• سه‌شنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۴
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: yasouj-44607
  • خبرنگار : 50223

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد:

حجامت کار علمی و بهداشتی نیست

حجامت کار علمی و بهداشتی نیست

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حجامت کار علمی و بهداشتی نیست.

به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد رستم حسن زاده سه شنبه، هفتم مرداد ماه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: پروژه تکمیل ساختمان 3 هزار متر مربعی انتقال خون استان که حدود یک سال و چهار ماه به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده بود نهم مرداد ماه با توجه به مناقصه با پیمانکار جدید از سر گرفته خواهد شد.

وی اظهارکرد: با توجه به اینکه سال 94 این پروژه کلید خورده، تا الان دو و نیم میلیارد تومان هزینه شده که پیشرفت 45 درصدی داشته است.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این پروژه اعتباری بالغ بر حدود 6 تا 7 میلیارد تومان نیاز دارد.

حسن زاده تصریح کرد: فردا نهم مرداد روز ملی اهدای خون است که در سال 1353 اولین مرکز اهدای خون به دست دکتر فریدون اعلی به منظور سامان بخشیدن به وضعیت خون رسانی، ترویج فرهنگ اهدای خون و رسیدن خون با کیفیت و سالم به دست مردم تاسیس شد.

وی ادامه داد: با شکل گیری انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و توام شدن حس انسان دوستی و ایثارگری با چهره های علمی، انتقال خون ایران دچار تغییری اساسی و تبدیل به یک برند و الگو برای کشورهای آسیایی و مدیترانه شرقی و درحال توسعه شد.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هیچ ساختاری شبیه انتقال خون ایران نیست و سازمان جهانی بهداشت ایران به عنوان همکار خود برای آموزش کشورهای دیگر قرار داده است.

حسن زاده تاکید کرد: اهدای خون در ایران به صورت 100 درصد داوطلبانه و اهدای خون مستمر که یکی از شاخص های توسعه به حساب می آید در ایران 60 درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد 70 درصد است.

وی اظهارکرد: شاخص عادی انتقال خون در کشور به ازای هر یک هزار نفر 27 نفر است که در استان کهگیلویه و بویراحمد 30 در هزار است.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: افرادی که برای بار اول به انتقال خون مراجعه می کنند با نمونه گیری و انجام آزمایشات پس از سه ماه اگر مشکلی در خون آن ها وجود نداشته باشد وارد چرخه انتقال خون می گردند که این کار تنها در کشور هلند صورت می گیرد.

حسن زاده ادامه داد: استان ما در شاخص های ایمنی و سلامت خون و فرآورده های خونی خیلی عالی است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر اهدا کنندگان بالای 30 سال دارند انتظارات ما از جامعه مردم خصوصا جوانان بالای 18 سال این است که وارد چرخه انتقال خون شوند.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: همچنین با توجه به اینکه بیش از 50 درصد جامعه استان را بانوان تشکیل می دهند و تنها پنج درصد از اهدا کنندگان خون در استان بانوان هستند.

حسن زاده اظهار کرد: خانم ها کمتر کارهای پرخطر انجام داده و خون آنها امن تر است و اهدای خون هیچ خطری برای انسان ندارد.

وی بیان کرد: حجامت باعث دور ریختن خون می شود در صورتی که با اهدای یک کیسه خون می توان جان سه نفر را نجات داد همچنین حجامت کار علمی و بهداشتی نیست.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: از افرادی که در روزهای تاسوعا، عاشورا و شب های قدر نذر اهدای خون دارند تقاضا داریم اهدای خون را در طول سال انجام دهند چرا که نیاز به خون همیشگی است و مدت نگه داری فرآورده های خونی متغیر است.

حسن زاده اظهارکرد: عمل هیچ بیماری به دلیل کمبود خون و فرآورده های خونی در استان متوقف نشده است.

وی ادامه داد: کمبود خون و فرآورده های خونی در استان نداریم و مازاد خون های اهدایی در استان را به استان های دیگر می فرستیم.

مدیرکل انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد یادآورد شد: حدود دو سال است حتی یک مورد بیماری اچ آی وی و هپاتیت سی در خون و فرآورده های خونی اهدایی استان وجود ندارد و خطر این بیماری ها در استان صفر است.

حسن زاده اضافه کرد: اهدای مستمر خون در این استان در حال افزایش است.