبت به کردها بسیار دردآور بود.

وی افزود: به همه شهدای اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی ادای احترام می‌کنیم و مقام آن‌ها را ارج می‌نهیم.

انور حبیب زاده رایزن ایران در سلیمانیه عراق نیز در این جلسه گفت: ارتباطات تجاری و تبادل‌های اقتصادی خوبی میان ایران و عراق برقرارشده ولی هنوز به سطح مطلوب نرسیده است.

وی افزود: امروز یک جهش خوب برای صادرات به عراق برداشته‌ایم و با توجه به اینکه این تبادل‌های جاری ما با ظرفیت جمهوری اسلامی به سطح موردنظر نرسیده است و امیدواریم این تبادل‌ها ادامه داشته باشد.