• یکشنبه / ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۱
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-68167
  • خبرنگار : 50216

آغاز بكار جشنواره غذا‌هاي محلي ايران‌زمين در شهر ميراث جهاني

آغاز بكار جشنواره غذا‌هاي محلي ايران‌زمين در شهر ميراث جهاني

جشنواره غذاهای محلی ایران‌زمین با حضور اقوام مختلف ایرانی به ميزباني دانشگاه علمی کاربردی میراث‌فرهنگی یزد داير شد.

به گزارش ایسنا – منطقه یزد، «سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در جشنواره غذاهای محلی ایران‌زمین، با بیان این که یزد از دیرباز تاکنون پذیرنده اقوام مختلف ایراني بوده است، گفت: وجود خانه‌های مشهور اقوام ایرانی مختلف مانند عرب‌ها، شیرازی‌ها، اصفهانی‌ها و سایر اقوام در بافت تاريخي يزد گواه و مويد همين موضوع است.

وی با بیان این که این اقوام و سکونت آن‌ها بيانگر فرهنگ پذیرنده‌ي یزد در طول تاریخ است، گفت: باید این فرهنگ غنی همچنان حفظ و پایدار بماند چرا که هنوز هم در شهر يزد شاهد ازدواج‌ها و ارتباطات بين يزدي‌ها و ديگر اقوام هستيم و همين شاخص، یزد را به برندی متفاوت تبدیل می‌کند و می‌تواند معرف بخشی از فرهنگ این شهر در گوشه و کنار ایران باشد.

وی برگزاری جشنواره‌ای با غذاهای متنوع از شهرهای مختلف ایران را نيز بخشی از فرهنگ یزد دانست و در اين باره تصريح كرد: این غذاها از جانب افرادی با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف ایرانی تهیه شده، در حالی که ساکن یزد و بخشی از این شهر به شمار مي‌روند.

فاطمی ابراز اميدواري كرد كه استقبال از این جشنواره در روزهای آتي با برگزاری برنامه‌های هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان و همچنین حضور مسئولان و هنرمندان، بسیار بیشتر شود.

«غلامعلی سفید» رییس شورای اسلامی شهر یزد نیز در مراسم آغاز بكار اين جشنواره اظهار کرد: این قبيل جشنواره‌ها که با حضور مهمانانی از شهرهای دیگر برگزار می‌شود، ضمن تبادل فرهنگ‌ها و وحدت قومیت‌ها و فراهم ساختن شرايط فعاليت‌هاي ساده‌ي اقتصادی، هزینه‌های کمی را متحمل برگزاركنندگان مي‌كند.

وی افزود: اين كه بعضاً مخالفت‌هایی با برگزاری این جشنواره‌ها صورت می‌گیرد، ناشی از کج سلیقگی‌هاست و لذا مردم باید خود از این فرصت‌ها استفاده کنند و کمتر به امید دیگران باشند، البته مسئولان نیز آماده استقبال از پیشنهادات و انجام هماهنگی‌های برگزاری چنین جشنواره‌هایی برای مردم هستند.

ياداور مي‌شود؛ جشنواره غذاي محلي ايران‌زمين تا شانزدهم مردادماه در محل دانشگاه علمی کاربردی میراث یزد واقع در خيابان فرمانداري يزد از ساعت 20 تا 23 میزبان عموم مردم است.