• سه‌شنبه / ۱۹ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۷
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-103721
  • خبرنگار : 50004

رییس دانشگاه تبریز تاکید کرد:

نقش تعیین کننده‌ی دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه در پیگشیری از آسیب‌های اجتماعی

نقش تعیین کننده‌ی دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه در پیگشیری از آسیب‌های اجتماعی
رییس دانشگاه تبریز بر نقش تعیین کننده‌ی دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه در کاهش و پیگشیری از آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد رضا پورمحمدی در کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای اساتید و کارکنان دانشگاه تبریز با بیان این که اعتیاد از جمله پنج آسیب اجتماعی است که رهبر انقلاب نیز دستور چاره اندیشی درباره پیشگیری از آن را داده‌اند، گفت: آسیب‌هایی چون اعتیاد، موجب تنش در هر جامعه‌ای می شود، از این رو مسئولان و دستگاه‌های ذی ربط باید برای پیشگیری و ریشه کنی آن تلاش مضاعف کنند.

وی با تاکید بر این که برای داشتن جامعه‌ی سالم باید انسان‌های سالمی تربیت کنیم، افزود: همه جوامع به نوعی با مشکلات، چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبرو بوده و کشور ما نیز از آنها مستثنی نیست، از این رو باید با تدوین برنامه‌های دقیق، صحیح و کلان به حل این مشکلات شتافت.

وی در ادامه با اشاره به دسته بندی دانش از نگاه یونسکو، گفت: یونسکو انواع سواد را در قرن ۲۱ به شش دسته سواد عاطفی، ارتباطی، مالی، رسانه‌ای، تربیتی و رایانه‌ای تقسیم بندی کرده و ضروری است همه ملت‌ها و شهروندان آگاهی لازم را در این زمینه‌ها کسب کنند، چرا که در صورت عدم آگاهی از این موارد، جامعه دچار چالش و آسیب‌های جدی می‌شود.

رییس دانشگاه تبریز خاطر نشان کرد: عدم آگاهی و آشنایی کافی خانواده‌ها با سواد عاطفی و ارتباطی در سال‌های اخیر، موجب گرایش افراد به برخی از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد شده است.

رییس مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این کارگاه گفت: دانشجویان از بدو ورود به محیط دانشگاه به دلیل فاصله گرفتن از خانواده‌های خود، با چالش‌های متعددی روبرو می‌شوند، از این رو ضروری است همه دانشگاه‌ها با برگزاری چنین برنامه‌هایی برای پیشگیری و کاهش از آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند.

منصوره سادات صادقی با بیان این که با ایجاد محیط امن و آرام می‌توان دلبستگی دانشجویان را به محیط دانشگاه افزایش داد، تصریح کرد: با در دسترس بودن، پاسخگو و حساس شدن اساتید و کارکنان به مسایل مرتبط با دانشجویان، می‌توان ضمن ایجاد دلبستگی موسسه‌ای، از گرایش آنان به برخی آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.

 وی اضافه کرد: اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها با برقراری ارتباط صادقانه و مسئولانه با قشر دانشجو، می‌توانند آنان را در خوب درس خواندن و رسیدن به موفقیت های بیشتر یاری کنند.

وی نحوه ارتباط با خانواده‌ها، همسالان و تعامل با کارکنان و اساتید را در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دانشجویان را تعیین کننده دانست و افزود: در این زمینه نقش مرکز مشاوره و کانون همیاران سلامت در دانشگاه‌ها بسیار حساس و تاثیرگذار است.

دکتر "شهرام واحدی"، رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در پایان با اشاره به اهداف برپایی این کارگاه گفت: این کارگاه آموزشی به منظور آشنایی شرکت کنندگان با آسیب‌های اجتماعی و به خصوص آگاهی بخشی و افزایش سطح اطلاعات، اساتید و کارکنان با موضوع انواع مواد و اثرات آن‌ها، باورهای شایع و اشتباه در مورد اعتیاد و شناسایی دانشجویان در معرض خطر و نحوه کمک به آن‌ها برگزار می‌شود.

کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد از سوی مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز با شرکت نزدیک به 200 نفر از کارکنان و اساتید دانشگاه تبریز برگزار شد.