• شنبه / ۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۵
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-68016
  • خبرنگار : 50214

افتتاح اقامتگاه بومگردی در خانه‌اي ۱۲۰ ساله در مهریز

افتتاح اقامتگاه بومگردی در خانه‌اي ۱۲۰ ساله در مهریز

ريیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهریز از افتتاح یک اقامتگاه بومگردی در خانه‌اي تاريخي مربوط به دوره قاجاریه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، «مجاهد کرباسی» در اين مراسم افتتاح با اشاره به ايجاد اين اقامتگاه بومگردی در خانه‌اي تاريخي با قدمت ۱۲۰ سال، تصريح كرد: این اقامتگاه با ۴۰۰ متر‌مربع زیربنا در روستای فخرآباد دهستان میانکوه مهريز واقع شده است.

وي با بیان اینکه برای راه‌اندازی این اقامتگاه بومگردی ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، افزود: 100 میلیون تومان از هزينه‌ها از محل وام اشتغال روستایی تامین شده و مابقي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بوده است.

وي به اشتغالزايي مستقيم چهار نفر در اين اقامتگاه، اظهار كرد: فضای داخلی این اقامتگاه به صورت خانه باغ، تک ایوان و کف خواب است و در میان آن نیز یک قنات آب جریان دارد.

ريیس میراث فرهنگی مهریز گفت: اماکن تاریخی مانند اين خانه قديمي که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده برای تغییر کاربری با رعایت طرح و ضوابط میراث فرهنگی، حمایت مالی خواهند شد.

کرباسی در پايان نيز تاکید کرد: افراد قبل از مرمت و تغییر کاربری ابنیه‌های تاریخی به اماکن اقامتی و پذیرایی حتماً بايد جهت اخذ مجوز‌هاي مربوطه به اداره میراث فرهنگی مراجعه کنند.