• جمعه / ۲۸ دی ۱۳۹۷ / ۰۹:۵۶
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: shahrekord-43052
  • خبرنگار : 50124

/روزشمار انقلاب اسلامی/

۲۸ دی ۱۳۵۷؛ سفر جلال‌الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام

 ۲۸ دی ۱۳۵۷؛ سفر جلال‌الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام
پنج‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۵۷؛ سفر رئیس شورای سلطنت به پاریس برای دیدار با امام مهم‌ترین خبر امروز بود.
به گزارش ایسنا، بامداد امروز سید جلال‌الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت عازم پاریس شد. گفته شده که رئیس شورای سلطنت قصد دارد پیرامون اوضاع و احوال ایران و برنامه‌های آتی شورای سلطنت با امام خمینی مذاکره کند.
از طرفی امام خمینی در سخنانی خواستار استعفای وزرای کابینه شدند و گفتند که شاه مخلوع است و محاکمه خواهد شد.
در پارلمان تعداد نمایندگان مستعفی مجلس شورای ملی به ۲۰ نفر رسید. امروز همچنین خبری مبنی بر احتمال انحلال مجلس با استعفای رئیس و ۱۳۲ نماینده دیگر منتشر شد.
رضا پهلوی ولیعهد ۱۸ ساله رژیم پهلوی هم مدعی شد که اگر مردم بخواهند حاضر است کشور را اداره کند.
به دنبال حوادث خونین دیروز در اهواز و دزفول، ارتش ابراز تاسف کرد. در درگیری‌های دیروز اهواز و دزفول ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. از طرفی کردهای شورشی تحت فرمان جلال طالبانی به ژاندارمری کورشیر حمله کردند.
همچنین روابط عمومی ستاد ارتش اعلام کرد: به مناسبت راهپیمایی روز اربعین (۲۹ دی) فرودگاه مهرآباد ۲۴ ساعت بسته خواهد شد.
از چند روز پیش به دنبال دعوت امام از مردم برای برگزاری راهپیمایی بزرگ در روز اربعین (فردا) گروه‌های مختلف در اطلاعیه‌هایی مردم را تشویق به حضور در این راهپیمایی کردند. از سوی دیگر آیت‌الله سید محمود طالقانی درباره راهپیمایی فردا (اربعین) اطلاعیه‌ای صادر و از سوی جامعه روحانیت تهران به مردم تظاهرات‌کننده توصیه‌هایی کرد که بر مبنای آن، شعارهای کمونیستی در راهپیمایی روز جمعه منع شده است. 
امروز کریم سنجابی هم درباره توطئه‌ تحریک مردم و ارتش برای تقابل با هم هشدار داد.
در آن سوی مرزها جیمی کارتر، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران به سوالات آنان پیرامون ایران پاسخ داد و درباره پشتیبانی آمریکا از بختیار گفت: ما معتقدیم که آیت‌الله خمینی به دولتی که اکنون طبق قانون اساسی تشکیل شده است فرصت موفقیت می‌دهد.
کارتر افزود: البته قصد مداخله در امور ایران را نداریم و این چیزی است که ما قصد انجام آن را در هیچ کشوری نداریم؛ زیرا این سیاست را یک بار در ویتنام تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم نتیجه خوبی بار نیاورده است.
در همین زمینه، امام خمینی به سرعت به اظهارات کارتر واکنش نشان داده و اطلاعیه‌ای صادر کردند. در این اطلاعیه آمده است: در صورتی که دولت‌های دیگر به خصوص ابرقدرت‌ها در اوضاع داخلی ایران مداخله نکنند آرامش و ثبات به کشور باز خواهد گشت.
امروز در تهران شایعاتی هم مبنی بر احتمال کودتا گوش به گوش در حال پخش شدن است.
انتهای پیام