• سه‌شنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۵
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-109653
  • خبرنگار : 50015

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

تمامی فرآیندهای شرکت کاوه سودا تحت نظارت و پایش محیط زیست است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه تمامی فرآیندهای شرکت کاوه سودا تحت نظارت و پایش محیط زیست است، گفت: با توجه به پتانسیل بالای آلودگی‌های زیست محیطی این واحد، تمامی فرایندهای این شرکت به لحاظ ایجاد آلودگی به صورت مستمر نظارت و کنترل می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حسن عباس‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست فارغ از هرگونه مسائل سیاسی، اقتصادی و بر اساس وظیفه ذاتی خود جهت رفع مشکلات زیست محیطی و نظارت علمی، فنی و عملی را بر فعالیت‌های واحدهای تولیدی و صنعتی سرلوحه خود قرار داده و شرکت کاوه سودا نیز خارج از این موضوع نیست و ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های رسانه‌ها و فعالان محیط زیست از نظرات سازنده آن‌ها همیشه بهرمنده شده است.

وی افزود: کارشناسان محیط زیست هم اکنون نظارت‌های کامل، مستمر و اساسی بر روند فعالیت این شرکت انجام می‌دهند و خوشبختانه مسئولان این شرکت نیز بر تعهدات خود مبنی بر صیانت از محیط زیست پایبند بوده و در مواقع لزوم هشدارهای لازم از سوی محیط زیست داده می‌شود .

عباس‌نژاد گفت: پساب این شرکت بر اساس طرح اولیه در لاگنها رسوبگیری و ترسیب شده و سپس پساب خنثی شده از طریق لوله به محل‌های مشخص شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه دریاچه اورمیه هدایت می‌شود و بر این روند سازمان آب منطقه‌ای نیز نظارت مستمر دارد . 

وی افزود: با توجه به بررسی‌های کارشناسی انجام گرفته پارامترهای فیزیکو شیمیایی این پساب با پارامترهای فیزیکو شیمایی دریاچه اورمیه مطابقت نزدیکی داشته و به همین علت مجوز انتقال به حاشیه دریاچه صادر شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست افزود :جهت جلوگیری از نشت احتمالی پساب تاکنون تعداد شش لاگن از لاگنهای موجود این واحد ایزوله شده و مابقی نیز در دست اقدام است و تا پایان سال ۹۸ تمامی لاگنهای کاوه سودا ایزوله خواهند شد.

عباس‌نژاد گفت: همچنین آب‌های زیرزمینی اطراف هر سه ماه یک بار توسط سازمان آب منطقه‌ای کنترل می‌شود و بر اساس آخرین نتایج ارسالی از این سازمان مشکلی در آب‌های زیرزمینی مشاهده نشده و تا کنون گزارشی رسمی در خصوص آلودگی آب‌های زیرزمینی منطقه نیز وصول نشده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بیان کرد: کارشناسان و پرسنل این اداره کل بر حسب وظایف سازمانی و ایجاد گشت‌های پایش شبانه همواره بر فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی و خدماتی نظارت مستمر کرده و ضمن بهره‌گیری از ظرفیت سایر بخش‌های خصوصی و دولتی رصد کرده و با اثبات هرگونه آلایندگی در این واحدها موضوع را وفق ضوابط مورد عمل سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری و برخورد لازم را انجام خواهد داد.