• دوشنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۹
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-113721
  • خبرنگار : 50004

امضاء تفاهم همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق

امضاء تفاهم همکاری دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق
دانشگاه تبریز و دانشگاه المستقبل عراق در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی، تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مشترک امضا کردند. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، این تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور تبادل تجربیات علمی و آموزشی و فراهم آوردن گسترش ارتباطات در راستای توسعه تحقیقات مشترک در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های طرفین بین دو دانشگاه به امضای اصغر عسگری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز و فلاح حسن حسین الخفاجی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق رسید. 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در این آیین با اشاره به سابقه علمی تبریز و ظرفیت‌های بالای علمی و آموزشی دانشگاه تبریز اظهار کرد: شهر تبریز مهد تمدن تولید علم و فناوری بوده و هست، به طوریکه حدود 8۰۰ سال پیش دانشگاه بین‌المللی به نام ربع رشیدی در این شهر وجود داشت که در آن دانشجویان و علمای زیادی از سراسر جهان مشغول به تحصیل بودند و دانشگاه تبریز نیز در امتداد این دانشگاه آغاز به کار کرده است. 
  
اصغر عسگری در ادامه توسعه همکاری‌های بین‌المللی و قرار گرفتن در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و یادآور شد: این دانشگاه در حال حاضر باهشت دهه فعالیت درخشان و با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از 24 هزار نفر دانشجو و نیز به دلیل  قرابت جغرافیائی و سهولت دسترسی به کشور عراق آماده توسعه هر گونه همکاری به ویژه اجرای طرح های پژوهشی، انتقال تجربیات علمی، پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است. 
  
وی در بخش دیگر سخنان خود برگزاری دوره‌های دانش افزایی زبان فارسی، برپایی کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های تحصیلات تکمیلی، تبادل استاد و دانشجو، پذیرش اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل در قالب فرصت مطالعاتی را از جمله مفاد این تفاهم نامه همکاری مشترک عنوان کرد. 
  
فلاح حسن حسین الخفاجی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه دانشگاه المستقبل با توجه به نوپا بودن، نیازمند استفاده از تجربیات و انتقال دانش از دانشگاه‌های بزرگ، مهم و تاثیرگذاری چون دانشگاه تبریز است، بیان کرد: این تفاهم نامه همکاری مشترک نیز در راستای تحقق بخشیدن به این امر مهم منعقد می‌شود. 
  
وی اضافه کرد: با عملیاتی شدن مفادهای این تفاهم نامه همکاری در آینده نزدیک شاهد گسترش توسعه همکاری‌ها و به ویژه بهره‌مندی دانشگاه المستقبل عراق از تجربیات تولید علم و فناوری دانشگاه تبریز خواهیم شد. 
  
وی بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اساتید این دانشگاه، استفاده اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل از امکانات و ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه تبریز در قالب فرصت‌های مطالعاتی کوتاه مدت برای ارتقاء و بهبود تولید علم و فناوری دانشگاه المستقبل عراق ضروری است. 
  
  دانشگاه المستقبل عراق در شهر حله مرکز استان بابل درکشور عراق واقع شده و با دارا بودن 15 دانشکده و پژهشکده در رشته‌های پزشکی، علوم مهندسی، علوم اجتماعی و علوم فعالیت می‌کند.