• پنجشنبه / ۱۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۶
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: zanjan-86857
  • خبرنگار : 50163

اعتیاد؛ بزرگترین منکر هزاره سوم جوامع اسلامی

اعتیاد؛ بزرگترین منکر هزاره سوم جوامع اسلامی


معاون فرماندار شهرستان خرم دره گفت: اعتیاد به عنوان بزرگ‌ترین منکر هزاره سوم در جامعه اسلامی است .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شاهپوررضا کاظمی در جمع مردم خرم‌دره با بیان اینکه موادمخدر از ابزارهای جنگ‌نرم دشمنان است، گفت: به طور میانگین تعداد 255 میلیون نفر و یا به عبارتی پنج و سه دهم درصد از جمعیت 15 تا 64 جهان حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را تجربه کرده‌اند .


وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای مبارزه با موادمخدر راهکارهای مختلفی در کشورمان به اجرا در آمده است، بیان کرد: با رشد 23 درصدی مصرف مواد در سال 2015 میلادی نسبت به سال 2006 در جهان حکایت از عدم تلاش جامعه جهانی برای کنترل مصرف مواد دارد .


کاظمی با اشاره به افزایش تولید مواد صنعتی و شیمیایی، اظهار کرد: تغییر الگوی مصرف و تولید مواد مخدر جدید و تمایل مصرف هم زمان و ترکیبی گونه‌های مختلف مواد موجب افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد بوده و در این میان کاهش سن و رشد شیوع مصرف مواد در نوجوانان و جوانان جامعه و افزایش ورود زنان، افراد شاغل و تحصیل کرده به چرخه اعتیاد از معضلات رشد این بحران اجتماعی است .


معاون فرماندار خرم‌دره به کشت خشخاش در کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: کشت خشخاش در کشور افغانستان حکایت از رشد  4212 درصدی در سال 2017 میلادی نسبت به سال 2001 داشته است که در نتیجه تولید تریاک با رشد 4765 درصدی در کشور افغانستان از 185 تن به بیش از 9000 تن در سال 2017 رسیده است .


وی تاکید کرد: افزایش کشت موادمخدر در افغانستان نقش آمریکایی‌ها در کشور افغانستان برای ضربه زدن به جوامع بشری را نشان می‌دهد .


کاظمی، اعتیاد و موادمخدر را اولین آسیب از پنج آسیب اجتماعی کشور عنوان کرد و افزود: اعتیاد و موادمخدر به عنوان اولین اولویت در بین پنج آسیب اجتماعی کشور شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، فساد اخلاقی و مناطق حاد بحرانی تعیین گردیده است ضمن آنکه 90 درصد مردم کشور نسبت به اعتیاد در جامعه ابراز نگرانی کرده‌اند .


وی با اشاره به مقابله با عرضه موادمخدر در کشور بیان کرد: با سرکوب کردن قاچاقچیان و سوداگران مرگ، انهدام کارگاه‌های تولیدی موادمخدر و افزایش کشفیات در داخل و مرزهای کشور، ایران شهدان زیادی را در عرصه مبارزه با موادمخدر اهدا کرده است .


معاون فرماندار شهرستان خرم‌دره به خسارت‌ها و پیامدهای ناشی از مصرف موادمخدر نیز اشاره کرد و گفت: پیامدهای ناشی از مصرف مواد مخدر در ابعاد مختلف اعم از بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاسی در اجتماع، در برخواهد داشت، از این رو انتظار می‌رود همه مسئولان ملی و استانی، نخبگان و اصحاب اندیشه، مراکز علمی و دانشگاهی، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایر آحاد جامعه دغدغه مستمر و مشارکت موثر و حداکثری در امر مبارزه به ویژه پیشگیری اولیه از اعتیاد ایفای نقش کنند .


کاظمی با تاکید بر ضرورت اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر، خاطرنشان کرد: اگر اجتماعی شدن امر مبارزه زمینه برای تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر کاهش 25 درصدی اعتیاد در طول برنامه ششم توسعه در سطح کشور فراهم شود شاهد کنترل اعتیاد به عنوان بزرگترین منکر هزاره سوم در جامعه اسلامی باشیم .