• جمعه / ۲۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۰
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: zanjan-86935
  • خبرنگار : 50162

معاون بهزیستی استان زنجان:

خدمات مراکز کاهش آسیب اعتیاد، لزوما برای «ترک» نیست

خدمات مراکز کاهش آسیب اعتیاد، لزوما برای «ترک» نیست


معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان زنجان گفت: مراکز کاهش آسیب اعتیاد با هدف کم کردن صدمات ناشی از مصرف مواد مخدر که لزوما با ترک آن همراه نیست، فعالیت می‌کند.

 

گلنساء آقامحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که اعتیاد یک مشکل چندوجهی با ابعاد عمیق اجتماعی است، اظهار کرد: مهم‌ترین رویکرد بهزیستی در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد، کاهش آسیب‌های اجتماعی است؛ در واقع سازمان بهزیستی سالیان متمادی به عنوان یکی از ارگان‌های موثر در پیشگیری، درمان اعتیاد و بازتوانی معتادان در تکاپوی دائمی است و هر سال برنامه‌های متعددی اجرا می‌کند تا با این معضل به عنوان یک مشکل اجتماعی مقابله کند .

 

این مسئول با بیان این‌که ایجاد نگرش علمی و تبیین اهمیت دیدگاه در امر کاهش تقاضای اعتیاد، جزو اهداف اصلی این نهاد حمایتی است، ادامه داد: نگاهی به تاریخچه اعتیاد و شیوه‌های مبارزه با آن در قالب بررسی‌های علمی و تحلیل‌های کارشناسی، نشان‌دهنده اثربخشی برخی مداخلات و ناموثر بودن گروهی دیگر است . از این‌رو کاهش تقاضا، حمایت‌یابی، بازاریابی و آموزش و پژوهش در این حوزه، از برنامه‌های اصلی بهزیستی به منظور کاستن از هجمه اعتیاد در جامعه به شمار می‌رود.

 

وی تصریح کرد: نخستین اولویت در پیشگیری از اعتیاد، ارتقای کیفیت زندگی آحاد جامعه است، اما فراهم کردن خدمات درمان و کاهش آسیب برای کسانی که دچار این مشکل شده‌اند، در اولویت سیاست‌های سازمان در سطح ملی است . سازمان بهزیستی نیز به عنوان یکی از متولیان اصلی حوزه رفاه اجتماعی کشور همواره در برنامه‌ریزی‌های خود به پیشگیری از اعتیاد توجه جدی داشته است .

 

آقامحمدی با اشاره به فعالیت مراکز کاهش آسیب اعتیاد، خاطرنشان کرد: آن دسته از معتادان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر که در حال حاضر تمایلی به ترک ندارند و یا معتادانی که رفتارهای پرخطر خویش را کماکان ادامه می‌دهند، در این مراکز حضور یافته و برای تکمیل روند دریافت خدمات به مراکز درمانی ارجاع می‌یابند .

 

معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان با اشاره به این‌که یک مرکز کاهش آسیب در حال ارائه خدمات دسترسی به معتادان تحت پوشش فعالیت می‌کند، ادامه داد: مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی سرپایی و مراکز گذری کاهش آسیب در راستای درمان اعتیاد فعالیت می‌کند. در همین‌راستا، بهزیستی استان زنجان در جهت ارتقای سطح علمی و تخصصی روانشناسان، مددکاران اعتیاد و مسئولان این مراکز، با هدف برخورد تخصصی با مشکلات و چالش‌های پیش روی اعتیاد، برای 60 نفر آزمون مداخلات مددکاری اجتماعی برگزار کرد.  

 

به گزارش ایسنا، در حال حاضر 24 مرکز خدمات درمانی معتادان، تحت پوشش بهزیستی استان زنجان فعالیت می‌کند که 11 مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی، 12 مرکز سرپایی و یک مرکز کاهش آسیب را شامل می‌شود.