• پنجشنبه / ۲۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: shahrekord-41500

انتظار نیست که بدون اعتبار در موضوع اشتغال کاری صورت گیرد


انتظار نیست که بدون اعتبار در موضوع اشتغال کاری صورت گیرد
نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار نیست که بدون اعتبار در موضوع اشتغال کاری صورت گیرد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – خدیجه ربیعی ۲۱ تیرماه در شورای اداری شهرستان بروجن، اظهار کرد: امید است در آینده شاهد اهتمام برای حل مشکلات این شهرستان باشیم.
وی افزود: با وجود پیگیری طی دو سال در خانه ملت هنوز موفق به یافتن راهکاری مناسب برای ایچاد آرامش خاطر بیشتر برای مردم نشدیم.
ربیعی بیان کرد: شهرستان بروجن مهد علم است  و افراد بسیاری همانند صنعتگران با انگیزه در این شهرستان در حال خدمت هستند و اگر این عشق در شاریط فعلی از آنان گرفته شود انگیزه‌ای برایشان نمی‌ماندکه امید است دولت و مجلس بتوانند در کنارهم راهکار اساسی برای پیشرفت بیشتر این افراد که توسعه و رونق کشور را انجام می‌دهند، محیا کنند.
وی تصریح کرد: شهرستان بروجن نخبگان بسیاری را تحویل کشور داده است اما آن حمایت جدی با مشکلات موجود برای این افراد که چرخه اقتصاد کشور را می‌چرخانند، صورت نمی‌گیرد.
ربیعی تاکید کرد: امید است با هم‌اندیشی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتوان مسائل صنعت و کارگران که گرداننده اقتصاد کشور هستند، حل کرد.
وی با بیان اینکه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان بروجن دارای کمبودهایی است، گفت: مجتمع ورزشی کارگران در شهرستان بروجن وجود ندارد و این مهم نیازمند اهتمام ویژه است.
ربیعی ادامه داد: کارگران به صورت شبانه‌روزی در حال خدمت هستند و مسائل و خلأ‌هایی وجود دارد که آنان را آرزده خاطر کرده اما یک سری امکانات همانند ایجاد استخر شنا می‌تواند مرهمی برای این افراد باشد که در این شهرستان وجود ندارد.
وی اضافه کرد: شهرستان بروجن دارای 130 هزار جمعیت با نرخ بیکاری 18 درصد است و صنعت‌گران و نخبگان در آن در تلاش هستند اما با وجود 900 کارگاه تنها یک چهارم آنان فعال است و باید دید چرا مابقی غیر فعال است.
ربیعی گفت: 930 تعاونی در این شهرستان وجود دارد که تنها 50 درصد تعاونی‌ها فعال است و سوال این است که چرا از کارگاه‌ها و تعاونی‌ها حمایت نشده تا باعث ایجاد اشتغال شوند و آمار بیکاری شهرستان از میانگین کشوری بالاتر رفته است با وجود اینکه سرشار از پتانسیل است.
وی در خصوص شرکت‌های دانش بنیان گفت: جای تاسف دارد که یک انسان با اندیشه ناب در راستای خودکفایی کشور محیا شود اما با موانع بزرگ روبرو شود پس چطور می‌شود انتظار داشت انگیزه و روحیه در جوانان تقویت شود که جا دارد با هم‌اندیشی آنچه در مجلس در قانون‌گذاری و رفع خلأهای قانونی نیاز است، صورت گیرد تا از حقوق این افراد حمایت شود.
ربیعی ادامه داد: در کمیسیون اجتماعی مجلس نیز آمادگی برای رفع این موارد وجود دارد و آنچه در بخش اجرایی نیاز است را خواستار هستیم با اهتمام بیشتر نسبت به گذشته پیگیری شود.
وی اظهار کرد: در زمینه اشتغال در شهرستان بروجن از پروژه‌های مشاغل خانگی که بتوانند زود بازده باشند و بخشی از مسئله بیکاری را رفع کنند به دلیل نبود اعتبارات کافی اجرایی نشده که اعتبارات موجود در حد 25 درصد بوده است.
ربیعی خاطرنشان کرد: انتظار نیست که بدون اعتبار در موضوع اشتغال کاری صورت گیرد.
وی گفت: امسال 520 طرح مشاغل خانگی در این شهرستان آماده است که امید است با تزریق اعتبارات مشاغل خانگی و خود اشتغالی بتوان بخشی از این دغدغه‌ها را حذف کرد.
ربیعی تصریح کرد: مشکلات بسیاری در اداره بهزیستی این شهرستان وجود دارد که انتظار داریم نگاه ویژه به آن شود همانند تامین مسکن مددجویان  تحت پوشش بهزیستی و خانوده‌های دارای دو معلول که به دلیل نبود اعتبار اکنون دغدغه مسکن دارند و اقشار آسیب پذیری هستند.
وی تاکید کرد: سرای سالمندان امین در این شهرستان از مراکز نمونه کشوری است و خدمات مطلوبی را به سالمندان ارائه می‌دهد که اعتباراتی در حد دو میلیارد تومان می‌تواند به توسعه پیشرفت این سرا کمک کند تا خدمات بیشتری به سالمندان ارائه کند که خواستار حمایت ویژه از این سرا هستیم.
ربیعی با اشاره به وجود قوانین و تصمیمات مطلوب برای پشت نوبتی‌های بهزیستی و کمیته امداد، تصریح کرد: شهرستان بروجن تعداد بسیاری پشت نوبتی برای تحت حمایت قرار گرفتن بهزیستی دارد که انتظار داریم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روی اعداد و ارقامی که با سایر استان‌ها تخصیص می‌دهند، چهارمحال و بختیاری و شهرستان بروجن به شکل ویزه نگاه کنند.
وی افزایش اعتبارات اشتغالزایی را برای شهرستان بروجن خواستار شد و گفت: شهرستان بروجن قطب صنعت استان است و کارگران بسیاری در این حوزه فعال هستند  که متاسفانه متقاضیان بیمه کارگران پشت نوبتی بسیاری دارند که به دلیل نبود اعتبار دغدغه دارند و امید با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش سهمیه بیمه کارگران صورت گیرد.
ربیعی اظهار کرد: اکثر مردم این شهرستان به کشاوری مشغول بودند که به دلیل خشکسالی و بحران آب که چند سالی است گریبان‌گیر کشور و این شهرستان شده، کشاورزان به بحران رسیدند و بیمه آنان نیز به مشکل مواجه است که خواستاریم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور دهند بیمه کشاورزان 12 ماه در سال را پوشش دهد و از بخشودگی حق بیمه دولت، کشاورزان این شهرستان نیز بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به اعتراضات رانندگان، گفت: در این موضوع یک حادثه تلخ در شهرستان بروجن رخ داد که بسیار ناراحت کننده بود و در کمیسیون اجتماعی مجلس یک کارگروه ویژه برای رسیدگی به مسائل رانندگان تشکیل شده که اکنون از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستاریم در موضوع بیمه رانندگان اهتمام بیشتری صورت گیرد تا امنیت خاطر این افراد فراهم شود.
ربیعی اظهار کرد: مشکلات بسیاری در شهرستان بروجن وجود دارد و همواره شاهد دیدن چهره‌های ناراحت کارگران که از صنعت تعدیل شدند و صنعت‌گران نیز مشکلات بسیار از لحاظ مختلف دارند، هستیم که این موارد ناشی از عدم رونق و ثبات است که می‌طلبد دولت در کنار مجلس آید که مجلس آمادگی کامل دارد تا شرایط بهتری برای این افراد ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: امید است با برنامه‌ریزی بهتر گامی موثر در راستای حل مشکلات برداشته شود.