تاپ سه ایسنا+

 • یک پیشنهاد برای کاندیداهایی که قبلا مسئولیت داشته‌اند

  یک پیشنهاد برای کاندیداهایی که قبلا مسئولیت داشته‌اند

  انتخابات ۱۴۰۰ بزرگ ترین و تاثیرگذارترین واقعه‌ی امسال است که آثار آن در جای جای زندگی مردم در چهار سال آینده هویدا خواهد بود ولی به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین دغدغه سیاسیون و برگزارکنندگان نه خود انتخابات بلکه میزان مشارکت مردم در آن است؛ دغدغه درستی که در صورت پایین‌بودن نمودارها در پایان روز انتخابات تبعاتش دیگر محدود به ۴ سال آینده نخواهد بود و چه بسا آثار آن خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای کشور در دهه‌های آتی به دنبال داشته باشد.

 • واکسیناسیون خبرنگاران؛ دعوا بالاسر قبری که مُرده‌ای ندارد!

  واکسیناسیون خبرنگاران؛ دعوا بالاسر قبری که مُرده‌ای ندارد!

  چند روز قبل، نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها به وزیر بهداشت نامه نوشت و از او درخواست کرد که خبرنگاران سریع‌تر علیه کرونا واکسینه شوند؛ نامه‌ای که در این چند روز از هر سمتی که به آن نگریسته‌ایم، خسارت بوده و بس!

 • رونمایی از یک پدیده عجیب: گروگانگیری اثاث منزل توسط باربری!

  رونمایی از یک پدیده عجیب: گروگانگیری اثاث منزل توسط باربری!

  شاید تصور کنید دزدی و راهزنی تنها مختص افرادی بی نام و نشان است که کار خود را با پنهان‌کردن هویتشان انجام می‌دهند. اما در اشتباهید! همیشه اینگونه نیست و بسیاری از دزدی‌ها خیلی علنی هر روز در سطح شهر در جریان است.

 • ۱۰ قصه از مامایی با ۵۰ سال خدمت در ۱۰ استان + تصاویر

  ۱۰ قصه از مامایی با ۵۰ سال خدمت در ۱۰ استان + تصاویر

  3 سرباز به عنوان مهمان به خانه زهرا خانم وارد شدند، یکی از مهمان‌ها متوجه شد صاحبخانه همان کسی بود که مامای مادرش در آخرین زایمان و قبل از فوت بوده، هنوز نمی‌دانست مادرش چرا فوت کرده؟ از او پرسید شما که در یکی از بیمارستانهای یزد در دهه ۶۰ ماما بودید، در زمان خدمت در زایشگاه چند مادر فوت کردند؟ پاسخ داد؛ دو یا سه نفر؛ یکی خانم ۴۰ ساله‌ای بود که در ماه پنجم حاملگی بود. دوباره پرسید آن خانمی که فرزند پنجمش بود چطور از دست رفت؟

 • ۱۰ نکته کاربردی برای مواجهه با «آزاردیده جنسی»

  ۱۰ نکته کاربردی برای مواجهه با «آزاردیده جنسی»

  اخیرا با ظهور پلتفرم کلاب‌هاوس، مجددا روایت‌هایی از آزار جنسی توسط افراد مختلف مطرح شده و باز هم این موضوع مهم - فارغ از صحت و سقم روایت‌ها - در دایره بحث و تحلیل قرار گرفته است؛ تحلیل‌هایی که پای آنها به برخی رسانه‌ها نیز کشیده شده است.

 • عامل ردصلاحیت‌ها کیست؟

  عامل ردصلاحیت‌ها کیست؟

  یکی از اخبار پربحث این روزهای حوزه انتخابات در جمع سیاسیون کشور رد صلاحیت گسترده برخی داوطلبان کاندیداتوری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و بویژه تعدادی از اعضای فعلی شورای شهر تهران است.

 • ناگفته‌های چند معلم از تدریس در روزهای کرونایی

  /۱۲ اردیبهشت؛ روز معلم/

  ناگفته‌های چند معلم از تدریس در روزهای کرونایی

  «کسی متوجه نشد در این مدت معلم‌ها چه روزهای سخت و پر استرسی را پشت سر گذاشتند. برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین و مجازی مشکلات جسمی و روحی بسیاری برای آنان به وجود آورد.»

 • روایت‌هایی تلخ از روزگار چند زن کارگر

  /۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر/

  روایت‌هایی تلخ از روزگار چند زن کارگر

  داستانش شبیه فیلم‌های فارسی است. با سیلی صورتش را سرخ نگه داشته و با کارگری در خانه‌های مردم کمک‌خرج زندگی بوده. قسم و آیه می‌آورد که اسمش را نیاورم. مراقب است تا حرف اضافه‌ای در دهانش سُر نخورد تا بعد از گفتنش پشیمان شود. از جزئیات اتفاق چیزی به زبان نمی‌آورد و سربسته می‌گوید که در یکی از خانه‌هایی که برای کار رفته به او تجاوز شده.

 • مراقب روانشناس‌نماها باشید!

  /۹ اردیبهشت، روز جهانی روانشناس و مشاوره/

  مراقب روانشناس‌نماها باشید!

  پنجمین جلسه درمان را پشت سر گذاشته که متوجه تماس‌های مشکوک خانم روانشناس با همسرش می‌شود. با وجود آنکه درمان را قطع می‌کند اما باز هم تماس‌ها تمامی نداشتند، حتی گفت‌وگو هم کارساز نشده تا جایی که مجبور می‌شود موضوع را از مراجع مربوطه پیگیری کند. بعد از این اتفاق، نسبت به روانشناسان بدبین می‌شود و پشت دستش را داغ می‌کند تا دیگر به مشاور مراجعه نکند.

 • از مرگبارترین قحطی‌های ایران چه می‌دانید؟

  از مرگبارترین قحطی‌های ایران چه می‌دانید؟

  مردم در سال‌های اخیر روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌اند؛ از ساعت‌ها انتظار در صف مرغ گرفته تا خرید گوشت با کارت ملی یا کمبود مقطعی برخی از کالاها؛ با این حال به گفته رئیس جمهوری تا کنون اجازه داده نشده که قحطی کالا در کشور رخ بدهد.

 • چرا وضعیت کرونایی هند فاجعه‌بار شد؟

  چرا وضعیت کرونایی هند فاجعه‌بار شد؟

  در هند در طول دو ماه گذشته هم جشن‌های سالانه رنگ در آغاز بهار برگزار شده است، هم فستیوال مذهبی عظیم حمام شاهی و هم رقابت‌های انتخاباتی در پنج ایالت پر جمعیت. هند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و حتی قبل از این هفته‌های اخیر هم متهم بود که به دلیل عدم پوشش کافی تست و مراقبت‌های بهداشتی، آماری که از تعداد بیماران و مرگ و میر ناشی از کرونا ارائه می‌کند، غیردقیق و تخفیف‌یافته است.

 • مراقب این توله‌سگ بانمک باشید!

  مراقب این توله‌سگ بانمک باشید!

  با سقوط بورس در ایران و رشد همزمان بازار ارزهای دیجیتال در جهان، سرمایه‌های خرد سرگردان حالا به سمت این بازار نوپدید سرازیر شده است. در کنار این اقبال عمومی در جهان و ایران نسبت به این دارایی مجازی، صدها و بلکه هزاران صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی، آموزش و کاسبی در این بازار راه افتاده.

 • داریم غرق میشیم!

  /دغدغه‌های شغلی/

  داریم غرق میشیم!

  تغییر وضعیت شیوع ویروس کرونا اجازه فعالیت از بسیاری مشاغل را مجددا گرفت اما باشگاه‌داران و صاحبان مجموعه‌های آبی و ورزشی معتقدند ضرری که آنان متحمل شدند، مشاغل دیگر نشدند و به عبارتی صاحبان و مربیان ورزش‌های آبی واقعا بیچاره شدند!

 • روایت شهری که هر کوچه‌اش یک مسجد دارد

  روایت شهری که هر کوچه‌اش یک مسجد دارد

  مسجدهای کوچک و بزرگ ندوشن قدمت و داستان‌های بسیاری دارند. از مسجد «آمنه‌گل» گرفته که فقط یک اتاق کاهگلی دارد و فقط زنان در آن رفت و آمد می‌کردند تا «مسجد جامع» که بخشی از تاریخ آن در موزه متروپولیتن نگهداری می‌شود.

 • هند بیشتر از «من و تو» نگران توافق ایران و چین است

  هند بیشتر از «من و تو» نگران توافق ایران و چین است

  تقریبا دو هفته از امضای سند توافقنامه همکاری 25 ساله ایران و چین می‌گذرد.

 • آیا دندانپزشک‌ها پول پارو می‌کنند؟

  /دغدغه‌های شغلی/

  آیا دندانپزشک‌ها پول پارو می‌کنند؟

  «دندونپزشکی شغل خوبیه بابا. درسته حالا دست طرف تو دهن مردمه اما عوضش پول خوبی می‌گیره. هیچکدومشون هم که تعرفه دولتی رو قبول ندارن، هر کسی نرخ خودشو داره و ۱۰ دقیقه‌ای یه دندون می‌کشه ۵۰۰ هزار تومن می‌گیره.» این تصور بسیاری از مردم درباره شغل دندانپزشکی است؛ تصوری که با آنچه خودِ دندانپزشکان می‌گویند متفاوت است.

 • هشدار! این آپشن می‌تواند قاتل کودکان شود

  /عادت‌های بد/

  هشدار! این آپشن می‌تواند قاتل کودکان شود

  «وقتی سوار ماشین شدیم، مثل همیشه از سقف بیرون رفت. تو اتوبان بودیم که یهو ترافیک شد و شوهرم پاشو گذاشت رو ترمز. پسرم با قفسه سینه خورد به لبه سان‌روف. دکترا گفتن استخوان جناق سینه‌ش شکسته و ریه شو پاره کرده و نتونستن براش کاری کنن. پسر نازنینم از دست رفت.»

 • نظر بدهید / یک مقام صنفی: مردم صف مرغ را دوست دارند!

  نظر بدهید / یک مقام صنفی: مردم صف مرغ را دوست دارند!

  رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفته است که مردم از صف مرغ خوششان می‌آید!

 • روی سردیس هخامنشی ننشینید!

  روی سردیس هخامنشی ننشینید!

  لباس‌های پلوخوری‌شان را پوشیده‌اند و با ظاهری که بیشتر مناسب مجالس مهمانی و عروسی است برای بازدید از موزه آمده‌اند. اغلب یک دوربین حرفه‌ای روی دوششان انداخته‌اند و ژست می‌گیرند تا همراهشان عکسشان را ثبت کند. گاهی اطرافِ جایی که برای عکاسی پسندیده‌اند آنقدر شلوغ می‌شود که مجبورند به بقیه تذکر دهند صحنه را برای عکاسی آنان خالی کنند چون حوصله صبرکردن هم ندارند.

 • دروغ سیزده از کجا آمده است؟

  دروغ سیزده از کجا آمده است؟

  «کج‌شدن برج میلاد»، «پس‌فرستادن کوه نور توسط ملکه انگلیس» یا اخبار فوت چهره‌های سرشناس، دروغ‌هایی هستند که در یک روز یعنی صبح سیزدهم فروردین شکل گرفتند و پایان همان روز عمرشان به سر آمد؛ شایعه‌هایی که به «دروغ سیزده» معروفند. اما این باور عامیانه از کجا آمده است؟